Start Arrow Budowa domuArrow Powierzchnia użytkowa w domach z poddaszem

Powierzchnia użytkowa w domach z poddaszem

Wygodne aranżacje poddasza mieszkalnego utrudniają spadki więźby dachowej. Liczba skosów, wysokość ścianki kolankowej oraz kąt nachylenia dachu determinują to, jaką funkcję pełnić będzie poddasze. Przeglądając projekty domów z poddaszem warto sprawdzić, jaka powierzchnia poddasza wchodzi w ogólną powierzchnię użytkową domu.

Powierzchnia użytkowa to powierzchnia wszystkich pomieszczeń o funkcji mieszkalnej. Zsumowane są więc powierzchnie salonu, sypialni, dodatkowych pokoi, kuchni i łazienek. Nie zalicza się natomiast powierzchni pomieszczeń gospodarczych, pomocniczych i technicznych.

Powierzchnia użytkowa pomieszczeń mieszkalnych przy projektach podana jest zarówno dla jednej kondygnacji, jak i dla całego domu. W przypadku domów z poddaszem powierzchnia użytkowa poszczególnych kondygnacji nie jest zwykle równa. Wpływ na to ma liczba i kąt skosów na poddaszu, powstałych w wyniku załamań połaci dachowej oraz ścianka kolankowa, czyli zewnętrzna ściana poddasza, stojąca na stropie ostatniej kondygnacji, biegnąca wzdłuż połaci dachowej, na której oparta jest konstrukcja więźby dachowej.

Łączna powierzchnia pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych określona jest w powierzchni netto, która również podana jest przy projekcie.

Powierzchnia poddasza może być liczona na różne sposoby. Wybierając projekt domu, warto sprawdzić, według jakiej normy wyliczono jej wartość.

Powierzchnia poddasza w projekcie domu

Powierzchnia poddasza w domu jednorodzinnym może niekiedy sprawiać trudności, możemy bowiem spotkać się z różnymi wartościami tego samego projektu. Różnice w wartości powierzchni wynikają z zastosowania różnych norm określających sposób obliczania powierzchni: PN-070 B-02365 z 1970r. lub PN ISO 9836 z 1997r.

Norma PN ISO 9836 z 1997r. jest nowsza, zatem eksperci wskazują, że właśnie na jej podstawie należy obliczać powierzchnię użytkową. Jednak mimo iż weszła ona w życie w 1999 roku, zapis o dezaktualizacji poprzednio obowiązującej normy z 1970 roku, nigdzie się nie pojawił. Dlatego zanim zdecydujemy o wyborze projektu, warto upewnić się, według jakiej normy podana jest powierzchnia poddasza.

Według starszej normy PN-070 B-02365, powierzchnia netto poddasza obliczana jest z uwzględnieniem różnych wysokości w pomieszczeniu. Część pomieszczenia o wysokości 2,20 m wliczana jest w całości, część o wysokości od 1,40 m do 2,2 m wliczana jest już tylko w połowie, natomiast część o wysokości poniżej 1,4 m nie jest wliczana w ogóle.

Nowsza norma PN ISO 9836 nie uwzględnia już wysokości pomieszczeń – obliczana jest w stanie wykończonym, łącznie z tynkami na poziomie podłogi. Jeżeli poddasze obliczone jest według tej normy, warto uzyskać dodatkową informację o tym, jaka część poddasza ma wysokość 1,9 m, a jaka poniżej tej wysokości.

Ścianka kolankowa w projekcie

Aranżacja poddasza w dużej mierze zależy od tego, jaką wysokość w projekcie ma ścianka kolankowa. Jest to zewnętrzna ściana poddasza, która usytuowana jest na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Na niej opiera się cała konstrukcja więźby dachowej. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji.

Wysokość ścianki kolankowej wyznaczana jest przez architekta w oparciu o przeznaczenie poddasza, szerokość budynku, typ dachu i jego kąt nachylenia.

Domy z poddaszem nieużytkowym najczęściej przewidują ściankę kolankową o wysokości ok. 70 cm. Jeżeli zaś adaptacja poddasza ma przewidywać pomieszczenia mieszkalne, ścianka kolankowa powinna mieć przynajmniej 90-100 cm. Jeśli będzie niższa, powierzchnię pod skosami bardzo trudno będzie zagospodarować.

Przykładowe wysokości ścianki kolankowej w pomieszczeniach na poddaszu

Ścianka o wysokości 95-100 cm pozwoli na ustawienie pod skosami łóżka, bez ryzyka uderzania się głową o strop. Nieco wyższa ścianka umożliwi ustawienie biurka i co istotne, wykorzystanie całej powierzchni blatu. Biurko zmieści się już przy ściance 80 cm, ale wtedy część blatu pod ścianą nie będzie wykorzystana.

Autor: Dreamstime

Planując kuchnie na poddaszu, musimy pamiętać, że korzystanie z ciągu kuchennego wymaga od nas przeprowadzania prac na stojąco. Biorąc pod uwagę, że standardowe szafki kuchenne mają głębokość 50-55 cm (przy blacie o głębokości 60 cm), to ścianka kolankowa nie może być niższa niż 140 cm, jeśli przed szafkami chcemy stanąć w wygodnej wyprostowanej pozycji. Przy takiej samej wysokości ścianki będziemy mogli ustawić stół kuchenny czy jadalniany.

Autor: Dreamstime

Aranżacja salonu na poddaszu również wymaga dość wysokiej ścianki kolankowej. Przy niższych możemy ustawić jedynie szafki czy komody, pamiętając o ograniczeniach związanych z wykorzystaniem ich blatu. Wyższa ścianka – ok. 150 cm – to już miejsce na szafkę z telewizorem czy biblioteczkę. Ścianka 2-metrowa umożliwia już dowolny wystrój poddasza – możemy przy niej postawić szafę czy stanąć w wyprostowanej pozycji.

Autor: Dekoria.pl

Jeżeli chcemy, aby pod oknem znajdowała się umywalka, ścianka kolankowa musi być wysoka. Pamiętajmy, że przed umywalką jesteśmy zwykle w pozycji stojącej. Jeżeli umywalka ma głębokość 50-55 cm, to ścianka kolankowa nie może być niższa niż 140 cm. W przeciwnym razie nie będziemy mogli wygodnie stanąć, a powierzchnia umywalki przy ścianie nie zostanie wykorzystana (często ustawiamy tam przybory toaletowe).

Autor: Dreamstime

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 13, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Tymon Odpowiedz 2015-07-21 15:57:00

Prosto i przystępnie wyjaśnione jak się liczy powierzchnię użytkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Promocja

  Lampa wisząca Luna Biała

 • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu