Start Arrow Budowa domuArrow Projekt dachu – kolory i kształty dachówek

Projekt dachu – kolory i kształty dachówek

Czerwona, grafitowa czy może sosnowa, celtycka czy karpiówka? Paleta barw i modeli dachówek, jakimi możemy pokryć dach jest ogromna. Podpowiadamy, jakimi kryteriami warto kierować się podczas wyboru.

Kolory dachu

Jeżeli marzy nam się zielona lub antracytowa dachówka, warto jeszcze przed zakupem działki zapoznać się z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego, gdyż zdarza się, że zarówno kształt dachu jak i kolor pokrycia są z góry narzucone. Jeśli gmina takiego planu nie posiada, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Wprawdzie tylko plan zagospodarowania może formalnie ograniczyć wybór niespotykanego koloru, ale również warto się kierować wyczuciem estetycznym i rozsądkiem. Czy na pewno chcemy wyróżniać się zieloną dachówką w otoczeniu kasztanowych i miedzianych dachów?

Warto zwrócić uwagę nie tylko na otoczenie domu, ale również dopasować kolor i model dachówki do stylu architektonicznego domu oraz koloru elewacji czy okien.

Zdaniem eksperta – Jacek Święty z firmy ISO-BAU sc., SUPERDEKARZ:
Warto również pamiętać, że wybór koloru to nie tylko kwestia estetyczna, może on mieć również wpływ np. na  temperaturę na poddaszu. Powszechnie wiadomo, że ciemne kolory bardziej absorbują światło, dokładnie tak samo działają ciemne pokrycia dachu. Dlatego, jeżeli zdecydujemy się na czarne dachówki, powinniśmy szczególnie zadbać o termoizolację dachu. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie membrany odbijającej promieniowanie słoneczne.

Modele dachówek

Wybór modelu najlepiej zacząć od określenia kilku podstawowych właściwości dachówki. Czy ma być betonowa czy ceramiczna, płaska czy „esówka”, drobna karpiówka? Każdy z modeli nadaje domu inny charakter i będzie pasował do innego stylu architektonicznego.

  • Dachówka betonowa czy dachówka ceramiczna

Tutaj główną różnicą jest sposób wytwarzania oraz cena dachówki. Sposób montażu, wytrzymałość oraz wygląd są porównywalne.

Zdaniem eksperta – Jacek Święty:
Dotychczas można było zauważyć różnicę w gładkości . W tej chwili na rynku dostępne są dachówki betonowe pokryte warstwą uszlachetniającą, która nie tylko wygładza powierzchnie dachówki, ale również dodatkowo zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi. Plusem przemawiającym na korzyść dachówek ceramicznych jest większy wybór z palety kolorów. Możemy wybierać spośród takich kolorów jak: bukowy, sosnowy, antracytowy, łupkowy, jasnoszary czy czarny kryształ. Podczas gdy wśród dachówek betonowych nadal przeważają kolory takie kolory jak  ceglane, brązowe, grafity i czernie.

  • Dachówka płaska czy esówka

Dachówki płaskie nadają dachom oryginalny i ciekawy wygląd, ale najlepiej stosować je na dachach o dużym stopniu nachylenia połaci.

Zdaniem eksperta – Jacek Święty, SUPERDEKARZ:
Mają one płytsze zamki, przez co są mniej odporne na działanie słupa wody. Producenci wyraźnie określają minimalny kąt nachylenia połaci, na jakim jest możliwe położenie danego modelu dachówki, należy tych zaleceń dokładnie przestrzegać, aby nie mieć później problemów z wilgocią na poddaszu. W przypadku kiedy kąt nachylenia połaci jest mniejszy, możemy zastosować szczelną warstwę wstępnego krycia, np. papę lub wybrać dachówki, które można montować na połaciach o mniejszym kącie pochylenia.

Wśród popularnych „esówek” paleta modeli jest spora zarówno jeżeli chodzi o dachówki betonowe jak i ceramiczne.  Najpopularniejsze są te z gładką linią, ale warto również przyjrzeć się takim modelom, które dodadzą dachowi „pazura”.

Mała czy duża

Im bardziej fantazyjny dach, z dużą ilością płaszczyzn czy lukarn, tym lepiej sprawdzi się karpiówka. Im mniejszy format dachówki, tym mniej konieczności docinania podczas budowy skomplikowanego dachu.

Zdaniem eksperta – Jacek Święty:
Dachówki w większym formacie znacznie lepiej sprawdzą się na dużych powierzchniach. Oczywiście, im mniejsza dachówka, tym więcej wymaga pracy i dokładności. Trzeba o tym pamiętać podczas zatrudniania ekipy dekarskiej. W przypadku karpiówki każde niedociągnięcie jest niemalże widoczne gołym okiem, dlatego trzeba starannie dobrać wykonawcę.

Dobra jakość dachówki, materiały wykończeniowe oraz wykonawstwo są priorytetami, niezależnie od tego jaki model czy kolor wybierzemy. Dlatego zarówno w jednym jak i w drugim przypadku warto dokonywać wyboru w oparciu o sprawdzone rekomendacje i nie kierować się ceną, gdyż wszelkie oszczędności możemy boleśnie odczuć, gdy okaże się że dach zacznie przeciekać lub porastać mchem.

NA NASTĘPNEJ STRONIE:
GALERIA POKRYĆ DACHOWYCH

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty