Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Porady – malowanie pomieszczeń

Porady – malowanie pomieszczeń

Wszelkie rozważania na temat malowania należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Odnosi się to zarówno to uzupełnienia ubytków w ścianie (np. dziury po obrazie) jak i chemicznym gruntowaniu podłoża.

narzedzia malarskieW przypadku, gdy konieczne jest gipsowanie pamiętajmy o użyciu szpachelki ze stali nierdzewnej. Jest ona bardziej odporna na żrące działanie gipsu dzięki czemu nie pozostawi śladów rdzy na świeżo gipsowanej powierzchni, które mogą wystąpić w przypadku zwyczajnej stalowej szpachelki.

Podstawą dobrego malowania jest na pewno gruntowanie – do jego wykonania należy używać pędzla, który pozwala na dokładne nasączenie podłoża i właściwe rozprowadzenie substancji gruntującej.

Przystępując do właściwego malowania staniemy przed dylematem wyboru odpowiedniego wałka – aktualnie najpopularniejszego i bardzo wydajnego narzędzia malarskiego. Najczęściej są one wykonane z materiałów syntetycznych, ale spotyka się również włosiem naturalnym. Wałki różnią się między sobą grubością i długością runa (włosia). Zaletą wałków o grubym oraz długim włosiu jest większa chłonność, a tym samym większa wydajność. Znakomicie sprawdzą się one przy chropowatym podłożu, co umożliwi głębsze wprowadzenie farby.

W przypadku powierzchni gładkich stosować możemy włosie krótsze, które pozwali podkreślić zalety takiej powierzchni poprzez efekt wzorowej faktury. Szczególnym przypadkiem wałków płaskich są wałki gąbkowe, używane do farb olejny przy malowaniu np. lamperii. Warto również zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonane są wałki. Te z tworzyw sztucznych (poliester i nylon) przeznaczone są bowiem do farb wodorozcieńczalnych, natomiast wałki z materiałów naturalnych można stosować także do malowania farbami rozpuszczalnikowymi.

Podczas malowania pamiętajmy o możliwość stosowania przedłużek teleskopowych na których osadza się wałki. Pozwalają one bezproblemowo malować sufity pomieszczeń. Oszczędzimy sobie w ten sposób wielokrotnego przenoszenia drabiny, co do tej pory było zmorą każdego malowania.

(Żeby kolor dobrze trzymał się ściany powinna być ona odpowiednio przygotowana)

(Żeby kolor dobrze trzymał się ściany powinna być ona odpowiednio przygotowana)

Autor: Jacek Churski – fan innowacji technicznych, projektant, konstruktor i samodzielny wykonawca prac budowlano-wykończeniowych. Na co dzień Category Manager, firma TOPEX.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny