Start Arrow Budowa domuArrow Prefabrykowana więźba dachowa

Prefabrykowana więźba dachowa

Powszechnie obserwowaną tendencją na placach budów jest dążenie do zminimalizowania operacji wykonywanych na budowie poprzez zastosowanie komponentów przygotowanych przemysłowo. Do reliktów przeszłości należy np. ręczne wykonywanie pustaków, będące niegdyś powszechną praktyką. Trudno jest też dziś sobie wyobrazić wylewanie fundamentów bez betonu towarowego.  Stałe miejsce wśród powszechnie stosowanych materiałów budowlanych zajęły płyty kartonowo-gipsowe oraz OSB.

Ten proces nie omija również więźby dachowej. Nie musi ona być całkowicie wykonywana na placu z materiału przywiezionego z tartaku. Na budowę z fabryki można dostarczyć  nie tylko drewniane drzwi i okna ale też i prefabrykowaną więźbę dachową. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego łącznika – płytki kolczastej. Jest to blacha stalowa z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Płytki układa się i wprasowuje w obustronnie  dołożone do siebie elementy tarcicy. Prasowanie odbywa się na specjalnych stanowiskach o długości od 14 do 42 metrów. Siła nacisku wynosi od 23 do 50 ton.  W ten sposób powstają poszczególne elementy więźby – wiązary. Komplet takich elementów jest dostarczany na budowę i tu szybko montowany w całość zgodnie z dokumentacją z zakładu prefabrykacji. Montaż wykonuje dostawca lub też inwestor zakupuje same wiązary do złożenia więźby we własnym zakresie lub wynajętą ekipę ciesielsko-dekarską.

(Dostawa i montaż prefabrykowanej więźby)

(Dostawa i montaż prefabrykowanej więźby)

Wiązary z płytkami kolczastymi – nowe możliwości konstrukcyjne

W odróżnieniu od tradycyjnych wiązarów zbijanych, prefabrykowane konstrukcje łączone płytkami kolczastymi mogą mieć niemal nieograniczony kształt. Przynosi to cały szereg nowych możliwości tak w przypadku domów z poddaszem nieużytkowym jak i mieszkalnym. Oto kilka przykładów interesujących rozwiązań oferowanych przez zakład prefabrykacji wiązarów:

1. Więźba na dom typu „bungalow” z pomieszczeniem na strych.

wiezba 1

2.  Więźba na poddasze mieszkalne z kratownicą w pasie dolnym. Znakomite rozwiązanie dla umiejscowienia wszelkiego typu instalacji nawet o znacznych przekrojach (np. do rekuperacji ciepła).

wiezba 2

3. Więźba z wiązarów attykowych. Pas dolny jest konstrukcją stropu, eliminując kosztowny strop betonowy. W ściance kolankowej istnieje możliwość poprowadzenia instalacji.

wiezba 3

4. Więźba z wiązarów łukowych. Połączenie płytką kolczastą pozwala, w bardzo ekonomiczny sposób, uzyskać łukowe kształty z litego drewna.

wiezba 4Zakup prefabrykowanej więźby dachowej

Więźbę z płytkami kolczastymi można zamawiać w zakładzie prefabrykacji zarówno wtedy gdy taka konstrukcja jest już zawarta w  projekcie jak też gdy ma ona być zamiana istniejących rozwiązań. Producenci wiązarów posiadają własne biura projektowe, które mogą dokonać wszelkich niezbędnych zmian.

W cenie więźby oferowanej przez zakład prefabrykacji są zawarte: materiały na wiązary (płytki, tarcica), stężenia, okucia ciesielskie oraz montaż (zależnie od umowy). Warto dodać, że całkowite zmontowanie więźby na domu jednorodzinnym trwa od 1 do 3 dni. W przeciwieństwie do tradycyjnej więźby materiał nie jest składowany tygodniami na budowie, co rodzi ryzyko kradzieży lub zniszczenia. Dostawca i wykonawca więźby – zakład przemysłowy udziela wiarygodnej gwarancji na dostarczoną konstrukcję dachową.

(Więźba wiązarowa na poddasze mieszkalne. Brak słupów – możliwość swobodnego zagospodarowania przestrzeni)

(Więźba wiązarowa na poddasze mieszkalne. Brak słupów – możliwość swobodnego zagospodarowania przestrzeni)

Autor: Mitek Industries Polska Sp. z o.o.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Sibari max.60W nikiel sat./opal-...

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena beżowa

 • Promocja

  Lampa wisząca BACKAZ PREMIUM White 3pł.

 • Lampa podłogowa Trójnóg Amber Navy Blue

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Żyrandol NEYO

 • Lampa wisząca Nemo 2

 • Lampa wisząca Aida White 2pł.

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu

Obejrzyj zdjęcia domowników