Start Arrow InstalacjeArrow Poradnik – ABC gniazd

Poradnik – ABC gniazd

W ich wyborze kierujemy się zwykle estetyką wnętrza. Bogata oferta producentów sprawia, że ich dopasowanie do klimatu pomieszczeń nie stanowi obecnie żadnego problemu – w sprzedaży dostępne są różnokolorowe gniazda i łączniki, zróżnicowane stylistycznie i wykonane z różnych materiałów. Jednak czy design jest w tym przypadku najważniejszy?

kontakt

Wybór odpowiedniego gniazdka zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia – mówi Sławomir Szotek z firmy Kontakt Simon. – Inne gniazdo kupujemy do łazienki i kuchni a inne w przypadku pomieszczeń, w których nie występuje możliwość zachlapania gniazdka. To kryterium wyboru jest niezwykle istotne, bowiem ma duży wpływ na bezpieczeństwo mieszkających w domu osób. Łazienkowe i kuchenne gniazda powinny z założenia być bryzgoszczelne i wyposażone dodatkowo w klapkę, zabezpieczającą przed niespodziewanym strumieniem wody. W przypadku innych pomieszczeń wystarczą tradycyjne gniazda z uziemieniem. Warto dla bezpieczeństwa naszych najmłodszych pokusić się o kupno gniazd z przesłonami torów prądowych, zabezpieczających przed porażeniem prądem lub gniazdek, które oprócz przesłon torów wyposażone są w klucz uprawniający, gwarantujące 100% bezpieczeństwo maluchów.

Dla każdego coś innego

Gniazda wtykowe możemy podzielić na natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze, wykorzystuje się w sytuacji, kiedy nie ma możliwości poprowadzenia kabli pod ścianą lub w pomieszczeniach gospodarczych, w których estetyka nie ma istotnego znaczenia (piwnice, garaże, komórki na działkach). Gniazda podtynkowe, wymagające kucia ścian i doprowadzenia prądu w ich wnętrzu idealnie nadają się do mieszkań i domów, gdzie – o ile są rozsądnie zaplanowane –  eliminują kablowy chaos i nawet przy podłączeniu wielu urządzeń, wprowadzają ład i porządek. Zwłaszcza wówczas, kiedy dodatkowo zastosujemy wielokrotne ramki i inne, praktyczne rozwiązania w postaci telebloków lub miniwież.
Producenci nie zapominają także o osobach niepełnosprawnych, które dobrze powinny się orientować nie tylko we własnym domu, ale też w hotelu lub budynkach użyteczności publicznej. Firma Berker wypuściła na rynek serię gniazd z klapką i włączników na których umieszczono duże (widoczne z daleka) symbole, które dodatkowo, są wypukłe dzięki czemu można je rozpoznać dotykiem.

A może w podłodze?

Spośród różnorodnego asortymentu producentów systemów elektroinstalacyjnych na szczególną uwagę zasługują także puszki podłogowe, idealnie sprawdzające się w sytuacji ustawienia urządzeń z dala od ściany oraz na zewnątrz budynków. Odporne na warunki atmosferyczne i zaopatrzone w system odprowadzania wody umożliwiają podpięcie kabli w każdym miejscu – zarówno na tarasie jak i przydomowym ogrodzie. W sposób szybki i bezpieczny dla użytkowników.

puszki_podlogowe

Niewątpliwą zaletą puszek, poza ich wodoszczelnością jest ich wysoka estetyka. Po zamknięciu puszka zrównuje się z powierzchnią podłogi  i, o ile jest wykończona tym samym materiałem co podłoga jest praktycznie niewidoczna na jej tle.

Dmuchać na zimne

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą prąd. Większość z nas suszy jednak włosy w łazience, kosi mokrą trawę i nie zwraca zbytniej uwagi na nadmiar wody, wylewającej się z żelazka. Te, pozornie bezpieczne czynności niosą ze sobą zagrożenie porażenia prądem. Aby im zapobiec warto w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć montować gniazdka bryzgoszczelne, chroniące przed porażeniem prądem.

Każde gniazdo posiada swój dwucyfrowy kod IP określający stopień ochrony przed kontaktem z wodą.

Trzy, pięć czy dziesięć?

Przed wyremontowaniem starego mieszkania warto zastanowić się nad ilością, potrzebnych gniazd i łączników. Ten, pozornie nieistotny szczegół jest niezwykle istotna kwestią, bowiem każda, późniejsza przeróbka instalacji jest nie tylko kosztowna ale często także niemożliwa do zrealizowania. Trudno bowiem kuć świeżo pomalowaną ścianę lub zrywać nowo położoną glazurę, tylko po to, żeby  zamontować dwa gniazdka do nowo kupionych urządzeń.
Aby uniknąć tego typu sytuacji warto wcześniej przemyśleć rozmieszczenie instalacji elektrycznej w każdym pomieszczeniu. I w miarę możliwości zamontować większą, od potrzebnej ilości gniazdek (najlepiej ułożonych w ramkach wielokrotnych). Aby po dokupieniu kolejnego telewizora, wieży Hi-Fi lub scanera uniknąć plątaniny kabli przedłużaczy i zwarć, spowodowanych przesileniami.

minwieze

Standardowo w pomieszczeniach powinno znajdować się od dwóch gniazd wtyczkowych (jadalnia, piwnica, wc, korytarz, balkon) do nawet jedenastu (pokój dzienny, gabinet biurowy, kuchnia), jedno gniazdko telefoniczne oraz jedno antenowe (pokój dzienny, sypialnie, korytarz, biuro) – informuje Sławomir Szotek.

sattv

Granice źródłem ograniczeń

Powinniśmy mieć świadomość, że na zagranicznym urlopie wzięty w podróż sprzęt elektryczny może okazać się bezużyteczny. W różnych krajach obowiązują odmienne standardy. W Polsce stosowane są gniazda typu francuskiego z uziemieniem w formie bolca o przekroju okrągłym oraz gniazda Schucko (występujące powszechnie na rynkach UE) z uziemieniem w postaci sprężystych zatrzasków. Osoby wyjeżdżające np. do Wielkiej Brytanii z pewnością zetkną się z kontaktami o prostokątnych otworach. Ratunkiem w takim przypadku okazać się może tzw. przejściówka, pozwalająca dopasować wtyczkę do innego rodzaju gniazda.

Ile to kosztuje?

Nie tylko ich kolor, bądź materiał z którego są zbudowane, stają się polem kreatywnych działań producentów. Obecnie można już zakupić kontakty zarówno w standardowej prostokątnej wersji jak też z zaokrąglonymi rogami a nawet w formie okręgu. Trzeba jednak pamiętać, że wyższe wymagania oznaczają też wyższe ceny.

Najtańsze na rynku gniazdka możemy kupić już za 5-6 zł. Zwykle posiadają one plastykową obudowę i występują w kolorze białym. Te kolorowe, wykonane z odpornego na zarysowania tworzywa kosztują nieco więcej, bo ok.10-15zł. Najdroższe są modele ze szklanymi, drewnianymi i aluminiowymi ramkami (100 – 400zł), które poza pełnioną funkcją mogą stanowić wyśmienitą ozdobę pomieszczenia, w którym się znajdują.

Poradnik instalacji elektrycznych

  1. ABC gniazd
  2. ABC łączników
  3. ABC ściemniaczy
  4. Elektryka w biurze
  5. Elektryka w jadalni
  6. Elektryka w pokoju dziecka
  7. Elektryka w ogrodzie

Autor: Agnieszka Wojtyniak, zdjęcia Kontakt Simon

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje