Start Arrow InstalacjeArrow Poradnik – elektryka w jadalni

Poradnik – elektryka w jadalni

Urodziny przyjaciela? Rocznica ślubu? A może randka z niedawno poznaną osobą? Każdy powód może być dobry do  stworzenia romantycznej atmosfery i zjedzenia pysznej kolacji we dwoje. Tylko jak stworzyć ów romantyczny nastrój? I co zrobić, żeby chwile spędzone razem stały się niezapomniane?

W blasku świec

Po pierwsze zadbajmy o właściwy nastrój, bowiem zbyt jasne wnętrze jest wrogiem intymności. Zapomnijmy na chwilę o T. Edissonie i jego wynalazku w postaci żarówki, zgaśmy wszystkie światła i pozwólmy, aby nasze wnętrze oświetliły świece. Spośród bogatej oferty producentów świec bez problemu wybierzemy coś dla siebie. W sprzedaży dostępne są nie tylko świece woskowe i żelowe ale także bezzapachowe i aromatyzowane.  Klasycznym rozwiązaniem jest oczywiście długa świeca paląca się w świeczniku na stole. Możemy jednak pokusić się o nieco mniej standardowe rozwiązania i kupić świecę, która w trakcie spalania topi się, przyjmując kształt  kwiatu lotosu. Albo wybrać świece do podgrzewaczy, które umieścimy w   misie lub wypełnionych wodą i płatkami kwiatów –  kieliszkach i  rozstawimy w różnych punktach pomieszczenia. Chcąc zaskoczyć naszą „drugą połówkę” lub zrobić dobre wrażenie na nowo poznanej osobie możemy wykorzystać świece lub płonące pochodnie. Umieszczone w ogródku lub na balkonie oznaczą drogę do stołu, przy którym zjemy potem kolację.

kolacja_we_dwoje

Planując rozstawienie świec na stole pamiętajmy, że ich wysokość powinna być dopasowana do wzrostu naszego gościa. Najlepiej, aby świece były ustawione poniżej granicy wzroku i nie zasłaniały naszego współbiesiadnika. A ich delikatny zapach nie konkurował z aromatem potraw.

Dla zapominalskich lub osób spontanicznych, istnieje bardzo proste rozwiązanie pozwalające wyczarować nastrojowy półmrok w każdej chwili. Wystarczy zamontować w pomieszczeniach ściemniacze. Regulacji  natężenia światła można dokonać manualnie (poprzez klawisz lub pokrętło) lub zdalnie, bez konieczności wstawania od stołu, przy pomocy dowolnego pilota kierującego np. sprzętem RTV. Zakup ściemniacza warto rozważyć także ze względów bardziej pragmatycznych – radzi Sławomir Szotek Kontakt-Simon S.A.Urządzenia te  wyposażone są niekiedy w dodatkowe funkcje, jak np. symulator obecności, który stanowi doskonałą ochronę przed złodziejami. Odpowiednio zaprogramowane urządzenie odtwarza sekwencje załączania i wyłączania światła w trakcie naszej nieobecności, co może zmylić, obserwującego nasze okno złodzieja.

sciemniacz21

Istotne niuanse

Właściwe oświetlenie stanowi jedynie składową udanego wieczoru. Nie mniej ważne jest także serwowane przez nas jedzenie, które bynajmniej nie musi być wymyślne ale za to  podane z polotem i fantazją. Istotna jest także odpowiednia dekoracja zarówno samych potraw jak i stołu, który warto postawić na ten jeden wieczór w miejscu o największym potencjale. Miejscu, które podkreśli szczególność chwili i ułatwi zbudowanie odpowiedniego nastroju. Jeżeli w swoich poszukiwaniach dojdziemy do wniosku, że najlepiej się do tego nadaje balkon lub taras, wystarczy zainstalować na nich choinkowe światełka – reszty dopełnią migające gwiazdy, księżyc i cykady.

Ustawiony już stół, wymaga odpowiedniej oprawy.  Nie bójmy się użyć zastawy, która zazwyczaj czeka cierpliwie na wystawne kolacje oraz najlepszych kieliszków. Elegancji dodadzą także materiałowe serwetki (na tę chwilę zapomnijmy o ich papierowych odpowiednikach). Jeżeli mamy zdolności manualne, przy odrobinie ochoty, możemy je nawet uszyć własnoręcznie. A zamiast pierścieni do ich przewiązania użyć wstążeczek i kwiatów.

Nakrycia wymagają oczywiście odpowiedniego ustawienia. Jeżeli nasz stół jest pokaźnych rozmiarów, nie umieszczajmy talerzy i sztućców na jego przeciwległych końcach. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest, by partnerzy zasiedli do posiłku przy dwóch sąsiadujących ze sobą brzegach blatu. Sprzyja to nastrojowi intymności (osoby siedzą blisko siebie) oraz wzajemnej komunikacji (dobrze się wzajemnie widzą).

Romantyczny nastrój możemy stworzyć dosłownie wszędzie. Aby osiągnąć zamierzony efekt nie potrzebujemy wystawnych restauracji ani, zapierających dech w piersiach wykwintnych dań. Wystarczy dostrzec, drzemiący w naszym mieszkaniu  potencjał i  uwierzyć, że z  pomocą niewielu prostych i tanich rozwiązań, możemy zwyczajne wnętrza zamienić w świątynię kupidyna. Która, udekorowana dodatkowo kwiatami wzmocni romantyczny efekt i będzie oddziaływać na nasze zmysły.

Poradnik instalacji elektrycznych

  1. ABC gniazd
  2. ABC łączników
  3. ABC ściemniaczy
  4. Elektryka w biurze
  5. Elektryka w jadalni
  6. Elektryka w pokoju dziecka
  7. Elektryka w ogrodzie

Autor: Agnieszka Wojtyniak, zdjęcia Kontakt Simon

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty