Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Preparaty do ochrony drewna wewnątrz domu

Preparaty do ochrony drewna wewnątrz domu

Drewno kochamy za naturalny charakter i ciepły klimat, jaki tworzy w naszym domu. Aby jednak długo cieszyło nasze oczy, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Pozwoli to uniknąć wizyty gości w postaci szpecącego grzyba lub owadów chrupiących naszą ścianę.

Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax przedstawia krótki przewodnik po środkach do ochrony i dekoracji drewna. Z pewnością pomoże on dobrać najbardziej odpowiedni preparat do poszczególnych drewnianych elementów wewnątrz naszego domu.

Właściwe zabezpieczenie drewnianej konstrukcji, która przecież stanowi szkielet naszego domu i decyduje o jego trwałości, jest kluczowe. Do elementów takich jak więźba dachowa, elementy ścian działowych, konstrukcji szkieletowych, należy użyć przeznaczonych specjalnie do drewna konstrukcyjnego impregnatów technicznych.

Wybierzmy taki, który w jak najszerszym zakresie zabezpiecza drewno przed biokorozją. Tylko impregnat, który chroni jednocześnie przed pleśnią, grzybami domowymi oraz owadami, jest pełnowartościowy i daje pewność, że konstrukcja naszego domu nie zostanie osłabiona przez szkodniki. Warto zwrócić uwagę na właściwości preparatu podczas zakupu, bo nie wszystkie dostępne na rynku impregnaty łączą w sobie wszystkie te trzy funkcje.

Warto wiedzieć, że preparaty tego typu zwalczą pleśń i grzyby domowe również na drewnie już zarażonym. Mogą być nanoszone metodą natryskową, zanurzeniową lub za pomocą pędzla.

Właściwości preparatów różnią się w zależności od powierzchni, do jakiej chcemy je zastosować. Dlatego starannie dobierzmy środek, sprawdzając jakie dokładnie ma właściwości oraz przeznaczenie. fot. Altax

Dobrać właściwy preparat dekoracyjny

Widoczne drewniane elementy domu, takie jak ściany, drzwi, meble, podłogi czy schody wystarczy pomalować preparatami dekoracyjnymi typu lakier, lakierobejca, olej lub emalia. Środki te barwią deskę na wybrany kolor i tworzą powłokę ochronną, która zabezpiecza drewno przed wilgocią oraz uszkodzeniami.

Właściwości preparatów różnią się w zależności od powierzchni, do jakiej chcemy je zastosować. Dlatego starannie dobierzmy środek, sprawdzając jakie dokładnie ma właściwości oraz przeznaczenie.

Warto wybierać preparaty jak najmniej uniwersalne, o dokładnie sprecyzowanym zastosowaniu. Jak coś jest do wszystkiego, to często nie sprawdza się we wszystkich warunkach. Im produkt bardziej wyspecjalizowany, tym większa pewność, że skutecznie zabezpieczy naszą powierzchnię. Inny środek lepiej sprawdzi się na drewnianych meblach a inny na parkiecie czy drewnie na ścianie.

Właściwości preparatów dekoracyjnych do wnętrz

oprac. Altax

oprac. Altax

Dodatkowe zabezpieczenie

Jeżeli drewniane elementy wewnątrz domu narażone są na podwyższoną wilgotność, powinny być wstępnie zabezpieczone gruntującym impregnatem chroniącym przed biokorozją. Będzie to dotyczyło na przykład drewna w łazience, a także elementów drewnianych budynku usytuowanego w miejscu o dużej wilgotności powietrza lub w domu sezonowym, który nie jest ogrzewany zimą.

Preparaty gruntujące najczęściej spotkać można pod nazwą impregnat gruntujący lub baza gruntująca. Występujące na rynku środki będą różnić się składem. Spotkać można impregnaty na bazie wody lub benzyny. Obydwa rodzaje są tak samo skuteczne i można stosować je wewnątrz. Zalecane jest jednak aby te, w których nośnikiem jest benzyna, ze względu na opary, stosować raczej na zewnątrz, a jeśli w pomieszczeniach, to takich, które łatwo można przewietrzyć.

Widoczne drewniane elementy domu, takie jak ściany, drzwi, meble, podłogi czy schody wystarczy pomalować preparatami dekoracyjnymi typu lakier, lakierobejca, olej lub emalia. fot. Altax

Różnice w składzie decydują o pewnych właściwościach preparatów. W przypadku konieczności zabezpieczenia zawilgoconego drewna np. więźby dachowej, należy użyć technicznych impregnatów wodnych, które zadziałają na zasadzie wymiany stężeń. Preparatem, który sprawdzi się w takich warunkach jest np. impregnat do drewna konstrukcyjnego Boramon C30.

Z kolei produkty rozpuszczalnikowe lepiej sprawdzą się w impregnacji drewna starego, mocno wysuszonego, które często puchnie i pęka od stosowania preparatów wodorozcieńczalnych.

Zobacz także:

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-05-12 10:24:39

ja pomalowałem stół i ławy w ogrodzie lakierobejcą z Magnata. bardzo dobry preparat. w formie żelu więc nic nie kapie w czasie malowania. kolor żywy , nie blaknie i ładnie uwydatnia strukturę drewna

domartstyl-pl Odpowiedz 2012-05-10 08:25:55

piekny zestaw.. pozazdrościc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie