Start Arrow OgródArrow Preparaty do ochrony drewna na zewnątrz

Preparaty do ochrony drewna na zewnątrz

Jak nie zagubić się wśród różnorakich puszek ze środkami do ochrony i dekoracji drewna i jak wybrać ten właściwy? Wybierając się na zakupy warto wiedzieć, że w koszyku powinien znaleźć się środek, który nie tylko nada drewnu kolor oraz zabezpieczy przed słońcem i deszczem, ale również ochroni deskę przed atakiem szkodników.

Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax przygotował przewodnik, który pozwoli łatwo zorientować się w preparatach dedykowanych drewnianym elementom na zewnątrz domu oraz w ogrodzie.

Drewno na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony dość szybko ulega zniszczeniu. Pamiętajmy, że wszystkie elementy: od podbitki dachowej przez elewację, po taras i okna, a także drewniane elementy architektury ogrodowej, powinny być zabezpieczone przed biokorozją oraz przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych.

(Wybór właściwego produktu jest kluczowy, jeśli chcemy utrzymać zdrowy wygląd drewna przez wiele lat. fot. Altax)

Na rynku występuje niewiele preparatów, które łączą w sobie wszystkie funkcje ochronne. Większość środków, takich jak lakiery, farby i oleje zabezpieczają drewno jedynie przed szarzeniem od słońca i wchłanianiem wilgoci. Dlatego w większości przypadków wymagane będzie zabezpieczenie 2-etapowe. Na pierwszym miejscu deska musi być zagruntowana, aby zapobiec przedwczesnemu rozkładowi drewna. Dopiero potem możemy ją dekorować – w zależności od powierzchni i pożądanego efektu – lakierem, lakierobejcą, olejem lub farbą.

1. Etap – W walce z biokorozją

Aby dobrze zabezpieczyć drewno należy stosować impregnaty techniczne. Zwróćmy uwagę na zakres oferowanej przez producenta ochrony – nie wszystkie bowiem preparaty zabezpieczają drewno jednocześnie przed pleśniami, grzybami i owadami, a tylko taki zakres da nam kompleksową i trwałą ochronę drewna.

Spotkać możemy preparaty na bazie wody lub benzyny. Obydwa rodzaje tak samo skutecznie sprawdzą się na drewnianych elementach na zewnątrz. Aby jednak impregnacja była skuteczna, należy wprowadzić odpowiednią ilość preparatu na 1m2 – stosujmy się zawsze w tym przypadku do zaleceń producenta.

(Produktów ochronno-dekoracyjnych do stosowania na zewnątrz jest bardzo wiele, ale ważne jest aby dobrać odpowiedni rodzaj produktu do powierzchni, jaką chcemy pomalować. fot. Altax)

2. Etap – Dekoracja

Jeśli już zabezpieczyliśmy deski impregnatem technicznym, możemy przystąpić do ich dekoracji lakierem, lakierobejcą, lazurą, emalią lub olejem. Wybór właściwego produktu jest kluczowy, jeśli chcemy utrzymać zdrowy wygląd drewna przez wiele lat.

Produktów ochronno-dekoracyjnych do stosowania na zewnątrz jest bardzo wiele, ale ważne jest aby dobrać odpowiedni rodzaj produktu do powierzchni, jaką chcemy pomalować. W przypadku dużych elementów bardzo istotna będzie na przykład elastyczność preparatu a w przypadku powierzchni poziomych odporność na ścieranie i łatwość odnawiania powłoki.

Zalecamy ostrożność w stosowaniu na zewnątrz lakierów i lakierobejc bezbarwnych. W wersjach kolorystycznych to pigmenty zapewniają ochronę drewna przed szkodliwym działaniem promieni UV. Opcja ta w wersji bezbarwnej nie jest zapewniana przez wszystkich producentów, dlatego upewnijmy się jaki zakres ochrony zadeklarowany jest na opakowaniu.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
CZYM SIĘ RÓŻNIĄ WYMIENIONE PREPARATY?
GDZIE I JAK JE STOSOWAĆ?

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Preparaty do ochrony drewna wewnątrz domu | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-09 10:21:42

[...] Preparaty do ochrony drewna wewnątrz domu – właściwości i zastosowanie AKPC_IDS += "49511,"; [...]

Drewno w ogrodzie, meble ogrodowe | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-10 10:13:04

[...] Preparaty do ochrony drewna na zewnątrz [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród