Sezon jesienno-zimowy to czas intensywnych prac, dzięki którym ogród i narzędzia przetrwają ten chłodny czas. Sprawdź, jakie prace należy wykonać w ogrodzie pod koniec sezonu i zainspiruj się!
Jesienne prace w ogrodzie nie ograniczają się tylko i wyłącznie do grabienia liści. Należy też zadbać o rośliny. Warto zabezpieczyć je przed mrozem. Nie należy też zapomnieć o skoszeniu trawnika, wyczyszczeniu oczka wodnego oraz donic, a także konserwacji kosiarki. Sprawdź, o czym powinieneś jeszcze pamiętać przed nastaniem pierwszych przymrozków…
Rozdrabnianie pędów
Gałązki krzewów liściastych i iglastych, które nagromadziły się w ogrodzie po jesiennym cięciu, warto pociąć na drobne kawałki przy pomocy rębaka. Materiał ten doskonale posłuży jako ściółka lub składnik kompostu. Jeśli nie posiadasz rębaka, możesz użyć sekatora.
Czyszczenie donic i narzędzi ogrodniczych
Przed schowaniem pustych doniczek do piwnicy bądź schowka, należy je dokładnie oczyścić z resztek ziemi. Wyszoruj je szczotką ryżową w ciepłej wodzie. Jeśli zabrudzenie nie zechce zejść, użyj roztworu z octu i wody (0,5 l octu na 10 l wody).
Pamiętaj też o dokładnym oczyszczeniu narzędzi ogrodniczych. Umyj je, osusz i zdezynfekuj za pomocą spirytusu. Następnie zaostrz ich krawędzie i posmaruj olejem, smarem lub oliwą.
Koszenie trawnika
Na przełomie października i listopada zaleca się skosić trawnik ostatni raz przed zimą. Wysokość koszenia należy ustawić na 4-5 cm. Dzięki temu źdźbła trawy zgromadzą składniki pokarmowe w nasadach pędów i będą mogły spokojnie przezimować. Zbyt niskie skoszenie trawy, może skutkować przemarznięciem korzeni i wystąpieniem tzw. pleśni pośniegowej po zimie.
Konserwacja kosiarki
Po ostatnim skoszeniu trawnika, kosiarka wymaga oczyszczenia i konserwacji. Resztki trawy najlepiej usunąć przy pomocy szczotki lub sprężonego powietrza. Przed nastaniem zimy, warto także sprawdzić stan noży w kosiarce. Jeśli są uszkodzone, należy je wymienić. Tępe zaś należy naostrzyć i zabezpieczyć przed rdzą.
Czyszczenie oczka wodnego
Opadające jesienią liście, zanieczyszczają wodę w oczku wodnym i zakwaszają ją. Aby tego uniknąć, należy systematycznie usuwać je przy pomocy podbieraka. Pamiętaj, aby nie dopuścić do gnicia liści w wodzie.
Meble ogrodowe – ich osłona
Wszystkie meble ogrodowe, które pozostają w sezonie jesienno-zimowym na zewnątrz, należy osłonić folią. Ochroni je ona przed wilgocią.
Zwijanie węży
Nie zapomnij o wężach ogrodowych, służących do podlewania. Przed ich zwinięciem i schowaniem do suchego pomieszczenia, należy je dokładnie opróżnić z resztek zalegającej w ich wnętrzu wody. Podczas zwijania węża, należy uważać, aby nie było na nim żadnych załamań. Zwinięty wąż może wisieć na wieszaku lub leżeć płasko na podłodze. Zaleca się, aby był nawinięty na specjalny bęben.
Dodaj komentarz