Start Arrow InstalacjeArrow Powietrzna pompa ciepła typu split. Jakie zalety mają splitowe pompy ciepła w domach jednorodzinnych?

Powietrzna pompa ciepła typu split. Jakie zalety mają splitowe pompy ciepła w domach jednorodzinnych?

Powietrzne pompy ciepła typu split to urządzenia pozwalające na ogrzewanie budynków oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Szczególne zastosowanie znajdują one właśnie teraz, w okresie jesiennym, gdy póki co stale mamy do czynienia z dodatnimi temperaturami.

W ostatnim czasie splitowe pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż montaż tego typu systemów jest zarówno łatwy, jak i szybki. Wykorzystuje się je głównie do ogrzewania (lub chłodzenia) budynków, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Paweł Sokół z firmy Soleo:
Budowa pomp opiera się o zastosowanie dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, które łączone są obiegiem chłodniczym. Dzięki takiemu rozwiązaniu główne źródła hałasu w postaci sprężarki i wentylatora przeniesione zostają poza obręb budynku, zapewniając cichą i bezproblemową pracę.

Zasady działania pompy ciepła. Schemat Hewalex

Zasady działania pompy ciepła. Schemat Hewalex

Niskie koszty instalacji pompy ciepła

Dość istotnym argumentem przemawiającym za wyborem pompy typu split są także koszty instalacji. W tym wypadku pozyskanie powietrza zewnętrznego jako dolnego źródła ciepła wiąże się bowiem ze stosunkowo niskim nakładem środków finansowych.

Paweł Sokół z firmy Soleo:
Dzięki temu możemy liczyć na szybki zwrot z inwestycji – zwłaszcza w sytuacji, gdy pompa ciepła zastąpi nam ogrzewanie elektryczne czy przy wykorzystaniu nieodnawialnych źródeł energii, takich, jak chociażby węgiel.

Ponadto splitowe pompy ciepła charakteryzują się również wysoką bezawaryjnością i dość długą żywotnością oraz generują niewielkie koszty eksploatacyjne.

Łatwa współpraca – pompa ciepła jako wspomaganie ogrzewania i samodzielne urządzenie grzewcze

Co istotne, urządzenia tego typu pracują w dwóch trybach: monowalentnym oraz biwalentnym. W praktyce oznacza to, że mogą one służyć zarówno do wspomagania ogrzewania, jak i być samodzielnym urządzeniem grzewczym.

Paweł Sokół z firmy Soleo:
Innymi słowy pomp typu split używa się tak w pracy monoenergetycznej (czyli samodzielnej), jak i we współpracy z innym, istniejącym już źródłem ciepła. Najczęściej jest nim chociażby kocioł grzewczy.

A dodatkowo, dzięki wykorzystaniu uniwersalnego podgrzewacza, możliwe jest także połączenie pompy z instalacją solarną, kominkiem z płaszczem wodnym czy innymi tego typu rozwiązaniami.

­Paweł Sokół z firmy Soleo:
Na koniec zaś warto wspomnieć o możliwości aktywnego chłodzenia pomieszczeń przy użyciu pompy ciepła, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania oddzielnych klimatyzatorów. Obniżanie temperatury może być jednak realizowane dopiero po spełnieniu określonych warunków przez układ grzewczy, chłodnicę powietrza lub klimakonwektory.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 27, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black