Start Arrow InstalacjeArrow Problem z wyborem klimatyzatora

Problem z wyborem klimatyzatora

Chciałbym zamówić klimatyzator przez internet. Ustaliłem konieczną wydajność, ale w niektórych ofertach pojawia się określenie „ciepła jawnego”. Co to oznacza?

Wyjaśnia ekspert z firmy DAIKIN:

W klimatyzacji znaczenie mają dwie formy ciepła:

  • ciepło jawne
  • ciepło utajone

Ciepło jawne

Podczas ogrzewania ciała jego temperatura rośnie w miarę dodawania ciepła. Wzrost ciepła zwany jest ciepłem jawnym. Podobnie, gdy obiekt oddaje ciepło i jego temperatura spada, usunięte ciepło również zwane jest ciepłem jawnym. Ciepło jawne to ciepło, które powoduje zmianę temperatury obiektu.

Ciepło utajone

Wszystkie czyste substancje w przyrodzie mogą zmieniać swój stan skupienia. Ciało stałe może stać się cieczą (lód zamienia się w wodę), a ciecz gazem (woda w parę wodną), ale takie zmiany wymagają dodania lub pobrania ciepła. Ciepło, które powoduje te zmiany, zwane jest ciepłem utajonym.

Ciepło utajone nie zmienia jednak temperatury substancji – na przykład gotująca się woda utrzymuje temperaturę 100°C. Ciepło dodane w celu podtrzymania gotowania się wody to ciepło utajone. Ciepło, które powoduje zmianę stanu skupienia bez zmiany temperatury zwane jest ciepłem utajonym.

Zrozumienie tej różnicy jest kluczowe dla wyjaśnienia, dlaczego w systemach chłodzących używany jest czynnik chłodniczy. Wyjaśnia również dlaczego do określenia wydajności chłodniczej urządzenia używane są zwroty ‚wydajność całkowita’ (ciepło jawne i utajone) i ‚wydajność jawna’. Podczas cyklu chłodzenia w urządzeniu następuje skraplanie spowodowane usuwaniem ciepła utajonego z powietrza. Wydajność jawna to wydajność niezbędna do obniżenia temperatury, natomiast wydajność utajona to wydajność potrzebna do usunięcia wilgoci z powietrza.

(Czym się różni ciepło jawne od utajonego?)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

kamil Odpowiedz 2014-05-11 17:06:54

Artykuł na pewno przydatny do zrozumienia pojęć, ale w doborze samego klimatyzatora warto poszerzyć wiedzę lub skontaktować się z ekspertem. Praktycznie kazdy sklep online np. klimatyzacjaisolary.pl czy cooltore.pl oprócz samej sprzedaży pomaga w doborze właściwego modelu, wiem bo sam swego czasu szukałem czegoś dla siebie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje