Start Arrow Budowa domuArrow Profesjonalne obróbki blacharskie

Profesjonalne obróbki blacharskie

Obróbki blacharskie są jednym z ważniejszych elementów dachu. Zabezpieczają go przed czynnikami atmosferycznymi, zwłaszcza opadami, w miejscach, gdzie nie sięga pokrycie dachowe. Tylko solidne i fachowe wykonanie obróbek jest w stanie zapewnić nas, że dach będzie szczelny i estetyczny.

Obróbki blacharskie najczęściej są wykonywane z blachy płaskiej w takim samym kolorze, co pokrycie dachu. Wybierając obróbki do pokrycia dachu należy kierować się kształtem i specyfiką dachu, dlatego mimo że obróbki blacharskie pełnią również dekoracyjną funkcję, ich konkretnym wyborem powinna się zająć najęta przez inwestora doświadczona ekipa dekarska.

(Typowe obróbki blacharskie, fot.www.pruszynski.com.pl)

Obróbki blacharskie montuje się we wszystkich miejscach, które narażone są na przenikanie wody, czyli:

  • kosze dachowe
  • okapy dachowe
  • pasy nadrynnowe i podrynnowe
  • szczyt dachu
  • komin
  • właz
  • okno dachowe
  • wywietrzniki

Stosuje się je więc na krawędziach i załamaniach połaci dachowej czy ściennej.

Warto pamiętać, że im bardziej skomplikowany projekt dachu, tym więcej wymaga obróbek blacharskich. Koszt budowy domu wzrośnie zatem jeśli projekty domów przewidują lukarny czy wole oczka, wielospadowy dach czy wystające elementy konstrukcyjne.

Niektóre systemy dachowe – czyli kompleksowe rozwiązana od producenta zawierające dachówki i pozostałe elementy potrzebne do pokrycia dachu, przewidują obróbki nie wykonane z blachy, tylko np. elastyczne taśmy uszczelniające czy dachówki o specjalnych kształtach.

(Obróbki blacharskie powinny być w kolorze pokrycia dachowego)

Obróbki blacharskie zamawia się gotowe, które później ekipa dekarska montuje na dachu, łącząc je w rąbki za pomocą gwoździ czy blaszanych wkrętów. Można również zastosować specjalne uchwyty zwane „żabkami”, które umożliwiają przesuwanie czy wydłużanie się elementu, nie wymagają ponadto dziurawienia obróbki.

Niekiedy możliwe jest wykonywanie obróbek blacharskich bezpośrednio na placu budowy, wymaga to jednak zastosowania specjalnych maszyn, które jednak nie są na wyposażeniu wszystkich ekip dekarskich.

Eksperci twierdzą, że po jakości wykonania obróbek blacharskich można poznać fachowość dekarza. Pamiętajmy, by to jemy zaufać w kwestii wyboru konkretnej obróbki, by przede wszystkim spełniały swoją rolę użytkową, zabezpieczając nasz dach, a dopiero później stanowiły jego dekorację.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Agata Dębińska Odpowiedz 2018-06-10 22:45:20

A po wykonaniu takiego dachu, żeby zachował on swoją niezawodną funkcję należy pamiętać o jego systematycznej impregnacji i tu mogę polecić świetnych specjalistów grupabiotop.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty