Start Arrow InstalacjeArrow Poradnik – elektryka w ogrodzie

Poradnik – elektryka w ogrodzie

Nocne biesiadowanie w ogrodzie przy włączonej latarce lub zapalonej świeczce odchodzi powoli w zapomnienie. O ile świeczki możemy wykorzystać jeszcze podczas romantycznej kolacji we dwoje o tyle latarki bezapelacyjnie zostały zastąpione specjalistycznym, ogrodowym oświetleniem.

Sprzedawane w różnych kształtach i kolorach, zamontowane w ogrodzie lampy nie tylko podkreślają poszczególne elementy ogrodu i umożliwiają przebywanie na świeżym powietrzu nawet po zmroku ale także zapewniają bezpieczeństwo mieszkańców domów jednorodzinnych i chronią przed złodziejami.

ogrod_oswietlenie

Bogata oferta sklepów sprawia, że trudno jest jednak wybrać odpowiedni model oświetlenia. Jak dobrać lampę do ogrodu ? Czym kierować się, podejmując decyzję ?

Marcela Pietraszczyk – Specjalista ds. aranżacji oświetlenia ogrodów i wnętrz domswiatla.pl

Dobierając oświetlenie do ogrodu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim funkcję, jaką ma ono odgrywać. Inne rozwiązania stosuje się dla podkreślenia dekoracyjności nasadzeń, inne zaś do oświetlenia furtki frontowej, w celu zapewnienia bezpiecznego wejście na działkę po zmroku. Poza funkcjonalnością niebagatelne znaczenie ma, panujący w ogrodzie styl. W tym przypadku oświetlenie powinno współgrać z roślinnością i elementami małej architektury ogrodu – radzi Marcela Pietraszczyk, Specjalista ds. aranżacji oświetlenia ogrodów i wnętrz domswiatla.pl – Istotne znaczenie ma także odpowiednie dobranie opraw, które powinny być odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne oraz oraz zastosowanie energooszczędnych źródeł światła.

Koło stołu czy basenu?

Sieć punktów świetlnych powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania ogrodu, zwłaszcza przed posadzeniem roślin.

Najczęściej lampy umieszcza się wzdłuż ciągów komunikacyjnych, w miejscach wieczornego odpoczynku lub jako dekorację w interesujących zakątkach działki, podkreślając tym samym ciekawe kompozycje roślinne, rzeźby lub wodne akcenty – wyjaśnia Marcela Pietraszczyk. – W strefie frontowej czyli tzw przedogródku, przy wjeździe do garażu, furtce i drzwiach wejściowych możemy natomiast zastosować oświetlenie z czujnikiem ruchu lub zmierzchu, które nie tylko zapewni odpowiedni komfort ale także zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców.

basen_oswietlenie

Liczy się efekt

Odpowiednio dobrane i zainstalowane lampy mogą wywołać, w zależności od ich umiejscowienia różne efekty iluminacji.

Oświetlenie reflektorami „od dołu” daje efekt dramatyzmu, oświetlenie „z przodu” pozwala uzyskać cień na sąsiednich roślinach lub obiektach, oświetlenie „z tyłu” tworzy wokół obiektu aureolę, uwidaczniając jego ciemny zarys zaś obustronne oświetlenie rozjaśnia obiekt, eliminuje ostre cienie i w przypadku przedmiotu o ażurowej konstrukcji, pokazuje dodatkowo jego przestrzenną strukturę i mnogość detali – mówi Marcela Pietraszczyk.

Alternatywnym rozwiązaniem – dodaje – są także grazing, polegający na oświetleniu powierzchni pod ostrym kątem i podkreślający fakturę oświetlonej ściany, montowane źródeł światła na wysokich konarach drzew i rozświetlające teren wokół nich – oświetlenia księżycowe, akcentujące znajdujący się po drugiej stronie zbiornika wodnego obiekt – techniki lustrzanego odbicia,podkreślające kolor ścian,  zaznaczające daną przestrzeń i wytwarzające intymną atmosferę – techniki obmywania ścian, rozświetlające przestrzeń i zapewniające bezpieczeństwo – oświetlenie „od góry” oraz, podkreślające obiekty – akcentowanie ostrym światłem.

Do wyboru do koloru

Półki sklepowe zapełnione są różnego rodzaju lampami. Poza tradycyjnymi, zasilanymi na prąd, stojącymi, wiszącymi i naściennymi lampami możemy znaleźć także lampy solarne (działające na słońce i dające delikatne światło), lampy LED (o bardzo długiej żywotności), lampy do oczek wodnych (umieszczane na brzegu lub na dnie zbiornika), oprawy najazdowe (umieszczane na drodze super wytrzymałe i płaskie lampy, wytrzymujące ciężar samochodu), słupki ogrodowe (do wyznaczania drogi lub ścieżki), reflektory nagruntowe (zainstalowane na stałe lub mocowane za pomocą szpikulca, oświetlające wybrany obiekt) oraz, chroniące przed komarami lampy owadobójcze. Wymienione oświetlenie, kosztuje, w zależności od modelu średnio od 20zł do 500zł.

lawka

Dlaczego nie zwykła?

A dlatego że oświetlenie będzie tylko wtedy spełniało swoją funkcję, kiedy będzie posiadało odpowiednie właściwości. Oczywiście, że można na upartego postawić przy ogrodowym stoliku lampę z salonu, ale przecież nie o to chodzi.  Oświetlenie  powinno być przede wszystkim szczelne i odporne na warunki atmosferyczne (wilgoć, kurz, wiatr).  Kwestią drugorzędną, choć nie mniej ważną jest wspomniany design lamp i dopasowanie ich do krajobrazu ogrodu. Oraz doprowadzenie kabli do wybranego miejsca w ogrodzie  – bo przecież większość lamp jest zasilana prądem.

Z przedłużaczem czy bez?

W sytuacji, kiedy projekt ogrodu jest dopiero w realizacji możemy skorzystać z wodoszczelnych przedłużaczy, doprowadzających prąd w potrzebne miejsce. Rozwiązanie to nie jest może wygodne na dłuższą metę, ale gwarantuje za to szybki dostęp do prądu.

Alternatywnym i z pewnością lepszym  rozwiązaniem jest zamontowanie wodoszczelnych puszek podłogowych, odpornych zarówno na wodę, uszkodzenia mechaniczne jak i kurz – wyjaśnia Sławomir Szotek Kontakt Simon. – Większość puszek możemy zamontować nie tylko w tradycyjnych wylewkach podłogowych (np. wykonanych w trawie) ale także w podłogach opartych na lekkich konstrukcjach metalowych lub drewnianych (tarasy, baseny itp.)

puszka_podlogowa

Puszki, w przeciwieństwie do przedłużaczy są całkowicie bezpieczne. Niektóre modele posiadają bezpieczne zamknięcie, zabezpieczające nie tylko przed dziećmi ale także wandalami oraz dodatkowe gniazda teleinformatyczne, umożliwiające podłączenie np. komputera czy telefonu.

Poradnik instalacji elektrycznych

  1. ABC gniazd
  2. ABC łączników
  3. ABC ściemniaczy
  4. Elektryka w biurze
  5. Elektryka w jadalni
  6. Elektryka w pokoju dziecka
  7. Elektryka w ogrodzie

Autor: Iwona Poniewierska, zdjęcia Kontakt Simon, Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje