Start Arrow OgródArrow Prace jesienią: jak przycinać żywopłot, by przetrwał do wiosny?

Prace jesienią: jak przycinać żywopłot, by przetrwał do wiosny?

Wiadomości z rynku

Aby ogród w kojonym sezonie mógł cieszyć nas swoim wyglądem, warto zaplanować już dziś czynności, które wprowadzą go w stan zimowego snu. Żywopłot odpowiednio przygotowany na chłodniejsze dni łatwiej i szybciej stanie się oazą zieleni na wiosnę. Już kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych może znacząco wpłynąć na jego wegetację.

Aby żywopłot zachował swoje najlepsze kształty, warto zadbać o niego szczególnie dwa razy w sezonie i skrócić go pożądanej długości. Jesienią warto przyciąć zielone ogrodzenie o około 10 cm, dzięki czemu pędy staną się gęstsze i zdrowsze – roślina nie będzie traciła swojej energii na niepotrzebny wzrost przed zimą. Młode pędy mogą nie dać sobie rady z nagłym spadkiem temperatury jesienią, co w efekcie może doprowadzić do ich uschnięcia.

(fot. Husqvarna AB)

Strzyżenie żywopłotów we wrześniu lub październiku zabezpiecza je także przed zimą. Czynności te przeprowadza się celowo o tej porze roku, aby łodygi krzewów zdążyły zdrewnieć do czasu przymrozków.

Jak przycinać żywopłot – ważne wskazówki

Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna:
Istnieje wiele gatunków i rodzajów żywopłotów, ale jest kilka zabiegów wspólnych, które można wykonywać na każdym rodzaju rośliny. Przede wszystkich wierzchołki krzewów powinny być przycinane do jednej wysokości. Jeżeli posiadamy żywopłoty formowane, można przystrzyc je do płaskiej powierzchni, dzięki czemu osiadający śnieg nie będzie dostawał się w niższe partie rośliny. Boki żywopłotów najlepiej przycinać tak, aby dół był szerszy niż góra rośliny. Sprzyja to większemu nasłonecznieniu i nawodnieniu niższych partii krzewów, zaś w okresie zimowym ułatwia to zsuwanie się śniegu. Dla mniej wprawnych ogrodników dobrym rozwiązaniem jest użycie słupków i sznurka, w celu wyznaczenia linii cięcia podczas strzyżenia długich, prostych żywopłotów. Pomocna może się też okazać specjalna drewniana łata wykonana z desek zbitych ze sobą pod kątem 100 stopni.

Narzędzia do pielęgnacji żywopłotów

Narzędzia do pielęgnacji żywopłotów muszą być  ostre i czyste. Praca tępymi narzędziami może spowodować uszkodzenia pędów. Zdarza się, że doprowadza to do chorób roślin. Sprzęt powinien być dopasowany do wielkości i wieku żywopłotu oraz do potrzeb użytkownika.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są spalinowe nożyce do żywopłotów. Pozwalają one na oszczędność czasu, a także szybsze wykonywanie swojej pracy.

Dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody właściwym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem. Podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na długość listwy tnącej oraz odstęp pomiędzy nożami urządzenia.

Z kolei profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę bardzo wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji. Pomocnym mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudnodostępnych.

(fot. Husqvarna AB)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 2, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny, które można sadzić w październiku | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-10-08 13:42:07

[...] Prace jesienią: jak przycinać żywopłot, by przetrwał do wiosny? Aby ogród w kojonym sezonie mógł cieszyć nas swoim wyglądem,... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty