Start Arrow Budowa domuArrow Projekt dachu – jaki dach przetrzyma silne wichury?

Projekt dachu – jaki dach przetrzyma silne wichury?

O tym, czy nasz dach jest wystarczająco wytrzymały by przetrwać silne podmuchy wiatru, zaczynamy myśleć zwykle dopiero wtedy, kiedy meteorolodzy przestrzegają przed wichurami. Okazuje się, że możemy mieć wpływ na jego trwałość, szczególnie gdy jesteśmy na etapie planowania budowy domu lub remontu dachu. Oto kilka przydatnych informacji.

Superdekarz Dariusz Nowicki z firmy Kanobud z Opola podpowiada, że na dach trzeba spojrzeć jak na pewien rodzaj skrzydła. Wiatr potrafi przenieść dach na pole do sąsiada albo przerzucić jedną połać przez kalenicę na przeciwną stronę. Takie sytuacje zdarzają się właśnie w czasie gwałtownych burz i nawałnic, które oglądamy w wiadomościach.

Generalnie rzecz ujmując, dachy mają całkiem niezłe parametry aerodynamiczne i gdyby nie mocowanie krokwi do murłat, a murłat do wieńca i ścian, to całe dachy szybowałyby dość często. Najczęściej dachówki mocuje się wcale nie dlatego, żeby „nie spadły”, lecz żeby „nie odleciały” do sąsiada.

Dobry projekt dachu

Dariusz Nowicki:
Inwestor poszukuje oszczędności już na etapie projektu. Zamawia projekt budowlany – ogólny, potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast ideałem jest projekt wykonawczy – zawierający wszelkie szczegóły łącznie ze schematem mocowania dachówek, niestety droższy.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy projekt indywidualny, czy projekt domu z katalogu – niezbędne jest dostosowanie projektu do terenu. Duże znaczenie ma tu położenie domu.

Według normy Eurokod – EN 1991-1-4:2008 Polskę możemy podzielić na trzy strefy obciążenia wiatrem. Według tej normy najbardziej narażone na działanie wiatru są południowe części województwa podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego oraz północne części woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Projektant opierając się na tej normie oraz na podstawie konkretnych obliczeń dla konkretnego dachu, z konkretną lokalizacją i konkretnym modelem dachówki, znając wytrzymałość klamer wyznaczy potrzebną ich liczbę na metr kwadratowy dachu.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
JAKIE POKRYCIE DACHU WYBRAĆ?

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ile dachówek ceramicznych na 1 mkw dachu? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-05 11:18:59

[...] i dach – wybieramy kolory domu Projekt dachu – kolory i kształty dachówek Projekt dachu – jaki dach przetrzyma silne wichury? Lato – dobry czas na remont dachu Dachy blaszane – jak dbać o [...]

Kiedy stosować lekkie pokrycia dachowe? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-06 12:18:44

[...] Projekt dachu – jaki dach przetrzyma silne wichury? O tym, czy nasz dach jest wystarczająco wytrzymały by przetrwać silne... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty