Start Arrow Budowa domuArrow Powierzchnia zabudowy. Sprawdź, czy projekt domu zmieści się na Twojej działce

Powierzchnia zabudowy. Sprawdź, czy projekt domu zmieści się na Twojej działce

Jeżeli mamy wąską czy niewielką działkę budowlaną, istotnym staje się wybór projektu domu, który pozwoli nam choć w niedużym stopniu zaaranżować ogródek czy miejsce na wypoczynek na świeżym powietrzu. Dlatego projekty domów zawierają wartość powierzchni zabudowy, określającą dany projekt. Powierzchnia zabudowy pozwoli nam ocenić, ile miejsca na działce pozostanie po postawieniu na niej domu.

Powierzchnia zabudowy w projekcie domu

Powierzchnia zabudowy określa powierzchnię, jaką zajmuje wykończony budynek na działce.

Do powierzchni zabudowy nie wlicza się:

  • powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;
  • powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;
  • powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze (np. szklarnie, altany).

Komfortowym wyjściem jest, gdy powierzchnia zabudowy nie przekracza 30-40 % powierzchni działki, którą dysponujemy. Wtedy będziemy mieć możliwość zaaranżowania wygodnego terenu przeznaczonej na ogród.

Jeżeli powierzchnia zabudowy zajmuje więcej miejsca, powinniśmy zdecydować się na wybór projektu domu piętrowego. Dzięki lepszemu wykorzystaniu kubatury budynku będziemy mogli lepiej zagospodarować posiadaną parcelę.

Powierzchnia zabudowy to powierzchnia, jaką zajmuje wykończony budynek na działce.

Powierzchnia zabudowy to powierzchnia, jaką zajmuje wykończony budynek na działce.

Usytuowanie domu na działce zgodne z warunkami zabudowy

Budowa domu musi uwzględniać zachowanie odpowiednich odległości od granicy działki i sąsiednich zabudowań, a także dodatkowego zagospodarowania terenu. Mówią o tym przepisy w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Standardowo, ściana z oknem musi być oddalona od granicy o 4 metry, ściana bez okna o minimum 3 metry. Elementy architektoniczne, jakie zawierają projekty domów, takie jak np. balkony, tarasy, okapy, gzymsy, daszki nad wejściem czy wreszcie schody zewnętrzne muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki.

Dom możemy wybudować bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli wynika to z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub jest zgodne z wydanymi warunkami zabudowy, wydanymi przez gminę.

Rozporządzenie dopuszcza również możliwość budowy domu bezpośrednio przy granicy działki, jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy. W tym przypadku jednak nowo budowany dom (lub jego rozbudowywana część) musi:

  • przylegać do istniejącego budynku całą długością swojej ściany,
  • mieć w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

Warto pamiętać, że chodzi o ścianę bez otworów okiennych lub drzwiowych, a istniejący budynek to nie tylko ten, który jest już wybudowany, ale również ten, dla którego została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę.

Powierzchnia zabudowy a obszar oddziaływania projektu

Wszystkie prace przygotowawcze i późniejsze roboty budowlane mogą być wykonywane tylko na terenie, który określony jest w projekcie budowlanym. Zarówno ogrodzenie, jak i np. baraki socjalne czy toalety nie mogą stać poza granicami wyznaczonego w pozwoleniu placu.

W projekcie architekt, który adaptuje projekty domów określa również obszar oddziaływania. Tylko te projekty domów, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, tzn. budynek mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany, mogą być budowane na podstawie zgłoszenia budowy, pozwolenie na budowę nie będzie potrzebne.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 10, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu