Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Porady – osprzęt BHP

Porady – osprzęt BHP

Przy wyborze osprzętu BHP warto zwrócić uwagę, czy spełnia on wymogi bezpieczeństwa.

W myśl europejskiej dyrektywy, dotyczącej bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i ochrony środowiska informuje nas o tym oznaczenie CE umieszczone na produkcie lub jego opakowaniu. Dzięki niemu wiemy, że produkt nie zagraża zdrowiu, ani nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego – nie tylko w postaci gotowego wyrobu, ale również na wszystkich etapach wytwarzania.

(Maska powinna dokładnie przylegać do twarzy)

(Maska powinna dokładnie przylegać do twarzy)

W przypadku prac parkieciarskich podstawę stanowi zabezpieczenie dróg oddechowych – zarówno przed nadmiernym zapyleniem jak i oparami substancji chemicznych. Dlatego też w przypadku np. cyklinowania należy bezwzględnie stosować maski przeciwpyłowe. W zależności od wysiłku fizycznego możemy zdecydować się na maski bezzaworowe, bądź wyposażone w 1-2 zaworki FFP, które umożliwiają łatwiejsze oddychanie. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, a co stanowi częste uchybienie podczas pracy, to dopasowanie maski. Musi ona przylegać bardzo dokładnie do twarzy, w przeciwnym razie nie spełnia swojej funkcji i nie ochroni naszych dróg oddechowych.

Pył zagraża również naszemu wzrokowi, dlatego warto pomyśleć o specjalnych goglach. Poprawiają one komfort pracy oraz zapobiegają przykrym następstwom dostania się pyłu do oczu. Innym ważnym aspektem jest ochrona słuchu. Przy wielogodzinnej pracy z wykorzystaniem głośnych urządzeń niezwykle istotne jest zabezpieczenie narządu słuchu. Musimy pamiętać, że hałas już od poziomu 70 dB wpływa negatywnie na zdrowie i wydajność pracy, zaś od 90 dB jest wręcz niebezpieczny. Dlatego w przypadku pracy z cykliniarką ważne dla zdrowia jest zastosowanie nauszników przeciwhałasowych.

Jeśli musimy pracować „na kolanach” bardzo dobrze jest zastosować gumowe osłony bądź nakolanniki ochronne. Nie tylko wpłynie to na wygodę pracy, ale również zapobiegnie urazom, które mogą wynikać z długotrwałego pozostawania w pozycji klęczącej. W przypadku substancji chemicznych (lakierów, bejc, itp.) warto również pamiętać o zabezpieczeniu dłoni. Do tego celu używać można rękawic powleczonych kauczukiem. Zminimalizują one kontakt skóry dłoni z chemikaliami zapobiegając podrażnieniom.

Autor: Jacek Churski – fan innowacji technicznych, projektant, konstruktor i samodzielny wykonawca prac budowlano-wykończeniowych. Na co dzień Category Manager, firma TOPEX.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny