Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Pozwolenie na rozbiórkę – kiedy jest potrzebne?

Pozwolenie na rozbiórkę – kiedy jest potrzebne?

Niektóre obiekty budowlane można usunąć z działki tylko na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę lub rozbiórkę trzeba zgłosić do urzędu. Są także obiekty, które możemy usunąć bez żadnych formalności.

Rozbiórka bez pozwolenia

Zasada jest prosta. Pozwolenie na rozbiórkę nie jest wymagane, jeśli chodzi o obiekty budowlane, na wybudowanie których nie było konieczne pozwolenie na budowę. Warunkiem jest jednak to, że nie mogą one być wpisane do rejestru zabytków.

Zgłoszenie rozbiórki

Zgłoszenia wymaga rozbiórka budynków i budowli – niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót.

Właściwy organ może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, jeżeli może ona wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.

Pozwolenie na rozbiórkę

Pozwolenie na rozbiórkę jest konieczne w przypadku obiektów budowlanych, które nie są wyższe niż 8 m, są usytuowane blisko granicy czy zabytków.

Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę należy złożyć w starostwie dołączając do niego:

  • zgodę właściciela obiektu;
  • szkic usytuowania obiektu budowlanego;
  • opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych;
  • opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;
  • pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów, a także inne dokumenty, wymagane przepisami szczególnymi; nie dotyczy to uzgodnienia i opinii uzyskiwanych w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;
  • projekt rozbiórki obiektu – w zależności od potrzeb.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 8, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak wygląda dziennik budowy? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-14 10:47:42

[...] budowy musimy mieć na każdej realizacji, która wymaga pozwolenia na budowę czy pozwolenie na rozbiórkę. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty