Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Projekt budowlany bez oświadczeń od dostawców mediów

Projekt budowlany bez oświadczeń od dostawców mediów

Nowe prawo budowlane, które zacznie obowiązywać od końca czerwca 2015 roku, przewiduje uproszczenie i skrócenie formalności budowlanych związanych z budową nowego domu. Główną zmianą jest zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli nie jest uciążliwe dla sąsiadów i nie wpływa na ich nieruchomość. Zmiany w prawie dotyczą również projektu budowlanego, który mimo zniesienia pozwolenia na budowę, nadal będzie wymaganym dokumentem.

projekt instalacji

Do zgłoszenia budowy należy dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.

Dotychczas budowa domu na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę wymagała dołączenia projektu budowlanego. Projekt budowlany zgodny z MPZP będzie również niezbędny w przypadku zgłoszenia budowy domu jednorodzinnego, na podstawie którego będzie można rozpocząć budowę po nowelizacji prawa.

Nowością jest to, że w momencie zgłaszania budowy, do zniesiono obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń od dostawców mediów. Chodzi o oświadczenie o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych. Nie będzie też konieczności dołączania oświadczenia właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (przy drogach niższej klasy). Uzgodnienia te zostaną wykonane na późniejszym etapie robót.

To kolejny element, który skróci formalności budowlane, skracając czas opracowywania projektu budowlanego przed rozpoczęciem inwestycji.

Więcej o zmianach w prawie budowlanym znaleźć można tutaj

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 14, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty