Start Arrow Budowa domuArrow Projekt domu a warunki działki

Projekt domu a warunki działki

Jeśli mamy już działkę, czas na znalezienie takiego projektu domu, który spełniać będzie i nasze potrzeby, i uwarunkowania stawiane przez grunt.

Prawo Budowlane dokładnie określa wymagania, jakie spełnić musi usytuowany dom na działce. Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia działki pod zabudowę wolnostojącą to 450 m2, z tym, że szerokość działki nie powinna być mniejsza niż 14 m.

Wąska działka, według przepisów, które weszły w życie w 2009 roku, pozwala na bliższą zabudowę jednorodzinną od granicy działki sąsiada: „…bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m – budynek ze ścianą bez otworów, na działce o szerokości mniejszej od 16 m.”

W innych przypadkach, budynek na działce budowlanej powinien stać od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:

 • 4 m – budynek zwrócony ścianą z otworami w stronę tej granicy,
 • 3 m – budynek zwrócony ścianą bez otworów w stronę granicy

Możliwe jest również postawienie domu jednorodzinnego bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku, który dopiero jest w fazie projektu, ale dla którego istnieje już ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. W tych przypadkach jednak, część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki musi mieć długość i wysokość nie większą niż budynek istniejący lub zaplanowany.

Powyższe przepisy mogą jednak nie mieć zastosowania w przypadku, gdy miejscowy plan zagospodarowania lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu mówią inaczej.

Sprawdź dokładnie:

 

Zanim kupimy więc projekt domu należy zapoznać się z Decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, którą wydaje właściwy urząd. Z dokumentów dowiemy się, dom według jakiego projektu może stanąć na danej działce. Ponadto Decyzja określa również:

 • rodzaj inwestycji, czyli co można zbudować,
 • warunki wynikające z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli dla danego obszaru został uchwalony,
 • warunki zabudowy i zagospodarowania terenu wynikające ze szczególnych przepisów, np. dotyczących ochrony środowiska,
 • informacje o sieciach, do jakich budynek powinien być podłączony
 • wymagania dotyczące ochrony interesów osób trzecich,
 • okres ważności decyzji

Wielkość i kształt działki ma zatem decydujący wpływ na to, jaki dom budować. Przy każdym projekcie domu podane są minimalne wymiary działki. Dzięki temu łatwo da się przewidzieć, czy nowo wybudowany dom stanie „na wcisk” czy pozostawi nam swobodę w aranżacji pozostałej części terenu.

Przyjmuje się, że zabudowa nie powinna zajmować więcej niż 40% działki. Zwróćmy na to uwagę, szczególnie jeśli planujemy postawienie dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, garażu czy rozległego placu zabaw.

(Najpierw poznajmy warunki zabudowy, potem wybierzmy projekt domu)

Jeżeli masz już wypis i wyrys z planu bądź uzyskałeś decyzję o warunkach zabudowy – skontaktuj się z naszymi Doradcami 22 266-0-800, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednie projekty domów na Twoją działkę i zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Następna »

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 15, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Kinkiet EMMA PINK

 • Lampa wisząca Galaxy 1643

 • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T