Start Arrow Budowa domuArrow Profile z recyklingu – czy są bezpieczne?

Profile z recyklingu – czy są bezpieczne?

Okna z PVC to jedne z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w polskim budownictwie. Są łatwe do utrzymania i w atrakcyjnej cenie. Zużyte profile poddaje się procesowi recyklingu. Za kilka lat wyzwaniem dla przemysłu okiennego będzie wykorzystanie przetworzonego PVC do produkcji nowych wyrobów.

Zalety ekologicznych profili przedstawia przedstawiciel sieci sprzedaży Polskich Okien – Karol Mosakowski.

Profil okienny wykonany z użyciem polichlorku winylu pochodzącego z recyklingu ma takie same własności i parametry jak profil wykonany ze „świeżego surowca”. Recyklat PVC jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników okien, a jego zastosowanie pozwala znacząco zaoszczędzić zasoby ropy i soli – surowców używanych do produkcji.

Jakość ta sama

(profil Brügmann, fot. Polskie Okna)

PVC z odzysku może być wykorzystywany wielokrotnie. – Dodatek recyklatu nie wpływa na pogorszenie właściwości profilu. Okna zawierające recyklat nie ulegają szybszemu zużyciu niż profile wykonane z nowego surowca. Będą dobrze służyć nam przez kolejne lata – wyjaśnia Karol Mosakowski, menager sieci sprzedaży Polskie Okna. – Producent nie może jednak korzystać wyłącznie z recyklatu. Powtórnie przetworzone PVC jest wykorzystywane do produkcji wewnętrznych warstw profilu i wagowo może stanowić do 90% gotowego wyrobu. Natomiast zewnętrzne, widoczne ścianki profili, ze względów estetycznych, zawsze wykonywane są z nowych komponentów.

Bezpieczne dla zdrowia

Zarówno „świeże” PVC, jaki i jego recyklat są bezpieczne dla zdrowia. Nie ma też i nigdy nie było żadnego zagrożenia dla użytkowników wyrobów PVC stabilizowanych związkami ołowiu, bo są one trwale związane z wyrobem i nie wydostają się z niego w żaden sposób w trakcie eksploatacji – zapewnia Mosakowski.

Istotną zaletą stosowania powtórnie przetworzonego PVC jest zmniejszenie ilości odpadów przeznaczonych do utylizacji a zatem znaczne korzyści dla środowiska. Eksperci tłumaczą, że powtórne wykorzystanie surowca będzie za kilkanaście lat ekologiczną koniecznością. W przeciwnym razie na wysypiskach będą zalegały hałdy tworzywa, niepotrzebnie potraktowanego jako odpad. Odzyskiwanie PVC będą też stopniowo wymuszały rosnące ceny surowca. Ponowne zagospodarowane polichlorku winylu będzie więc wypadkową ekonomii i zdrowego rozsądku.

Takie profile w swojej ofercie mają je wszyscy producenci oferujący okna wykonane z profili Brügmann.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645