Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Poradnik – zmywarka

Poradnik – zmywarka

Zmywanie na śniadanie? O nie! A może w ogóle nie zmywać…

Są dwie możliwości.

1. Sądzisz, że zmywarka nie jest Tobie potrzebna i nie masz pewności co do tego, czy naprawdę chcesz ją kupić.

2. Chcesz kupić zmywarkę. Wiesz, że jest to coś więcej niż moda. Ale masz problem z wyborem. Obojętnie, do której grupy należysz, to i tak poniższe rady pomogą Ci podjąć decyzję.

Bo co tak naprawdę daje zmywarka?

Zmywarka może dawać. Na przykład pozwala zaoszczędzić więcej pieniędzy, bo rachunki będą niższe. Daje Tobie więcej czasu na inne rzeczy. Ale może też zabierać. Na przykład przejmie od Ciebie codzienny, nieprzyjemny obowiązek – zmywanie naczyń. No chyba, że jest to Twoim hobby. A może lubisz po przepysznym obiedzie stanąć nad zlewem pełnym brudnych naczyń i zmywać? Ale czytaj dalej, dowiesz się więcej…

zmywarka

Ile wody zużywamy?

Zmywarka o pojemności 12 kompletów w cyklu normalnym (mycie wstępne, zmywanie, suszenie) zużywa od 10 do 20 litrów wody (w zależności od producenta i modelu). Woda pracuje w obiegu zamkniętym i jest oczyszczana przez filtry. Jeżeli chcielibyśmy tą samą ilość naczyń umyć ręcznie pod bieżącą wodą zużyjemy od 75 do 90 litrów wody. Bowiem z baterii wypływa około 5-6 litrów na minutę, a taka czynność zajmie nam przynajmniej 15 minut. Większe będzie również zużycie wody, jeżeli byśmy chcieli napełnić nią komory w zlewie. Objętość obu komór wynosi średnio 20 litrów, a podczas takiego mycia musielibyśmy ją przynajmniej raz wymienić. Moglibyśmy też się uprzeć i nie wymieniać, ale czy naczynia byłyby tak czyste jak byśmy tego chcieli? Nie! Nie ważne, którą metodę zmywania ręcznego wybierzemy, to i tak zmywarka zużyje mniej wody.

A energia elektryczna, przecież to też ważne?!

Pewnie, że tak. Gdy zmywarka jest pełna, czyli jest w niej 12 kompletów naczyń, zużywa od 0,9 do 1,6 kWh podczas pełnego mycia. Ciężko jest to porównać z kosztem mycia ręcznego. Jeżeli woda będzie podgrzewana energią elektryczna, koszt mycia naczyń ręcznie będzie podobny, jeśli zmywając ręcznie zużyjemy około 20 litrów wody. W rzeczywistości jest to niemożliwe i koszt mycia ręcznego będzie dwukrotnie wyższy.

Według naszych szacunków koszt zakupu zmywarki (do zabudowy) zwraca się po około 4 latach. Według producentów po około 2 latach, ale mieli tu chyba na myśli zmywarki wolnostojące, które są o około 20% tańsze od tych pod zabudowę.

Duża, czy mała? A może mini?

Teoretycznie zmywarki są dostępne w trzech rozmiarach. Duża o szerokości 60 cm, mała o szerokości 45 cm i „mini” o wymiarach 46x55x46 (wysokość x szerokość x głębokość). Z wyglądu przypomina mikrofalówkę i zajmuje prawie tyle samo miejsca. Można ją wbudować np. w szafkę lub standardowo pod blat. Dodatkowo drzwiczki mogą być otwierane do góry, a po zamknięciu będą stanowić przedłużenie blatu. Pisząc teoretycznie miałam na myśli to, że podczas naszej „praktyki”, która liczy 761 zadowolonych klientów nikt na taką się nie zdecydował!

Dla kogo duża?

● Masz rodzinę trzy osobową lub większą,
● często jadacie posiłki w domu,
● na obiadach, kolacjach pojawiają się goście,
● i zależy tobie na oszczędności wody,
to właśnie dla Ciebie jest zmywarka o szerokości 60 cm.

Dla kogo mała?

● Jeśli Twoja rodzina liczy trzy osoby lub mniej,
● a w domu jadacie 2-3 razy w tygodniu,
to najlepszym rozwiązaniem jest zmywarka o szerokości 45 cmzmywarka2.

Programy

W zależności od producenta i modelu, zmywarki mogą mieć od 3 do 12 programów. W większości różnią się one między sobą temperaturą wody i czasem zmywania. Bez problemu dopasujemy program niezależnie od tego czy będą to naczynia mało, średnio lub bardzo zabrudzone, czy takie które wymagają „delikatnego traktowania”, np. naczynia szklane.

Komfort i bezpieczeństwo…

… czyli w co powinna być wyposażona Twoja zmywarka.

● Czujnik, który nie dopuści do wycieku wody, zarówno z węża jak i ze środka zmywarki. Zabezpieczy to Twoją kuchnie przed zalaniem.
● Blokada, która nie pozwoli dzieciom otworzyć drzwi zmywarki podczas trwania programu.
● Funkcja, która pozwala na mycie naczyń tylko w jednym koszu (najczęściej górnym). Dzięki temu nie musisz czekać, aż się uzbiera pełna zmywarka.
● Timer, który pozwali Ci zaprogramować czas rozpoczęcia pracy zmywarki z kilku godzinnych wyprzedzeniem (zwykle od 1 do 24 godzin).
● Dla wygodnych, czujnik załadunku, który samodzielnie ocenia stopień zapełnienia zmywarki i dozuje odpowiednią ilość wody.

W co warto zainwestować

● W suszenie dynamiczne, taka zmywarka posiada wentylator, który rozprowadza powietrze po całej komorze, skutecznie susząc naczynia. Standardem jest suszenie statyczne. W tym przypadku zmywarka po umyciu naczyń tylko się nagrzewa. Dlatego po zakończeniu programu powinieneś uchylić drzwiczki, tak aby woda mogła wyparować.
● Jeżeli zdecydowałeś się na kuchnie otwartą na pokój zwróć uwagę na poziom hałasu i spróbuj wybrać taką, która pracuje poniżej 42 dB.

Dla porównania:

● szept 10-20 dB,
● przeciętna rozmowa (z odległości jednego metra) 65 dB,
● praca przeciętnego odkurzacza – 72 dB,
● wnętrze samochodu 80 dB,
● silnik malucha 85 dB.

Należy również pamiętać, aby nie wykładać glazurą ściany za zmywarką, bo hałas będzie jeszcze bardziej dokuczliwy.

Mając więcej gotówki możesz się skusić na w pełni „inteligentną” zmywarkę. Będziesz miał/a wtedy do wykonania tylko dwie czynności. Załadowanie naczyń do maszyny i naciśnięcie przycisku „start”. Urządzenie samodzielnie oceni rodzaj naczyń oraz stopień ich zabrudzenia i dobierze odpowiedni program. Zadba również o odpowiedni poziom twardości wody i samo go wyreguluje w razie potrzeby.

Co wypada wiedzieć i pamiętać…

● Każda zmywarka wymaga stosowania odpowiednich preparatów. Są to: proszek do mycia, nabłyszczasz (daje połysk naczyniom) i sól zmiękczająca wodę. Nie możesz zapomnieć o żadnym z nich. Jeżeli tak się zdarzy to urządzenie się nie
uruchomi. Na rynku są również dostępne tabletki 3in1. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, jednak nie koniecznie bardziej skuteczne i droższe.
● Nie wszystkie naczynia można myć w zmywarce. A więc NIE mówimy:
– naczyniom drewnianym, lub z elementami drewna;
– plastikowym lub z plastikowymi elementami;
– miedzianym lub cynowym, czyli nieodpornym na gorącą wodę;
– malowanej porcelanie;
– przyborom aluminiowym lub srebrzonym (mają bowiem tendencję do matowienia lub zmiany zabarwienia)
– naczyniom z kryształu, gdyż mogą stać się nieprzeźroczyste.

Konserwacja

Jeżeli Twoja zmywarka nie będzie posiadać opcji „samoczyszczących filtrów”, to co 3-4 mycia warto sprawdzić filtr. Jeżeli wymaga oczyszczenia wystarczy go opłukać pod bieżącą wodą. Pamiętaj również, żeby przynajmniej raz na 6-8 miesięcy stosować odkamieniacz. Tak aby naczynia były zawsze dokładnie umyte.

Lucyna Kowalewska

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty