Start Arrow Budowa domuArrow Prawidłowa wentylacja poddasza

Prawidłowa wentylacja poddasza

Nowoczesne domy jednorodzinne budowane są jako ciche, ciepłe i wyjątkowo szczelne budynki, przewodzące przez ściany i okna energooszczędne minimalne ilości ciepła. Pozwala to na zniwelowanie strat energii, której koszty przecież stale rosną.

Szczelność konstrukcji sprawia jednak, że w pomieszczeniach nie ma ruchu powietrza, dzięki któremu możliwa byłaby jego wymiana. Dlatego domy energooszczędne bezwzględnie muszą posiadać skuteczną instalację wentylacji. Zapewni ona optymalny mikroklimat wnętrz, usuwając zużyte powietrze, wymieniając je na świeże. Dodatkowo usunie również z wnętrz wilgoć technologiczną, zawartą w tynkach czy zaprawach oraz parę wodną, która powstaje na skutek codziennych czynności domowników, zagrażając powstawaniem niebezpiecznych grzybów i pleśni.

Projekty domów mają zaplanowaną instalację wentylacji mechanicznej (wywiewną lub wywiewno-nawiewną) lub prostszą i częściej stosowaną wentylację grawitacyjną (naturalną).

(Wentylacja poddasza zapewnia najlepszy klimat we wnętrz)

Budując domy jednorodzinne z poddaszem powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry. Dlatego na poddaszu mamy zawsze najwięcej problemów z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Latem jest tam duszno, zimą natomiast dochodzi do zbyt wysokiego schłodzenia się ścian. Pomieszczenia na poddaszu wymagają więc szczególnie sprawnego systemu wentylacji.

Ciepłe powietrze jako lżejsze zawsze zajmuje najwyżej położone zakątki pomieszczeń. Podobnie jest z poddaszem, najwyżej położoną częścią budynku, dokąd przemieszcza się ciepłe powietrze z niższych kondygnacji przez ciągi komunikacyjne (klatki schodowe, otwarte przestrzenie itp.) – wyjaśniają eksperci z firmy Brevis, producenta automatycznych nawiewników powietrza VENTAIR. – Komin wywiewny „widziany” z podłogi poddasza jest względnie niski a „ciąg” wentylacji niewielki. Pomimo to pomieszczenia poddasza powinny być koniecznie wyposażone w kanały wywiewne w miarę możliwości zaopatrzone w urządzenia zwiększające ciąg wentylacyjny (nasady kominowe). W pomieszczeniach poddasza należy szczególnie zadbać o dobry nawiew powietrza, ponieważ przy małej sile ciągu łatwo doprowadzić do zmiany kierunku ruchu powietrza w kanałach wywiewnych i odwrócenia ich funkcji z wywiewnej na nawiewną.

(Okna po przeciwległych stronach dachu zapewnią lepszy przepływ powietrza.)

Taką sytuację zaobserwować możemy najczęściej w sezonie grzewczym, dlatego wentylacja poddasza w zimie wymaga szczególnej uwagi. – Należy zadbać o to aby kuchnia , łazienka i toaleta posiadały drożne kanały wywiewne. Konieczne jest zabezpieczenie wydajnego, ciągłego nawiewu powietrza przez zainstalowanie nawiewników w oknach – doradzają eksperci Brevis.

(Nawiewniki zapewnią wietrzenie pomieszczeń bez konieczności otwierania okien. fot. BREVIS)

Latem natomiast, gdy na poddaszu jest duszno, najlepszym sposobem na poprawę klimatu we wnętrzu jest wieczorne otwarcie okien. Najlepiej, jeśli projekty domów umożliwiają rozmieszczenie okien połaciowych po przeciwnych stronach dachu, co zapewni przeciąg i lepsze przewietrzenie pomieszczeń. Otwieranie okien nie zawsze jest jednak możliwe, np. podczas naszej nieobecności lub chęci ograniczenia hałasów dobiegających z zewnątrz. Okna dachowe również można wyposażyć w nawiewniki okienne, zapewniające wentylację przy zamkniętym oknie. Warto również zastosować rolety zewnętrzne, które w dzień ograniczą nagrzanie pomieszczeń na poddaszu.

Oczywiście o odpowiednim klimacie na poddaszu powinniśmy myśleć jak najwcześniej. Właściwy projekt instalacji wentylacyjnej jest tak samo ważny, jak materiały termoizolacyjne i paroizolacyjne, wykorzystywane przy izolacji dachów. Optymalnym rozwiązaniem w walce z nadmiarem wilgoci jest więc zastosowanie folii paroizolacyjnej wraz z odpowiednio dobraną wentylacją mechaniczną poddasza.

W czasie budowy domu można zastosować kilka dodatkowych działań prewencyjnych – wykorzystywać wyłącznie suche elementy konstrukcji dachu (np. drewno), wstrzymać się z dalszymi pracami do momentu wyschnięcia domu (często ignorowane ze względu na zbyt długi czas schnięcia – nawet 2 lata), mokre prace wykończeniowe realizować po założeniu paroizolacji (szczególnie, gdy na dworze panuje niższa temperatura niż wewnątrz budynku) – doradza Maciej Hankiewicz, ekspert od folii i membran dachowych z firmy Folnet. – Inne rozwiązania niż wyżej wymienione mogą okazać się mało skuteczne – stosowanie półśrodków nie zapewni ochrony przed wilgocią oraz powstawaniem szkodliwych grzybów i pleśni.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

toptrendymeble-pl Odpowiedz 2012-10-23 15:53:37

warto sprawdzić wszystkie rozwiązania :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black