Start Arrow Budowa domuArrow Prawidłowy montaż drzwi w domach drewnianych

Prawidłowy montaż drzwi w domach drewnianych

Domy z drewna są wyjątkowe nie tylko ze względu na ekologiczny budulec i walory estetyczne, ale także z powodu specyficznych wymagań dotyczących ich wznoszenia. Sposób montażu drzwi wejściowych w takich budynkach uzależniony jest od typu ich konstrukcji. W zależności więc od tego, czy planujemy budować dom z bali czy „kanadyjczyka”, inaczej będziemy montować drzwi wejściowe w każdym z nich.

Na montaż drzwi zewnętrznych w domach drewnianych ma wpływ metoda wznoszenia, którą wybierzemy. W przypadku domów kanadyjskich o konstrukcji szkieletowej drzwi wejściowe montuje się niemal w ten sam sposób, co w budynkach murowanych. Natomiast w domach z bali, wznoszonych tradycyjną metodą łątkowo-sumikową, montaż drzwi zewnętrznych przebiega według wytycznych opisanych w projekcie danego budynku przez architekta.

(Błędy montażowe, które nie uwzględniają naturalnych właściwości drewna, są negatywne w skutkach dla drzwi i powodują ich trwałe uszkodzenie.)

Drzwi na balach

Domy drewniane wznoszone z bali cieszą się rosnącą popularnością. Doskonale sprawdzają się zarówno jako domki letniskowe oraz jako większe domy jednorodzinne. W trakcie podejmowania decyzji o wyborze do nich konkretnego modelu drzwi zewnętrznych możemy kierować się takimi samymi wytycznymi, jak dla budynków murowanych.

Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL:
W przypadku domu z bali powinniśmy wybrać drzwi zewnętrzne, które spełniają wymagania określone dla stolarki drzwiowej w jego projekcie, nie istnieją bowiem odgórne wytyczne co do ich parametrów technicznych. Aby jednak podkreślić piękno surowego, drewnianego budulca, powinniśmy rozważyć zamontowanie drzwi drewnianych, których wygląd współgra z naturalnym materiałem wykorzystanymi do budowy.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku domów drewnianych jest stosowanie ujednoliconej kolorystyki stolarki, np. w odcieniach butelkowej zieleni, brązów czy bordo.

Montaż drzwi w domach drewnianych

Niezależnie od modelu drzwi, który wybierzemy, w przypadku domów z bali najistotniejsze znaczenie ma ich prawidłowy montaż.

Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL:
Z biegiem czasu domy z bali osiadają pod wpływem ciężaru ścian i dachu. Aby uniknąć uszkodzenia drzwi i okien, wartość obniżenia określa architekt już na etapie projektowania budynku. Dom może obniżyć się nawet o kilka centymetrów, zależnie od rodzaju zastosowanego drewna, ilości wykorzystanych bali oraz ciężaru dachu.

Błędy montażowe, które nie uwzględniają naturalnych właściwości drewna, są negatywne w skutkach dla drzwi i powodują ich trwałe uszkodzenie.

Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL:
Próg wejściowy w domach z bali montujemy na podwalinie – stałej belce osadzonej na fundamencie. Ramiaki ościeżnicy z kolei mocujemy do ścian, pamiętając jednocześnie, że konstrukcja domu nieustannie pracuje, a więc ich połączenie nie może być stałe, musi zakładać prawdopodobieństwo przemieszczenia. Nad nadprożem należy uwzględnić wypełnioną elastycznym materiałem przestrzeń, która uchroni drzwi przed zmiażdżeniem spowodowanym naciskiem.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Okna i drzwi w domu z bali – jak wybrać, na co zwracać uwagę? - Bale i Detale Odpowiedz 2018-02-25 15:40:39

[…] Prawidłowy montaż drzwi w domach drewnianych […]

Prawidłowy montaż stolarki w domu z bali - od czego zacząć? - Bale i Detale Odpowiedz 2018-02-25 15:39:43

[…] Prawidłowy montaż drzwi w domach drewnianych […]

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-06-30 20:07:49

Mi w domu wszystkie drzwi montowali goście z styleline. Dobra firma, szybko się uwinęli. Teraz się nad bramą garażową zastanawiam i nie do końca wiem co wybrać :P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu