Start Arrow InstalacjeArrow Poradnik – ABC ściemniaczy

Poradnik – ABC ściemniaczy

Stanowią alternatywę tradycyjnych włączników. Pozwalają regulować natężenie światła, w zależności od naszych potrzeb. Pełne oświetlenie lub wedle nastroju półmrok. Dzięki ściemniaczom, o których mówimy  wszystkie opcje są możliwe.

sciemniacze

Najczęściej spotykane na rynku są ściemniacze obrotowe sterowane manualnie, pokrętłem lub przyciskiem, ewentualnie dodatkowo zdalnie pilotem. Dzięki nim, jednym ruchem ręki możemy stworzyć nastrój odpowiedni do romantycznej kolacji czy usypiania dziecka. W sprzedaży dostępne są także ściemniacze dotykowe, uruchamiające się poprzez dotknięcie odpowiedniego pola i opcjonalnie również sterowane pilotem (np. z wieży Hi-Fi lub telewizora). Niektóre z nich wyposażone są dodatkowo w świecącą diodę, ułatwiającą odnalezienie urządzenia na ścianie w ciemności.

sciemniacz

Część z dostępnych na rynku ściemniaczy sterowanych na pilota posiada funkcje programowania czyli przypisania wybranego klawisza na pilocie do konkretnego ściemniacza lub grupy ściemniaczy. Dzięki tej opcji urządzenie kontroluje odpowiedni klawisz pilota, eliminując w ten sposób zakłócenia, mogące dotrzeć do ściemniacza wskutek tradycyjnego korzystania z pilota TV. Funkcja ta pozwala również na sterowanie konkretnym ściemniaczem nawet wówczas, kiedy na ścianie zamontowanych jest więcej niż jedno urządzenie – mówi Sławomir Szotek z Kontakt-Simon S.A.

W sprzedaży dostępne są także urządzenia z tzw. „symulatorem obecności”, stanowiące idealne rozwiązanie uzupełniające lub zastępujące system alarmowy – dodaje Sławomir Szotek. – Po włączeniu odpowiedniego trybu, ściemniacz odtwarza zapamiętany cykl łączeń z ostatnich kilku dni, symulując obecność mieszkańców we wnętrzu i odstraszając tym samym potencjalnego intruza.

sciemniacz2

Do wyboru do koloru

Bogata oferta producentów ściemniaczy sprawia, że każdy może znaleźć produkt odpowiadający swoim wymaganiom. I to nie tylko pod kątem użyteczności ale także wyglądu. Większość z urządzeń występuje bowiem w bogatej gamie kolorystycznej danej serii osprzętu, co sprawia, że łatwo dopasować je kolorystycznie do poszczególnych pomieszczeń. Zwłaszcza, jeżeli nie stanowią one osobnego wyrobu, tylko występują jako element serii pozostałego osprzętu elektroinstalacyjnego.

Ziarnko do ziarnka

Niewątpliwą zaletą ściemniaczy jest ich energooszczędność. W dłuższym okresie czasu i przy zredukowanym, dzięki ściemniaczowi oświetleniu pobór mocy maleje, co przekłada się na niższe rachunki. I większe oszczędności, które dla ogólnego budżetu rodzinnego z pewnością są korzystne.

Poradnik instalacji elektrycznych

  1. ABC gniazd
  2. ABC łączników
  3. ABC ściemniaczy
  4. Elektryka w biurze
  5. Elektryka w jadalni
  6. Elektryka w pokoju dziecka
  7. Elektryka w ogrodzie

Autor: Iwona Poniewierska, zdjęcia Kontakt Simon

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty