Wybierając projekty domów, szacujemy powierzchnię, jaka potrzebna jest na zaspokojenie oczekiwań naszej rodziny, uwzględniając wielkość działki i budżet, jaki mamy do dyspozycji. Przeglądając ofertę gotowych projektów możemy porównać domy pod względem zarówno powierzchni całkowitej, jak i użytkowej. Czym różnią się te dwa parametry?
Powierzchnia całkowita oznacza sumę wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych, w tym również poddasza, tarasów, kondygnacji technicznych i magazynowych. Powierzchnię całkowitą mierzy się na poziomie posadzki po obrysie zewnętrznym budynku (łącznie z grubością ścian) z uwzględnieniem tynków, okładzin i balustrad.
Jeżeli chcemy wiedzieć, na ilu metrach będziemy mieszkać, sprawdźmy powierzchnię użytkową. Powierzchnia użytkowa to suma wszystkich pomieszczeń o funkcji mieszkalnej: pokoje, sypialnie, kuchnie, łazienki, gabinety. Jeśli planujemy domy z poddaszem, pamiętajmy, że powierzchnia poddasza może być liczona na różne sposoby.
Różnice w wartości powierzchni wynikają z zastosowania różnych norm określających sposób obliczania powierzchni: PN-070 B-02365 z 1970r. lub PN ISO 9836 z 1997r.
Według starszej normy PN-070 B-02365, powierzchnia netto poddasza obliczana jest z uwzględnieniem różnych wysokości w pomieszczeniu. Część pomieszczenia o wysokości 2,20 m wliczana jest w całości, część o wysokości od 1,40 m do 2,2 m wliczana jest już tylko w połowie, natomiast część o wysokości poniżej 1,4 m nie jest wliczana w ogóle.
Nowsza norma PN ISO 9836 nie uwzględnia już wysokości pomieszczeń – obliczana jest w stanie wykończonym, łącznie z tynkami na poziomie podłogi. Jeżeli poddasze obliczone jest według tej normy, warto uzyskać dodatkową informację o tym, jaka część poddasza ma wysokość 1,9 m, a jaka poniżej tej wysokości.
Warto wiedzieć
Podana przy projekcie powierzchnia netto dodatkowo uwzględnia pomieszczenia techniczne, łącznie z garażem, piwnicą, komunikacją w projekcie i pomieszczeniami gospodarczymi. Liczona jest jako powierzchnia podłogi na każdej kondygnacji w stanie wykończonym: tynki, terakota itp.
Warto poznać
Podane w artykule powierzchnie to tylko część ważnych definicji, warto zapoznać się z kolejnymi artykułami. Wiedza nt parametrów używanych w projektach domów pozwoli na właściwą ocenę wielkości i funkcjonalności projektów domów. Warto również przeczytać na temat projektów domów.
Dodaj komentarz