Start Arrow OgródArrow Porządki w ogrodzie przed zimą…

Porządki w ogrodzie przed zimą…

Sezon jesienno-zimowy to czas intensywnych prac, dzięki którym ogród i narzędzia przetrwają ten chłodny czas. Sprawdź, jakie prace należy wykonać w ogrodzie pod koniec sezonu i zainspiruj się!

Jesienne prace w ogrodzie nie ograniczają się tylko i wyłącznie do grabienia liści. Należy też zadbać o rośliny. Warto zabezpieczyć je przed mrozem. Nie należy też zapomnieć o skoszeniu trawnika, wyczyszczeniu oczka wodnego oraz donic, a także konserwacji kosiarki. Sprawdź, o czym powinieneś jeszcze pamiętać przed nastaniem pierwszych przymrozków…

Rozdrabnianie pędów 

Gałązki krzewów liściastych i iglastych, które nagromadziły się w ogrodzie po jesiennym cięciu, warto pociąć na drobne kawałki przy pomocy rębaka. Materiał ten doskonale posłuży jako ściółka lub składnik kompostu. Jeśli nie posiadasz rębaka, możesz użyć sekatora. 

Czyszczenie donic i narzędzi ogrodniczych 

Przed schowaniem pustych doniczek do piwnicy bądź schowka, należy je dokładnie oczyścić z resztek ziemi. Wyszoruj je szczotką ryżową w ciepłej wodzie. Jeśli zabrudzenie nie zechce zejść, użyj roztworu z octu i wody (0,5 l octu na 10 l wody). 

Pamiętaj też o dokładnym oczyszczeniu narzędzi ogrodniczych. Umyj je, osusz i zdezynfekuj za pomocą spirytusu. Następnie zaostrz ich krawędzie i posmaruj olejem, smarem lub oliwą. 

Koszenie trawnika 

Na przełomie października i listopada zaleca się skosić trawnik ostatni raz przed zimą. Wysokość koszenia należy ustawić na 4-5 cm. Dzięki temu źdźbła trawy zgromadzą składniki pokarmowe w nasadach pędów i będą mogły spokojnie przezimować. Zbyt niskie skoszenie trawy, może skutkować przemarznięciem korzeni i wystąpieniem tzw. pleśni pośniegowej po zimie. 

Konserwacja kosiarki 

Po ostatnim skoszeniu trawnika, kosiarka wymaga oczyszczenia i konserwacji. Resztki trawy najlepiej usunąć przy pomocy szczotki lub sprężonego powietrza. Przed nastaniem zimy, warto także sprawdzić stan noży w kosiarce. Jeśli są uszkodzone, należy je wymienić. Tępe zaś należy naostrzyć i zabezpieczyć przed rdzą. 

Czyszczenie oczka wodnego 

Opadające jesienią liście, zanieczyszczają wodę w oczku wodnym i zakwaszają ją. Aby tego uniknąć, należy systematycznie usuwać je przy pomocy podbieraka. Pamiętaj, aby nie dopuścić do gnicia liści w wodzie. 

Meble ogrodowe – ich osłona 

Wszystkie meble ogrodowe, które pozostają w sezonie jesienno-zimowym na zewnątrz, należy osłonić folią. Ochroni je ona przed wilgocią. 

Zwijanie węży 

Nie zapomnij o wężach ogrodowych, służących do podlewania. Przed ich zwinięciem i schowaniem do suchego pomieszczenia, należy je dokładnie opróżnić z resztek zalegającej w ich wnętrzu wody. Podczas zwijania węża, należy uważać, aby nie było na nim żadnych załamań. Zwinięty wąż może wisieć na wieszaku lub leżeć płasko na podłodze. Zaleca się, aby był nawinięty na specjalny bęben. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 26, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty