Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Prawo budowlane: zakończenie budowy domu przez spadkobierców

Prawo budowlane: zakończenie budowy domu przez spadkobierców

Z chwilą śmierci inwestora, który wcześniej uzyskał decyzję o pozwoleniu na budowę, prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na jedną lub kilka osób, w tym przechodzą również prawa i obowiązki wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym, spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, zaś stwierdzenie jego nabycia przez spadkobiercę następuje w drodze postanowienia sądu na wniosek osoby mającej w tym interes albo na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza na zasadach określonych w przepisach odrębnych.

Natomiast ustawodawca Kodeksu cywilnego ustanawia domniemanie prawne, na mocy którego osoba legitymująca się stwierdzeniem nabycia spadku albo poświadczeniem dziedziczenia jest spadkobiercą. W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przypadku śmierci inwestora uprawnienie do zakończenia budowy będzie przysługiwało jego spadkobiercom (następcom pranym).

Dlatego też, spadkobiercy inwestora mogą skutecznie zawiadomić właściwy organ nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy lub wnieść wniosek o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 10, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo