Prace wstępne na placu budowy związane są z przygotowaniem i zagospodarowanie terenu pod przyszłą budowę. W świetle prawa, rozpoczynają one proces budowlany, mogą więc zostać przeprowadzone po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę.
Zgodnie z Prawem budowlanym, pracami przygotowawczymi są:
- wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie,
- wykonanie niwelacji terenu,
- zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów,
- wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
Za przeprowadzenie prac przygotowawczych odpowiada kierownik budowy, powinien zadbać o tablicę informacyjną i ogłoszenie z danymi dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
Organizacja prac budowlanych wymaga jasno określonych w ustawie Prawo budowlane zasad zagospodarowania terenu. Oprócz ustawy, należy wziąć pod uwagę przepisy BHP oraz rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Plac budowy wymaga:
- ogrodzenia i wyznaczenia stref niebezpiecznych;
- wykonania dróg, wyjść i przejść dla pieszych;
- doprowadzenia energii elektrycznej oraz wody;
- urządzenia pomieszczeń higieniczno-sanitarnych i socjalnych;
- zapewnienia oświetlenia naturalnego i sztucznego;
- zapewnienia właściwej wentylacji;
- zapewnienia łączności telefonicznej;
- urządzenia składowisk materiałów budowlanych i wyrobów.
Kiedy można przeprowadzić prace przygotowawcze?
Prawo budowlane wskazuje, że prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę, a wytyczenie geodezyjne w terenie musi być zgodne z zatwierdzonym w pozwoleniu projektem budowlanym.
Wszystko to, a także przepis, że rozpoczęcie budowy następuje właśnie z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy oznacza, że prace przygotowawcze możemy zacząć po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Przed wejściem na plac budowy trzeba także poinformować właściwy organ nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy.
Zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych należy złożyć w nadzorze budowlanym na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem. Ale w związku z tym, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, podany w zawiadomieniu termin musi być dniem, w którym decyzja jest już ostateczna (pozwolenie na budowę staje się prawomocne po 14 dniach).
Prace przygotowawcze a ważność pozwolenia na budowę
Należy pamiętać, że pozwolenie na budowę nie jest decyzją bezterminową. Roboty budowlane trzeba rozpocząć w ciągu 3 lat od wydania decyzji. Jeżeli z różnych względów (najczęściej finansowych) budowę domu przekładamy w czasie, warto przeprowadzić właśnie prace przygotowawcze, które – jak zostało powiedziane wyżej – w świetle przepisów rozpoczynają proces budowlany. Dzięki temu pozwolenie na budowę nie straci ważności.
Dodaj komentarz