Start Arrow InstalacjeArrow Poznajemy system centralnego odkurzania

Poznajemy system centralnego odkurzania

Odkurzanie jest jedną z najmniej lubianych prac domowych. Nie tylko zajmuje sporo czasu, ale też nieprzyjemnie się kojarzy; zwykły odkurzacz trzeba przenosić z pokoju do pokoju, z piętra na piętro, obija się o meble, długi, cienki kabel łatwo zaplątać, a szczotki nie docierają do wszystkich zakamarków. Tradycyjne odkurzacze są na tyle głośne, że podczas sprzątania niemożliwa jest rozmowa czy słuchanie radia. Często również efekt porządków jest zupełnie odmienny od założonego; w powietrzu unoszą się drobiny kurzu lub wyczuwa się niemiły zapach. Aby obrazy te stały się wspomnieniem, zainwestuj w system centralnego odkurzacza.

Od dnia montażu pierwszych odkurzaczy centralnych w Polsce minęło już ponad 10 lat, a jego popularność wśród inwestorów nowobudowanych domów wydaje się potwierdzać słuszność zastosowania tego typu rozwiązania.

system centralnego odkurzaniaNajistotniejszą cechą odkurzaczy centralnych jest zupełne wyeliminowanie z cyrkulacji zużytego powietrza. Powietrze z odkurzacza po przejściu przez filtr jest odprowadzane na zewnątrz budynku, co zabezpiecza domowników przed bezpośrednim stykaniem się ze szkodliwymi mikrocząsteczkami oraz bakteriami i roztoczami. Takiego komfortu nie zapewniają tradycyjne odkurzacze, nawet te z filtrami wodnymi. Nareszcie powietrze, którym oddychamy jest czyste i wolne od najmniejszych drobin pyłu!

Instalacja

Centralny odkurzacz to nic innego jak jeszcze jedna instalacja, którą ukrywa się pod posadzką lub w ścianach naszego domu. Instalacja ta należy do najprostszych do zaprojektowania i wykonania i, wbrew pozorom, wcale nie jest najbardziej kosztowna (koszty inwestycyjne związane z samą instalacją nie są wygórowane i wahają się w granicach 400-700 zł dla domu o powierzchni około 120 m²). Można ją wykonać przy okazji montażu instalacji wod.-kan. i c.o. Dzięki temu, że instalację odkurzacza centralnego wykonuje się w dwóch etapach, koszt inwestycji rozkłada się w czasie.

I etap – to ułożenie przewodów, zakończonych na powierzchni ścian gniazdami ssawnymi – te prace muszą być wykonane w trakcie budowy lub remontu domu.
II etap – zakup jednostki centralnej, węża ssawnego i akcesoriów może nastąpić w dowolnym, dogodnym dla inwestora czasie, np. gdy upora się już z wykończeniem domu i będzie mógł przeznaczyć pieniądze na inny cel niż budowa.

Warto więc wiedzieć, że nie musimy jednorazowo kupować wszystkich niezbędnych elementów tego systemu ani tym bardziej ich instalować. Co więcej, nawet nie musimy być przekonani o tym, że chcemy w najbliższym czasie tę instalację użytkować. Wystarczy, że zaprojektujemy ją, a następnie zakupimy przewody ssawne i elektryczne oraz rozmieścimy je pod wylewkami, w ścianach, kanałach wentylacyjnych czy w innych, wyznaczonych w projekcie, miejscach.

Argumentem ekonomicznym przemawiającym za wykonaniem instalacji centralnego odkurzania w nowobudowanym domu jest zwiększenie wartości handlowej budynku. Nawet jeżeli w przyszłości nie założymy gniazd ssawnych i jednostki centralnej, przy ewentualnej sprzedaży domu można będzie zaznaczyć, że jest on w taką instalację wyposażony.

Instalacja centralnego odkurzacza składa się z sieci przewodów PCW wykonanych z rur o średnicy 50 mm, połączonych ze sobą przy użyciu kształtek, specjalnie zaprojektowanych do przepływu powietrza (są też systemy rur z uszczelkami, łączone jedynie na wcisk, bez użycia kleju). Rury i kształtki zazwyczaj łączone są ze sobą klejem do PCW. Wszystkie przewody instalacyjne są schowane pod posadzką, w bruzdach w ścianach lub ukryte w izolacji poziomej stropu pod wierzchnią wylewką betonową. Rury układa się, na ile to możliwe, prosto a zmiany kierunku wykonuje łagodnymi łukami. Każde załamanie czy zmiana kierunku rury powoduje większe opory, a w efekcie zmniejszenie siły ssania odkurzacza. Przewody instalacyjne łączą gniazda ssawne zamontowane w pomieszczeniach mieszkalnych z jednostką centralną usytuowaną w garażu, pomieszczeniu gospodarczym lub kotłownią.

Decydując się na odkurzacz centralny, musimy przewidzieć :

1. Miejsce na odkurzacz centralny. Odkurzacz centralny można umieścić w garażu, piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym lub innym miejscu, które jest suche i dostatecznie oddalone od pomieszczeń mieszkalnych, tak by dźwięk silnika elektrycznego był jak najmniej słyszalny. Odkurzacz centralny musi być tak umieszczony, by zapewniony był do niego łatwy dostęp w celu opróżnienia zbiornika na kurz.

2. Lokalizację wyrzutni powietrza. Wyrzutnia powietrza na zewnątrz budynku powinna być umieszczona na wysokości co najmniej 15-40 cm nad poziomem terenu. Lokalizacja taka pozwoli wytłumić hałas pracującego odkurzacza centralnego. Przewód wydechowy łączący odkurzacz centralny z wyrzutnią powietrza na zewnątrz budynku nie powinien być dłuższy niż 6 m. Na rurze wylotowej można zamontować tłumik hałasu.

3. Rozmieszczenie gniazd ssawnych. Gdy wiemy już, gdzie będzie zamontowany odkurzacz centralny, możemy zacząć planować rozmieszczenie gniazd ssawnych. Ich odpowiednie rozmieszczenie umożliwi wygodne użytkowanie odkurzacza. Musimy mieć możliwość dotarcia do każdej części domu. Idealnym miejscem na gniazda ssawne są korytarze i dolne części klatek schodowych. Dobrym sposobem sprawdzenia, czy dotrzemy do wszystkich zakamarków, jest przejście się po domu ze sznurkiem równym długości planowanego węża.

Prędkość przepływu powietrza w prawidłowo zaprojektowanej instalacji centralnego odkurzania przekracza 100 km/h. Oznacza to, że nie ma niebezpieczeństwa zbierania się ani kurzu, ani żadnych innych mikroorganizmów na wewnętrznych ściankach rur instalacyjnych.

Jak odkurzać?

Obsługa odkurzacza centralnego jest bardzo prosta. Aby go włączyć, wystarczy (zazwyczaj) włożyć końcówkę węża do gniazda ssawnego; by wyłączyć – trzeba ją wyjąć.

Droższe wersje odkurzaczy wyposażone są w przełącznik umieszczony na rączce węża, którym uruchamia się bądź wyłącza urządzenie. Zasięg elastycznego węża jest na tyle duży, że z jednego gniazda można odkurzyć nawet do 150 m2 powierzchni domu.

Jednostka centralna

Jednostka centralna jest urządzeniem, które wytwarza w instalacji podciśnienie, wymuszające przepływ powietrza. Składa się z silnika elektrycznego z wirnikiem, separatora zanieczyszczeń oraz ze zbiornika na kurz. Wydajność zależy od wielkości zastosowanego silnika oraz rodzaju separatora zanieczyszczeń. Odkurzacze centralne różnią się między sobą wielkością, mocą, rozwiązaniami konstrukcyjnymi, metodą filtracji powietrza, okresem gwarancji, a w konsekwencji także ceną.

(Jednostka centralna S1570)

(Jednostka centralna S1570)

(Jednostki centralne S3500 i SPLIT)

(Jednostki centralne S3500 i SPLIT)

(Jednostka centralna SR55)

(Jednostka centralna SR55)

Najczęściej kupowanymi odkurzaczami są jednostki z separatorem cyklonicznym gwarantującym stałe podciśnienie, bez względu na stopień zapełnienia zbiornika na kurz. Innym rozwiązaniem są odkurzacze, w których rolę filtra pełni tzw. worek odwrócony. W takim przypadku, w czasie działania odkurzacza, powietrze przepływa przez worek, który po wyłączeniu odkurzacza opada nad zbiornik na kurz. Niestety silnik w jednostce centralnej zatrzymuje się powoli, powoli opada też worek, dlatego w celu dokładnego jego oczyszczenia należy go co jakiś czas wytrzepać ręcznie. Najbardziej skomplikowane są urządzenia z separatorem wodnym – wymagają bowiem podłączenia do wodociągu i kanalizacji. Wsysane zanieczyszczenia są natychmiast skrapiane wodą, a po zakończeniu sprzątania usuwane do kanalizacji. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju odkurzaczy jest możliwość używania ich do prac mokrych – prania dywanów i wykładzin, przepychania zlewów oraz usuwania wody z podłóg.

Równie popularne są odkurzacze typu Split, które składają się z dwóch oddzielnych elementów, czyli silnika oraz separatora cyklonicznego z dodatkowym filtrem włosów i zbiornikiem na kurz.

Jednostka centralna to również zbiornik na kurz, który jest magazynowany w specjalnym pojemniku, którego objętość wynosi od 12 do 30 litrów. Należy jednak pamiętać, że ze względów higienicznych, niezależnie od całkowitej pojemności zbiornika, powinno się go opróżniać nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Niektórzy producenci oferują wymyślne rozwiązania, które pozwalają na włożenie do pojemnika na śmieci zwykłych jednorazowych worków foliowych.

Dobierając moc jednostki centralnej, trzeba uwzględnić odległość między nią a najdalej położonym gniazdem ssawnym oraz powierzchnię do sprzątania (co wpływa na liczbę gniazdek). Centrale przeznaczone do domów jednorodzinnych są na ogół wyposażone w silniki o mocy między 1000 a 3000 W.

Akcesoria

(Zestaw sprzątający ElektroComfort)

(Zestaw sprzątający ElektroComfort)

Ostatnim elementem, w który musi zostać wyposażony odkurzacz centralny to zestaw do sprzątania, który zawiera podstawowy komplet szczotek, a także to co odróżnia go od zestawów znanych z odkurzaczy przenośnych, czyli wąż giętki o długości od 7 do 15 m. Dodatkowo, w uchwycie węża giętkiego, może zostać umieszczony wyłącznik odkurzacza. W przypadku braku wyłącznika załączanie odkurzacza następuje po włożeniu końcówki węża do gniazda w ścianie.

Szeroka gama akcesoriów do sprzątania zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wiele rodzajów szczotek do różnych powierzchni (do podłóg twardych, dywanów, kafli, tapicerek) oraz końcówek specjalistycznych (do sprzątania pod meblami, odkurzania klawiatury komputera, samochodu itp.) pozwala na wszechstronne wykorzystanie odkurzacza. Akcesoria dodatkowe, takie jak wieszaki i torby na ssawki, węże i rurki ułatwiają korzystanie z całego systemu.

(Szczotki do posadzek drewnianych i szczotki rotacyjne turbo.)

(Szczotki do posadzek drewnianych i szczotki rotacyjne turbo.)

(Separator popiołu do kominka)

(Separator popiołu do kominka)

Pomimo, że sam system jest już w pełni funkcjonalny, możemy naszą instalację odkurzacza centralnego wyposażyć w szereg ułatwiających życie akcesoriów dodatkowych. Jednym z nich jest automatyczna szufelka zamontowana w ścianie przedsionka lub w cokole szafki kuchennej. Szufelka taka to nic innego jak szczelina zamontowana tuż nad powierzchnią podłogi, do której wmiata się piach i inne zanieczyszczenia zmiecione z podłogi przy użyciu zwykłej miotły do zamiatania. Innym użytecznym dodatkiem jest dodatkowy separator wody, który w połączeniu ze specjalną ssawką pozwala sprzątać podłogę na mokro i zasysać wodę. Do odkurzacza można również przyłączyć kolejny separator, za pomocą którego możliwe będzie usuwanie popiołu z kominka.

Wnioski

Standard budowy i wyposażenia domów w Polsce zmierza w kierunku innowacji. W związku z tym, iż koszty materiałów instalacyjnych z dnia na dzień maleją, odkurzacz centralny w domu jednorodzinnym nie jest już żadną ekstrawagancją, natomiast komfort sprzątania oraz wzrost wartości nieruchomości powinny być wystarczającym powodem by zainwestować w system centralnego odkurzacza.

Słownik:

Separator cykloniczny – filtr wykorzystujący zjawisko siły odśrodkowej: odrzucone nią cięższe od powietrza cząsteczki kurzu uderzają o ścianki i zsuwają się w dół do zbiornika. Niezależnie od stopnia napełnienia odkurzacza zanieczyszczeniami pracuje on z jednakową efektywnością. W niektórych odkurzaczach centralnych z separatorami odśrodkowymi – w celu poprawy skuteczności separacji – montuje się dodatkowo filtry (papierowe, piankowe lub elektrostatyczne).
Worek odwrócony – filtr w kształcie worka zamocowanego nad zbiornikiem na kurz. Podczas odkurzania powietrze przepływa przez niego i wypełnia go kurzem. Po wyłączeniu silnika worek opada na znajdujący się poniżej zbiornik, do którego wpada zebrany w worku kurz. W ten sposób worek sam się oczyszcza. Pomimo tej zalety, worek trzeba co jakiś czas dokładnie wytrzepać; bowiem nie wszystkie zanieczyszczenia przedostają się do zbiornika na kurz, a gromadzące się w separatorze śmieci zmniejszają efektywność odkurzania.
Worek papierowy – najprostsza metoda filtracji wykorzystująca jednorazowe worki papierowe lub wielokrotnego użytku worki z tkaniny. Takie separatory są jednocześnie zbiornikiem na kurz (podobnie jak w odkurzaczach tradycyjnych). Są jednak znacznie większe od tych, które są w naszych domowych odkurzaczach, dzięki czemu mogą być rzadziej wymieniane.
Gniazdo ssawne – gniazdo instalowane w ścianie pomieszczeń mieszkalnych połączone siecią przewodów z jednostką centralną.
Wąż giętki – wąż o długości od 7,5 do 15 mb, element wyposażenia do sprzątania niezbędny do użytkowania odkurzacza, jedną stronę węża giętkiego umieszcza się w gnieździe ssawnym, na drugim końcu instaluje ssawki do sprzątania znane z urządzeń przenośnych.
Wyrzutnia powietrza – element instalacji montowany na elewacji budynku kończący instalację wydechową odkurzacza centralnego, bardzo często wyrzutnia powietrza posiada klapkę zamykającą instalację przed ingerencją np. przed gryzoniami.
Instalacja sterująca (elektryczna) – przewody elektryczne prowadzone wzdłuż rur instalacyjnych pod posadzką lub w ścianach. Przewody łączą jednostkę centralną ze stykami w gniazdach, dzięki czemu dochodzi do automatycznego załączania i wyłączania odkurzacza.

Autor: mgr Katarzyna Wieczorek Realbud Sp. z o.o.
zdjęcia: aeroVac

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty