Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Posadzka balkonowa z drewna? Nic prostszego!

Posadzka balkonowa z drewna? Nic prostszego!

Gdy myślimy o budowie posadzki na balkonie, do głowy najczęściej przychodzi nam klasyczne rozwiązanie, czyli podłoże z płytek ceramicznych. Coraz częściej jednak, domownicy zwracają uwagę na ekologiczny materiał drewno – polimer.

Drewno – polimer (WPC) to kompozyt drewna, łatwy w pielęgnacji i odporny na warunki atmosferyczne. Jest kombinacją drewnianych i naturalnych polimerowych włókien. Jego zaletą jest także wygląd i dotyk drewna. Znajduje także zastosowanie jako materiał na obrzeża basenów, podłoża werand i tarasów czy do budowy altan lub ogrodzeń. Przy posadzce balkonowej należy zwrócić uwagę na trwałość tworzywa, które szczególnie w sezonie urlopowym jest mocno eksploatowane.

(Trwałość podłoża to niezwykle ważna kwestia, fot. Technomac)

Trwały i estetyczny

Deska balkonowa z WPC jest odporna na mróz, dlatego nie musimy przejmować się tym, że po zimie nasza posadzka wymagać będzie naprawy. Właściwości przetestowanego i bezpiecznego drewno – polimeru (60% – włókno drewna bambusowego, 30% – polietylen dużej gęstości HDPE, 10% dodatki – środki wytrzymałe na promieniowanie UV, przeciwutleniacze, stabilizatory, barwniki) sprawiają, że materiał ten jest także odporny na zarysowania i pleśnie. Domownicy zwracają również uwagę na to, czy tworzywo, z którego zrobiona jest posadzka balkonowa jest antypoślizgowe. W płytkach ceramicznych niestety trudno o takie właściwości.

(Podłoga drewniana - mniej poślizgowa od płytek ceramicznych, fot. Technomac)

Sceptycy powiedzą, że jeśli drewno, to na pewno po jakimś czasie pojawi się na nim pleśń, zarysowania, podłogę taką trzeba będzie co rok malować, a utrzymanie czystości to sprawa o wiele trudniejsza niż na płytkach. Jeśli chodzi o zwykłe drewno – ze sceptykami nie ma co dyskutować, ale nie mówimy tutaj o zwykłym drewnie.

Materiał na podłogę balkonową z WPC jest produktem gotowym, nie trzeba go lakierować. Do wyboru klienci oczywiście mają różne odcienie koloru i wzory. Nie jest to tworzywo nietrwałe, ponieważ polimery wchodzące w skład kompozytu sprawiają, że jest ono solidne i odporne na uszkodzenia. Płytki wystarczy tylko ułożyć na balkonie i…już. A do mycia, wystarczy tylko woda.

(Wielką zaletą jest łatwość ułożenia i konserwacji, fot. Technomac)

Użytkownicy balkonu z płytek WPC nie muszą się także obawiać, że podłogę po pewnym czasie zacznie trawić grzyb. Dzięki polimerom nic takiego podłodze nie grozi. Na płytkach ceramicznych z pewnością także taki „niechciany gość” się nie pojawi, ale piętą achillesową w tego typu materiału jest fuga, która na działanie bakterii spowodowane wilgocią jest narażona najbardziej.

Szybki montaż

Płytki balkonowe z WPC montuje się szybko i bez specjalnych umiejętności. Ich montaż nie wymaga dodatkowego osprzętu i spoiwa, dlatego poradzi sobie z nimi każdy domowy majsterkowicz – Materiał WPC, który można wykorzystać na balkonie przeznaczony jest do samodzielnego montażu. Układając posadzkę łączymy płytki na zatrzaski, dzięki czemu możemy je bardzo łatwo zamontować, ale także zdemontować – mówi Marek Maczuła z firmy Technomac.

(Łatwość montażu zadziwia, fot. Technomac)

Łatwość w montażu to jedna sprawa, jednak nie należy zapominać o odpowiednim podłożu zanim zamocujemy płytki. I tutaj nie istotne jest, czy naszą posadzkę zamierzamy zbudować z ceramiki, kamienia czy drewna. Podłoże musi być utwardzone i równe, najlepiej z wylewki betonowej zapewniającej prawidłowe odprowadzanie wody.

 

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie