Start Arrow Budowa domuArrow Prawidłowa izolacja dachu

Prawidłowa izolacja dachu

Dobrze wykonany dach powinien chronić nasz dom nie tylko przed opadami atmosferycznymi i wilgocią, ale także – w zależności od pory roku – utratą ciepła lub przegrzaniem. Aby tak było musi być jednak odpowiednio zabezpieczony.

Właściwa izolacja dachu

(fot. Marma)

Poza samym pokryciem istnieją jeszcze trzy ważne warstwy izolacji dachu:

 • wstępne krycie,
 • termoizolacja
 • paroizolacja.

Powinniśmy zadbać o każdą z nich, ponieważ nieprawidłowo wykonane prace albo dobór niewłaściwych materiałów może skutkować wyższymi rachunkami za ogrzewanie, problemami z rozwojem nadmiernej wilgoci, a także szybszym zniszczeniem samego dachu.

Krycie wstępne

Podstawowym zadaniem warstwy wstępnego krycia jest zabezpieczenie dachu przed przenikaniem wilgoci od zewnątrz.

Musimy pamiętać o jednym, nawet najlepsze pokrycie dachowe nie jest nigdy tak szczelne, żeby nie mogły pod nie dostać się pojedyncze krople wody, czy podwiewane przez silny wiatr płatki śniegu – mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie.

Warstwą wstępnego krycia może być papa, folia albo membrana.

Folie i membrany są produktami o wysokim stopniu specjalizacji. Folie wstępnego krycia (FWK) są nisko paroprzepuszczalne, a membrany wstępnego krycia (MWK) są wysoko paro-przepuszczalne i każda z tych grup dzieli się z kolei na kolejne podgrupy. Dlatego doborem odpowiedniego do konstrukcji dachu produktu powinien zająć się specjalista.

Bardzo ważną cechą tych materiałów jest to, że nie przepuszczają wody z zewnątrz i wypuszczają parę wodną z wnętrza domu (szczególnie membrana).

Izolacja cieplna

Aby na poddaszu było ciepło, dach musi być jednocześnie właściwie ocieplony. Możemy w tym celu wykorzystać wiele wyspecjalizowanych materiałów:

 • wełnę mineralną lub szklaną,
 • styropian
 • różnego rodzaju pianki.

Ważne, aby prace ociepleniowe wykonywać zgodnie z zaleceniami producentów, z uwzględnieniem  własności wybranego typu termoizolacji i konstrukcji dachu. Wówczas optymalnie wykorzystamy zalety produktów. Wybór konkretnego materiału to nasza indywidualna decyzja, warto jednak wiedzieć, że dach powinien stanowić przemyślany system z dobrze dobranymi produktami współdziałającymi ze sobą według ściśle określonych zasad.

Wełna, w przeciwieństwie do styropianu jest produktem ognioodpornym i przepuszcza parę wodną, a poza tym spełnia bardzo dobrze funkcję izolacji akustycznej. Dlatego też jest znacznie częściej wykorzystywana do izolacji dachów, szczególnie pochyłych. Natomiast zalety styropianu dużo częściej są wykorzystywane na dachach płaskich, gdzie termoizolacja układana jest w systemach nie wentylowanych ze szczelnymi dla pary pokryciami hydroizolacyjnymi.

Paroizolacja

Konstrukcja dachu i izolacja cieplna powinna być jednocześnie zabezpieczona przed działaniem pary wodnej z wnętrza domu, powstającej chociażby w trakcie codziennego gotowania, prania czy kąpieli.

W tym celu od wewnętrznej strony termoizolacji należy ułożyć specjalną folię paroizolacyjną – dodaje Patoka – Najlepiej, jeśli zostanie ona przymocowana do krokwi taśmą. Jeśli zastosujemy zszywki, to miejsca przebicia folii należy zakleić.

Podobnie jak w przypadku folii i membran wstępnego krycia istnieje też kilka rodzajów folii paroizolacyjnych. Są to tzw. bariery parowe, opóźniacze pary oraz regulatory pary. Te ostatnie można wykorzystać jednak tylko wtedy, jeśli warstwą wstępnego krycia jest wysokoparoprzepuszczalna membrana.

Prawidłowo zamontowane paroizolacje oprócz tego, że ograniczają dopływ pary wodnej do termoizolacji zapobiegają też ucieczce ciepłego powietrza przez szczeliny występujące w konstrukcji dachu. Dzięki temu mają także wpływ na energooszczędność domu, w którym mieszkamy.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Plafon Harmony Black

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

 • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

 • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu