Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Poradnik – piekarnik

Poradnik – piekarnik

Na początku zadaj sobie proste pytanie. Jak często Ty lub inni domownicy będziecie korzystać z piekarnika. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ powinno to zadecydować o tym jak będziesz otwierać te urządzenie.

Są na to cztery sposoby.

1. Drzwiczki otwierane standardowo, czyli uchylane z góry na dół. Najmniej wygodne rozwiązanie, ale najtańsze. Można je jednak udoskonalić dokupując (mogą być również w podstawowej wersji) system wysuwanych blach, podtrzymywanych na prowadnicach teleskopowych. Zwolni Cię to z przymusu sięgania po każdą rzecz w głąb piekarnika, jak również zminimalizuje możliwość oparzenia się.

2. Drzwiczki otwierane z boku. Niewielu producentów oferuje takie rozwiązanie. A szkoda. Moim zdaniem jest bardzo dobre. Jednak taki piekarnik będzie komfortowy w użytkowaniu jeśli zabudujesz go na odpowiedniej wysokości – tak aby nie było potrzeby schylania się. Tylko wtedy dostrzeżesz jego prawdziwe plusy. Zapewnisz sobie nieograniczony dostęp do jego wnętrza. Jeżeli dodasz jeszcze do tego system wysuwanych blach będzie to doskonałe kombinacja, która zrewolucjonizuje funkcjonalność piekarnika. A przecież o to właśnie chodzi, żeby było jak najłatwiej.

3. Drzwiczki otwierane szufladowo. Moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. W domu mam właśnie taki piekarnik. Wystarczy pociągnąć za uchwyt (lub nacisnąć guzik – tak najnowsze modele są w pełni zautomatyzowane), a ruszt lub blacha z przyrządzoną potrawą wyjadą z wnętrza wprost do Twoich rąk.

4. Piekarnik z windą. Totalna nowość na rynku zarówno światowym, jak i polskim. Wystarczy nacisnąć guzik, a dno piekarnika zjeżdża w dół. Takie rozwiązanie da Ci możliwość obejrzenia potrawy z trzech stron, a jeżeli zainstalujesz urządzenie na odpowiedniej wysokości wyeliminujesz potrzebę schylania się. Zagwarantujesz sobie również oszczędność energii ponieważ całe wytworzone ciepło zostanie zatrzymane u góry.

Nie czyść, bo NIE MUSISZ!

Bez wątpienia rozwiązaniem dającym Ci największy komfort jest tzw. pyroliza. Wnętrze piekarnika czyści się samoczynnie. Jak to działa? Już wyjaśniam. Dzięki wysokiej temperaturze, wszystkie pozostałości grillowania lub pieczenia rozpadają się w łatwy do usunięcia popiół. Wiadomo jednak, że urządzenia z taką funkcją będą odpowiednio droższe.

Alternatywą dla tej opcji jest wnętrze piekarnika pokryte emalią katalityczną (lub wkłady z emalii katalitycznej). Podczas procesu pieczenia, tłuszcz lub resztki potraw ulegają wypaleniu. Wystarczy wymieść to co się zebrało. Podobnie jak funkcja pirolizy gwarantuje to Tobie utrzymanie w czystości trudno dostępnych miejsc. Niejako dopełnieniem tych funkcji jest aktywny katalizator. Specjalny filtr, który eliminuje tłuszcz i cząsteczki zapachowe z oparów. Powietrze, wydobywające się z piekarnika jest wolne od intensywnych zapachów. Bardzo praktyczne i często stosowane rozwiązanie w przypadku kuchni otwartych na pokój.

piekarnik

Bezpieczeństwo

Praktycznie wszyscy producenci oferują zabezpieczenia przed uruchomieniem przez dzieci. Ale na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Moim zdaniem:

 • Chłodne drzwi piekarnika (różnie nazywane) – podczas pracy temperatura szyby będzie w granicach 40-50 C. Ani dziecko, ani Ty nie poparzycie sobie rąk.
 • Czasowy wyłącznik – opcja dla zapominalskich, gwarantuje samoczynne wyłączenie piekarnika jeżeli o tym zapomnisz. Czas wyłączenia zależy od wybranego programu, funkcji, czyli od sposobu i temperatury grzania.

Podstawowe funkcje, które powinien posiadać Twoi piekarnik:

 • Grzanie góra/dół.
 • Termoobieg – równomierne ogrzewanie wnętrza. Szczególnie przydatne w przypadku:

– pieczenia ciast (lub ciastek na kilku blachach)
– wyparzania naczyń
– podgrzewania gotowych posiłków
– rozmrażania
– suszenia owoców.

 • Rozmrażanie .
 • Grill z termoobiegiem.

Funkcje dodatkowe warte uwagi

 • Funkcja pizza – połączenie grzania dolnego z termoobiegiem – rozprowadzanie temperatury podobnie, jak w tradycyjnym piecu.
 • Podtrzymywanie ciepła – przydatne gdy przygotowujesz wielodaniowy posiłek, lub ktoś się spóźnia.
 • Podgrzewanie naczyń – opcja dla profesjonalistów, zapewni Ci idealną temperaturę serwowanych dań.
 • Szybkie nagrzewanie.
 • Pieczenie delikatne – doskonale nadaje się do pieczenia np. tostów, czy hamburgerów.

Dla początkujących

Niesamowicie wygodną i przydatną rzeczą, szczególnie jeśli jesteś osobą, która nie ma dużego doświadczenia w przyrządzaniu potraw, są elektronicznie zaprogramowane programy. Zwykle jest to kilkadziesiąt precyzyjnie dobranych zestawów opracowanych do przygotowania różnorakich potraw. Twoim zadaniem będzie podanie pozycji, wagi i rodzaju potrawy, a urządzenie dopasuje wszystko automatycznie.

Rodzaje piekarników

Oprócz tego, że piekarnik może spełniać swoją podstawową funkcje, są również na naszym rynku dostępne urządzenia typu 2 w 1. Przykładem takiego urządzenia jest piekarnik z mikrofalówką. W zależności od producenta możemy go używać na trzy sposoby. Jako:

 • piekarnik,
 • piekarnik + mikrofale,
 • kuchenkę mikrofalową.

Jest to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie. Zaoszczędzisz sporo miejsca. Nie musisz dodatkowo kupować kuchenki mikrofalowej, poza tym owo urządzenie ma o wiele większa pojemność niż zwyczajna mikrofalówka. Dodatkowym plusem jest czas i energia, które możesz zaoszczędzić.

Szuflada grzewcza

Masz w domu spóźnialskich, lub często przyjmujesz gości, którzy nie zawsze zjawiają się na czas? Jeśli tak, to takie urządzenie z pewnością się Tobie przyda. Przechowasz tam przyrządzone potrawy tak długo, jak będzie trzeba. Jeżeli jesteś profesjonalistą to szuflada może Ci również posłużyć do podgrzewania naczyń.

Piekarnik parowy

Jeszcze nie tak dawno ta technika była stosowana tylko w specjalistycznym sprzęcie, w restauracjach. Dziś dostępna dla każdego. Jeśli cenisz sobie zdrową i lekką kuchnie jest to najlepsze rozwiązanie. Przyrządzone potrawy zachowują właściwości odżywcze oraz witaminy. Są wyjątkowo smaczne i równie dobrze wyglądają. Idealne rozwiązanie, jeżeli chcesz wyeliminować z diety spożycie tłuszczu.

Lucyna Kowalewska

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty