Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Poradnik – lodówka

Poradnik – lodówka

No właśnie… Jaką lodówkę potrzebujesz… ?

Ja osobiście mam dużą. Sporo się u mnie gotuje i często coś zamraża. W domu mieszkają trzy osoby i rzadko jadamy na mieście.

A u Ciebie, jak to wygląda?

Zastanów się chwilę. Jakie są przyzwyczajenia Twoje i reszty domowników? Jak często i jaka liczba osób będzie korzystać z lodówki?

No właśnie lodówka… jest pojęciem potocznym, które łączy w sobie dwie nazwy: chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki. A między nimi jest zasadnicza różnica. Oba urządzenia mają podobny rozkład komór. Jedna pełni rolę chłodziarki (od 2C do 8C), a druga zamrażarki (18C i mniej). Ale…

Te pierwsze produkowane są w wersji jednodrzwiowej z wbudowaną (choć nie zawsze) małą zamrażarką, która najczęściej umieszczona jest w górnej części urządzenia. Jednak jej pojemność jest niewielka od 15 do 25 litrów. A chłodziarko-zamrażarki mają dwoje drzwi i znacznie większą pojemność. Sama zamrażarka może pomieścić od 35 do nawet 250 litrów w przypadku modeli side by side. Czym się różni zwykła chłodziarko-zamrażarka od modelu side by side? Oba urządzenia mają dwoje drzwi, jednak w tym pierwszym są one w jednym pionie i są otwierane w tę samą stronę. W tym drugim chłodziarka jest po prawej, a zamrażarka po lewej stronie i mają osobne drzwi (otwierane w różne strony). Jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie w przypadku większych rodzin, które często stołują się w domu.

Rozmiar to nie wszystko

Jeżeli decyzję dotyczącą rozmiaru masz już za sobą, nadszedł czas aby pomyśleć o tym czego tak naprawdę potrzebujesz. Zadecyduj w co powinna być wyposażona Twoja lodówka, jakie funkcje i dodatki ma posiadać, tak aby możliwie maksymalnie ułatwiać Ci życie.

Oprócz standardowych elementów, takich jak duże szuflady na warzywa, balkoniki na drzwiach czy podwieszane półki na butelki jest mnóstwo innych przydatnych rzeczy.

lodowka

W co warto zainwestować

● Tzw. komora świeżości. Pozwala przechowywać żywność o wiele dłużej, dba również o to by zachowała świeżość. Masz do dyspozycji dwie strefy klimatyczne. „Suchą” o wilgotności 50%, która ma świetny wpływ na przechowywane tam mięso, drób, wędliny, ryby i dziczyznę oraz „wilgotną”, która doskonale służy owocom i warzywom, w której wilgotności wynosi około 90%.
● System nofrost – całkowicie eliminuje konieczność rozmrażania. Zaoszczędzi to również Twój czas. Alternatywą dla tego systemu jest funkcja automatycznego rozmrażania. Woda spływa po ściankach komory do rynienki i wyparowuje. Wszystko odbywa się w pełni automatycznie bez Twojej ingerencji.
● Powłoka antybakteryjna, która zawiera związki srebra. Nie dopuszcza do rozwoju szkodliwych bakterii, mikroorganizmów, grzybów i pleśni, jednocześnie zachowując korzystne dla organizmu bakterie obecne np. w jogurtach.
● Szuflada z osobną regulacja temperatury. Pozwoli ustawić potrzebną temperaturę niezależnie od tej panującej we wnętrzu chłodziarki.
● Panel sterujący. Oprócz takich rzeczy jak odczytywanie ustawionych parametrów, uaktywnianie dostępnych funkcji ma jeszcze jedną bardzo ważna zaletę. Powiadomi Ciebie akustycznie i/lub optycznie o wzroście temperatury, np. gdy nie domkniesz drzwi.
● Dystrybutor, który napełni Twoją szklankę kostkami lodu, kruszonym lodem lub schłodzoną wodą bez potrzeby otwierania lodówki. Wystarczy, że wciśniesz odpowiedni przycisk i podstawisz naczynie. Oprócz tego, że jest to wygodne i bardzo funkcjonalne, to dodaje naszej kuchni również prestiżu.
● Wyjmowane szuflady. Naprawdę się przydają. Sama również posiadam. Nie licząc tych funkcji i dodatków, które tu wymieniłam jest jeszcze mnóstwo innych. Wystarczy przejrzeć ofertę któregoś z producentów i zobaczyć co dla Ciebie przygotował.

Możesz trafić na różne rzeczy, jedne mniej lub bardziej ciekawe. Jednak te wyżej wymienione uważam osobiście za najbardziej przydatne.

Zużycie energii

Polecam wyposażyć się w urządzenie klasy A lub A+. Po pierwsze pracują one po 24h na dobę. Po drugie lodówki nie kupujesz na rak czy dwa, więc ten wydatek na pewno się zwróci.

Lucyna Kowalewska

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty