Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Pozwolenie na garaż

Pozwolenie na garaż

Czy wolno stojący garaż blaszany lub garaż murowany wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Ustawa Prawo Budowlane reguluje, jakie budynki można budować bez pozwolenia na budowę, tylko na podstawie zgłoszenia.

I tak: pozwolenia na budowę nie wymaga m.in.:

– budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m

budowa tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem

  • Czy garaż może być uznany za budynek gospodarczy?

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, czytamy, że budynek gospodarczy to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służących do obsługi budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej oraz płodów rolnych.

Jeżeli nie budujemy wiaty, pod którą trzymać będziemy samochód, zgłoszenie budowy garażu nie może być dokonane na podstawie zapisu o zwolnieniu z uzyskania pozwolenia na budowę budynków gospodarczych.

  • Czy garaż może być uznany za tymczasowy obiekt budowlany?

Tymczasowy obiekt budowlany charakteryzuje się tym, że nie jest na stałe związany z gruntem. Jeżeli budujemy np. garaże blaszene, najczęściej są one w postaci zbitych płacht blaszanych, ustawionych na podłożu i nie posiadają fundamentów. Możemy je zatem uznać za tymczasowe obiekty.

Aby wystarczyło zgłoszenie budowy garażu, musimy pamiętać jednak, że tymczasowe obiekty budowlane są przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce. W zgłoszeniu musielibyśmy więc określić termin, w którym garaż (tymczasowy budynek) zostanie rozebrany bądź przeniesiony w inne miejsce. Termin ten nie może być dłuższy niż 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy, określonego w zgłoszeniu!

Z powyższego wynika, że budowa garażu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, bez względu na to, czy stawiamy mały jednostanowiskowy garaż blaszany czy pokaźny budynek drewniany czy murowany na dwa lub więcej samochodów.

(Budowa bez przeprowadzenia obowiązkowych formalności to samowola budowlana!)

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 3, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
9
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ala Odpowiedz 2015-01-29 13:55:49

Witam, A co w przypadku takiego garażu: dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-magazynowe/namiot-magazynowy-4m-x-6m-standard-max/ pozwolenie czy zgłoszenie jest potrzebne?

Ela Odpowiedz 2015-01-28 13:55:23

Witam, Potrzebuję szybko postawić garaż, taki na czas zimy tylko, Myślicie że taka hala namiotowa: dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-magazynowe/namiot-magazynowy-4m-x-8m-standard-max/ to dobre rozwiązanie??

Ola Odpowiedz 2015-01-22 13:59:50

Witam, Zastanawiam się nad postawieniem takiego garażu: dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-magazynowe/namiot-magazynowy-4m-x-6m-professional/ czy potrzebne jest zezwolenie na budowe? Czy moze zgłoszenie wystarczy?

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-06-05 11:54:56

chyba trzeba

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-05-07 10:57:58

Witam to mogę stawiać ten budynek murowany gospodarczy do 25m2 z fundamentem ???

piotralina Odpowiedz 2012-02-18 19:01:08

jesteś pewny że samochód nie jest narzędziem służącym obsłudze budynku.Uwierz mi jest to do udowodnienia .

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-02-18 18:39:28

pozwolę sobie nie zgodzić się z takim podejściem do budowy budynku garażu. Biorąc pod uwagę prawo budowlane możemy na zgłoszenie wybudować budynek gospodarczy do 25 m2.Czyli budynek o wymiarach 3,2m na 6m ,wyposażony w instalację oświetleniową i instalację wentylacyjną mogę wybudować na zgłoszenie .MOGĘ . Następnie mogę dokonać zmiany sposobu użytkowania tego budynku na garaż na samochód bo plan zagospodarowania pozwala na budowę garaży w przeciwnym wypadku nie można by było budować garaży.Jak dokonam zmiany sposobu użytkowania (na zgłoszenie) to będę legalnie użytkował ten budynek “gospodarczy” jako garaż. Wynika z tego że budynki garaży do 25m2 nie koniecznie muszą powstać na podstawie zatwierdzonego projektu budowlanego i pozwolenia na budowę.Więc nie do końca to jest prawda to co tu piszecie . z pozdrowieniami Piotr

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-02-13 12:03:04

Samochód nie jest narzędzie służącym do obsługi budynku... Budowa garażu wymaga pozwolenia, tak jak jest to napisane w artykule. Potrzebny będzie wypis z miejscowego planu lub decyzja o WZ, czy w ogóle w tym miejscu garaż może stać. Nawet jeśli potraktuje się to, jako powiększenie domu - to i tak pozwolenie będzie konieczne, bo nadbudowa, rozbudowa czy przebudowa wymaga zgody.

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-02-12 14:43:02

no i dalej nie wiem czy musze zglaszac garaz ktory jednoczesnie tak jak pisze "narzędzi i sprzętu służących do obsługi budynku mieszkalnego" - chce dobudowac garaz do domu powiedzmy o wymiarach 3mx5m...ktory bedzie mial podloze z kostki a sciany oparte na gotowych elementach betonowych...a dach z desek i papy ? moglby mi ktos powiedziec czy na taki garaz potrzebuje zezwolenia ? ;/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty