Czy wolno stojący garaż blaszany lub garaż murowany wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?
Ustawa Prawo Budowlane reguluje, jakie budynki można budować bez pozwolenia na budowę, tylko na podstawie zgłoszenia.
I tak: pozwolenia na budowę nie wymaga m.in.:
– budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m
– budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem
- Czy garaż może być uznany za budynek gospodarczy?
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czytamy, że budynek gospodarczy to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służących do obsługi budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej oraz płodów rolnych.
Jeżeli nie budujemy wiaty, pod którą trzymać będziemy samochód, zgłoszenie budowy garażu nie może być dokonane na podstawie zapisu o zwolnieniu z uzyskania pozwolenia na budowę budynków gospodarczych.
- Czy garaż może być uznany za tymczasowy obiekt budowlany?
Tymczasowy obiekt budowlany charakteryzuje się tym, że nie jest na stałe związany z gruntem. Jeżeli budujemy np. garaże blaszene, najczęściej są one w postaci zbitych płacht blaszanych, ustawionych na podłożu i nie posiadają fundamentów. Możemy je zatem uznać za tymczasowe obiekty.
Aby wystarczyło zgłoszenie budowy garażu, musimy pamiętać jednak, że tymczasowe obiekty budowlane są przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce. W zgłoszeniu musielibyśmy więc określić termin, w którym garaż (tymczasowy budynek) zostanie rozebrany bądź przeniesiony w inne miejsce. Termin ten nie może być dłuższy niż 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy, określonego w zgłoszeniu!
Z powyższego wynika, że budowa garażu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, bez względu na to, czy stawiamy mały jednostanowiskowy garaż blaszany czy pokaźny budynek drewniany czy murowany na dwa lub więcej samochodów.

(Budowa bez przeprowadzenia obowiązkowych formalności to samowola budowlana!)
Dodaj komentarz