Start Arrow Budowa domuArrow Powierzchnie w projekcie domu: dom tani czy wygodny?

Powierzchnie w projekcie domu: dom tani czy wygodny?

Szacując koszty budowy domu jednorodzinnego opieramy się o informacje dotyczące wielkości domu, podane przy każdym projekcie. Mnożąc powierzchnię przez podawaną przez analityków cenę budowy metra kwadratowego otrzymujemy przybliżony koszt budowy.

Koszt budowy domu szacuje się dzisiaj na 2500-2600 zł/m2. Przyjąć możemy więc, że im większy dom, tym budowa jest droższa. Jest to jednak wielkie uproszczenie, które niejednokrotnie może wprowadzić w błąd inwestora budującego dom jednorodzinny. Istnieje bowiem wiele elementów, na których możemy zaoszczędzić. Prosty, pozbawiony architektonicznych detali budynek, który wieńczy dwuspadowy dach, bez podpiwniczenia i z rozsądnym rozmieszczeniem pomieszczeń, umożliwiającym proste poprowadzenie instalacji będzie tańszy w budowie niż dekoracyjny dom o tej samej powierzchni, ale z uatrakcyjniony o lukarny, wykusze, wielospadowy dach. Więcej na ten temat w artykule: Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego? Zwróć uwagę na projekt domu

Powierzchnie w projekcie

O tym, jak duży będzie nasz przyszły dom jednorodzinny, czy spełni oczekiwania mieszkalne naszej rodziny i ile miejsca pozostanie na działce po jego zbudowaniu, mówią nam wartości powierzchni, zamieszczone przy każdym projekcie w naszej bazie.

Powierzchnia netto czy użytkowa? Powierzchnia zabudowy? Co oznaczają wartości podane przy projektach?

Powierzchnia netto czy użytkowa? Powierzchnia zabudowy? Co oznaczają wartości podane przy projektach?

 • Powierzchnia zabudowy, czyli ile zostanie miejsca na ogród

Powierzchnia zabudowy to powierzchnia, jaką zajmuje wykończony budynek na działce. Jej przewidywana wartość będzie nam potrzebna podczas szukania idealnej działki (pamiętajmy, najpierw działka – potem projekt domu). Po pierwsze będziemy mogli oszacować, ile miejsca po wybudowaniu domu pozostanie nam na przydomowy ogródek, a po drugie – sprawdzić, czy zaplanowany dom zmieści się na działce, z uwzględnieniem minimalnych odległości od granicy działki, o których musimy pamiętać.

Warto jednak wiedzieć, że podana powierzchnia zabudowy nie uwzględnia:

– powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu;

– powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego;

– powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze, np. szklarnie, altany

Dom parterowy wymaga większej, a co za tym idzie, często droższej działki niż dom piętrowy o takiej samej powierzchni. Ale jeśli jest wielkości do 150 mkw wybudujemy go taniej niż budynek dwukondygnacyjny.

Dom parterowy wymaga większej, a co za tym idzie, często droższej działki niż dom piętrowy o takiej samej powierzchni. Ale jeśli jest wielkości do 150 mkw wybudujemy go taniej niż budynek dwukondygnacyjny.

 • Powierzchnia użytkowa, czyli czy będzie nam wygodnie?

Powierzchnia użytkowa to suma wszystkich pomieszczeń o funkcji mieszkalnej: pokoje, sypialnie, kuchnie, łazienki, gabinety. Nie wlicza się do niej powierzchni pomieszczeń gospodarczych, garaży, piwnic.

Wartość tej powierzchni potrzebna nam będzie do szacowania naszych oczekiwań mieszkalnych. Ile sypialni jest nam potrzebnych? Czy salon ma być miejscem wieczornego wypoczynku czy przyjęć dla wielu gości? Czy mała kuchnia zamknięta pozwoli nam na kulinarne eksperymenty?

Powierzchnia użytkowa, czyli to ile metrów uda nam się urządzić, wyposażyć i komfortowo zamieszkiwać jest bardzo ważna również w przypadku, gdy budujemy domy z poddaszem mieszkalnym. Tylko część powierzchni poddasza wlicza się do powierzchni użytkowej:

– powierzchnię pomieszczeń o wysokości 2,20 m wlicza się w 100%

– powierzchnię pomieszczeń o wysokości od 1,40 m do 2,20 m wlicza się w 50%

– powierzchnię pomieszczeń o wysokości poniżej 1,40 m nie wlicza się w ogóle.

Pomieszczenia na poddaszu mogą być trudne do aranżacji, a ich wyposażenie bardziej kosztowne. Czasami skosy wymagają mebli na zamówienie czy niestandardowej zabudowy.

Pomieszczenia na poddaszu mogą być trudne do aranżacji, a ich wyposażenie bardziej kosztowne. Czasami skosy wymagają mebli na zamówienie czy niestandardowej zabudowy.

 • Powierzchnia netto, czyli ile będzie kosztował dom?

Powierzchnia netto jest to powierzchnia wszystkich pomieszczeń budynku, łącznie z garażem, piwnicą, komunikacją w projekcie i pomieszczeniami gospodarczymi. Liczona jest jako powierzchnia podłogi na każdej kondygnacji w stanie wykończonym: tynki, terakota itp. W przypadku szacowania kosztów budowy i porównywania ich z wielkością domu, na jaką chcielibyśmy się zdecydować, powierzchnia netto jest bardziej miarodajna niż powierzchnia użytkowa, tym bardziej, że w wartość netto wliczona jest też cała powierzchnia poddasza (liczona po podłodze), bez względu na to, ile wygody zabiorą nam skosy.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 25, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Na co zwracać uwagę wybierając projekt domu na wąską działkę? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:12:16

[...] Dom tradycyjny czy nowoczesny? Dobieramy kolory dachu i elewacji Projektując domy energooszczędne, architekci podporządkowują... więcej    Wybieramy projekty z poddaszem – jak sprawdzić powierzchnię poddasza? Projekty domów 2013: idealny dom dla rodziny z dziećmi Jakie wymagania musi spełnić dom, by otrzymać dopłatę do kredytu? Projekty domów 2013: nowość dla fanów klasyki Powierzchnie w projekcie domu: dom tani czy wygodny? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon ISLA

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Lampa wisząca Luna Biała

 • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny