Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Pora roku a glazura

Pora roku a glazura

Po zakupie nowego mieszkania na ogół chcemy jak najszybciej brać się za wykańczanie, aby móc jak najszybciej się do niego wprowadzić. Dotyczy to między innymi ukłądania glazury. Pamiętajmy jednak, że zanim się za to zabierzemy, konieczne będzie wysezonowanie podłoża.

Co kryje się pod tym terminem? Chodzi tutaj o niedawno powstałe budynki. W ich przypadku płytki mogą zostać położone dopiero po upływie około 3 miesięcy od wybudowania. W tym okresie bowiem beton przez cały czas „kurczy się”, co mogłoby spowodować popękanie świeżo ułożonych płytek.

glazura

Przed położeniem płytek należy się także upewnić, czy podłoże na którym będziemy ej układać jest na pewno czyste i suche. Może też się zdarzyć, że będzie konieczne jego wyrównanie za pomocą masy szpachlowej lub wyrównującej. W przypadku podłoży chłonnych, takich jak beton, beton komórkowy, tynki mineralne lub płyty g-k, konieczne jest też gruntowanie preparatem zwiększającym przyczepność. Do układania podłogi na tarasie lub balkonie wybierzmy płytki mrozoodporne, oraz kleje i zaprawy mrozo- i wodoodporne. Nie nakładajmy warstwy kleju grubszej niż 5 mm, gdyż może to doprowadzić do popękania płytek, lub szkliwa, które je pokrywa.

Przy układaniu płytek konieczne jest też pozostawienie szczelin dylatacyjnych, które umożliwią pewne ruchy podłogi. Jeśli pozostawimy zbyt małe szczeliny, zimą na skutek różnic temperatur może dojść do popękania fug, a nawet wysadzenia niektórych płytek. Ważne jest także zachowanie odpowiedniej szerokości spoin – w przeciwnym razie płytki mogą zacząć pękać i odpadać. Jeśli płytki układamy wewnątrz domu, odległości miedzy płytkami  nie muszą być zbyt duże, natomiast jeśli wykańczamy podłogę na zewnątrz (na przykład na tarasie), minimalna szerokość spoiny powinna wynosić 4 mm. Sporo zalezy też od wielkości płytek. Im większe płytki, tym szersze spoiny powinniśmy pozostawić.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Lampa wisząca Wire White 3pł.

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie