Start Arrow Budowa domuArrow Poznaj zalety, jakie mają najpopularniejsze projekty domów z płaskim dachem

Poznaj zalety, jakie mają najpopularniejsze projekty domów z płaskim dachem

Tradycyjne domy ze skośnym dachem, nawiązujące do zabudowy dworkowej, przez lata wiodły prym wśród nowo budowanych domów jednorodzinnych. Coraz częściej jednak inwestorzy planujący budowę decydują się na nowoczesne, proste i energooszczędne projekty domów z dachem płaskim. Dlaczego dach płaski wraca do łask?

Dach płaski to inaczej stropodach, stanowiący strop ostatniej kondygnacji, którego kąt nachylenia wynosi nie więcej niż 12 stopni. Wyróżnia się trzy rodzaje stropodachów – wybór konkretnego rozwiązania zależy od specyfiki budynku:

 • stropodach niewentylowany – jest najprostszy w konstrukcji, ale ze względu na liczne wady, stosuje się go najczęściej w budynkach gospodarczych. Prawidłowo wykonany może znajdować się nad pomieszczeniami domowymi nieogrzewanymi.
 • stropodach wentylowany – strop z położonym na nim ociepleniem jest oddzielony od pozostałych warstw szczeliną powietrzną, dzięki czemu wilgoć jest odprowadzana z warstwy ociepleniowej.
 • stropodach odwrócony – pierwszą, najniższą warstwę stanowi tu hydroizolacja, na niej znajduje się dopiero izolacja termiczna. Warstwą dociskową może być żwir, chroniący konstrukcję przed opadami i jednocześnie zwiększający powierzchnię parowania. Dach odwrócony jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku budowy tarasu nad ogrzewaną kondygnacją.

Dachy płaskie powszechnie były budowane w latach 60-80 ubiegłego stulecia, kiedy to na podstawie kilku projektów powstawały tzw. „domy z kostki”. Po latach niebytu, dziś domy z dachem płaskim wracają do łask w zdecydowanie bardziej nowoczesnym stylu.

Popularne projekty domów z dachem płaskim

Obecnie projekty domów z dachem płaskim to wyznacznik energooszczędnego i nowoczesnego budownictwa. Prosta, oszczędna bryła budynku pokryta równie prostym, płaskim dachem ma zagwarantować szczelność konstrukcji i zniwelować miejsca, przez które mogłoby uciekać ciepło z wnętrza domu. Energooszczędne trendy wymuszają na projektantach efektowne rozwiązania, które urozmaicą prostą konstrukcję, stąd domy z dachem płaskim najczęściej posiadają duże, efektowne przeszklenia, kubistyczne formy ganków czy wykuszy i wyjątkowe kompozycje materiałów elewacyjnych, optycznie korygujące oszczędną bryłę.

Projekt domu AJR 23 wersja A z garażem CE (DOM JR1-08)

Projekt domu AJR 23 wersja A z garażem CE (DOM JR1-08)

Domy z płaskim dachem bez okapu

Wśród współczesnych form architektonicznych coraz większą popularnością cieszą się domy z dachem bez okapu. To rozwiązanie dotychczas stosowano najczęściej w budynkach gospodarczych. Innowacyjne technologie budowy dachu oraz systemy rynnowe umożliwiają stosowanie dachu bezokapowego także w domach jednorodzinnych. Domy z dachem bez okapu, gdzie płaski dach kończy się na krawędzi ściany, pozwalają maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, optymalnie doświetlając i dogrzewając wnętrza domu. Co więcej, brak okapu nie pogłębia efektu zacienienia, który może powstać, gdy dom budowany jest w sąsiedztwie gęstej zabudowy czy wysokich drzew.

Projekt domu Mój Dom Grzegorz II CE (DOM BM6-75)

Projekt domu Mój Dom Grzegorz II CE (DOM BM6-75)

Projekty domów z dachem płaskim na wąską działkę

Projekty domów z dachem płaskim świetnie wyglądają wśród miejskiej zabudowy, w sąsiedztwie dużych blokowisk czy biurowców, gdzie najczęściej są stawiane. Wykorzystanie betonu, klinkieru czy paneli elewacyjnych w połączeniu z tynkiem w stonowanych kolorach wpisuje budynek w wielkomiejską infrastrukturę. Co jednak najistotniejsze, projekty domów z płaskim dachem idealnie nadają się na wąskie działki, o które nie jest trudno w mieście. Powstają one w wyniku podziału większych gruntów, wydzielane są z gęstej zabudowy. Tradycyjne domy parterowe ze skośnym dachem ograniczają inwestorom możliwości budowy dużego domu na wąskiej działce. Nowoczesne domy z płaskim dachem to zwykle domy piętrowe, które zajmują znacznie mniej miejsca na działce niż dom parterowy o tej samej powierzchni. Dodatkowo umożliwiają optymalny układ pomieszczeń na dwóch, pełnych kondygnacjach, co ogranicza powierzchnię, jaką wymaga komunikacja w domu parterowym czy skosy na poddaszu.

Projekt domu DCE NOWOCZESNY CE (DOM TK1-29)

Projekt domu DCE NOWOCZESNY CE (DOM TK1-29)

Domy z tarasem na dachu płaskim

Budowa domu na wąskich działkach ogranicza często możliwość aranżacji przydomowego ogródka. Nowoczesne domy z dachem płaskim przewidują często wykonanie właśnie na stropodachu dodatkowego tarasu czy zielonego ogrodu, a nawet basenu. Takie rozwiązania nie tylko zapewniają możliwość lepszego zagospodarowania powierzchni, ale również wyróżniają dom jednorodzinny na tle sąsiedzkich nieruchomości. Zielony dach dodatkowo polepsza mikroklimat oraz eliminuje hałas i zanieczyszczenia, co ma duże znaczenie dla zwiększenia komfortu użytkowników mieszkających w wielkim mieście.

Projekt domu CPT Koncept 62 CE (DOM CP1-78)

Projekt domu CPT Koncept 62 CE (DOM CP1-78)

Projekty domów z dachem płaskim – inwestycja w przyszłość

Wszystkie rozwiązania, których zastosowanie umożliwia dach płaski podnosi wartość rynkowej nieruchomości. Jak wspomniano, współcześnie opracowane projekty domów z dachem płaskim stawiają na energooszczędność, często więc spełniają wyższe wymagania niż te, zgodne z obowiązującym prawem. Warunki techniczne dla izolacyjności przegród budowlanych zostaną zaostrzone już w 2021 roku – nowoczesne i energooszczędne domy z płaskim dachem nie będą wymagać kosztownej i trudnej do wykonania termomodernizacji. Warto już dziś spojrzeć i wybrać odpowiedni projekt domu z płaskim dach z oferty przygotowanej największą pracownię projektową online. W tej najbogatszej na rynku ofercie dom.pl  projektów domów znajdują się  projekty domów z płaskim dachem spełniające obecnie obowiązującą normę WT 2017 oraz również jest wiele projektów przygotowanych pod normę WT 2021.

Uwaga!

Zanim wybierzemy projekt domu z dachem płaskim koniecznie zapoznać się musimy z uwarunkowaniami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku jego braku – z Warunkami Zabudowy. Dokumenty te mogą narzucać rodzaj dachu i kąt jego nachylenia, obowiązujące na naszej działce.

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 3, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Plafon ISLA

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Lampa wisząca Luna Biała

 • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny