Start Arrow Budowa domuArrow Projekt domu z garażem jedno czy dwustanowiskowym? Zobacz warianty

Projekt domu z garażem jedno czy dwustanowiskowym? Zobacz warianty

Garaż jednostanowiskowy w bryle budynku to standard. Coraz częściej wybierane są także projekty domów z garażem dwustanowiskowym, który lepiej spełnia potrzeby dzisiejszej rodziny. Powiększenie garażu można przeprowadzić na etapie adaptacji projektu. Poszukując wymarzonego domu, warto jednak pamiętać, że nasze najlepsze projekty domów dostępne są w kilku wersjach, np. z garażem jedno lub dwustanowiskowym.

Garaż w projekcie może być wkomponowany w bryłę budynku lub dostawiony i połączony z nią jednym bokiem. To drugie rozwiązanie daje niekiedy bardzo ciekawe możliwości wykończenia przestrzeni nad garażem. Na dachu płaskim zaaranżować można dodatkowy taras na piętrze, pod dachem skośnym udaje się niekiedy wydzielić pomieszczenie, które w razie potrzeby można zaadaptować na pracownię czy pokój nastolatka.

Planując usytuowanie domu z garażem na działce, warto, by garaż znajdował się na najchłodniejszej i najciemniejszej stronie, czyli stronie północnej. Ma to duże znaczenie dla efektywności energetycznej naszego domu – garaż nie tylko nie wymaga doświetlenia czy dogrzania promieniami słonecznymi, ale dodatkowo stanowi bufor termiczny, chroniący wnętrza przed północnym wiatrem.

Projekty domów z garażem jednostanowiskowym

Jednostanowiskowy garaż to popularne rozwiązanie w domach jednorodzinnych o niewielkiej powierzchni użytkowej bądź tych, przeznaczonych na wąskie lub małe działki. Oprócz miejsca postojowego na auto, dobre projekty domów przewidują w nim dodatkowe miejsce na szafę magazynową czy przestrzeń na organizację niewielkiego chociażby warsztatu. 

Częstym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest kotłownia za garażem. Całość tworzy praktyczną część gospodarczą, oddzieloną od strefy mieszkalnej. Kotłownia połączona jest z garażem drzwiami, zwykle też posiada oddzielne wyjście na zewnątrz, dzięki czemu konserwacja pieca czy wymiana opału może odbywać się bez wchodzenia do części mieszkalnej domu. 

Projekt domu DN Lisandra CE (DOM PC1-59) z garażem jednostanowiskowym

Projekt domu DN Lisandra CE (DOM PC1-59) z garażem jednostanowiskowym

W projekcie DN Lisandra CE (DOM PC1-59) za garażem znajduje się kotłownia, drzwi do garażu przewidziane są także w wiatrołapie.

Za garażem znajduje się kotłownia, drzwi do garażu przewidziane są także w wiatrołapie.

 

Projekty domów z garażem dwustanowiskowym

Projekty domów z garażem dwustanowiskowym cieszą się dużym zainteresowaniem. Współczesne rodziny często bowiem posiadają więcej niż jedno auto i większy garaż rozwiązuje ich problem z parkowaniem na działce. 

Dwustanowiskowe garaże gwarantują komfortową przestrzeń nie tylko jednak do parkowania. Szeroki i długi garaż to nie tylko miejsce na samochód, ale także dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, składziki czy wnęki, w których przechowywać można np. drewno opałowe lub dodatkowe pojazdy jednośladowe.

Projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60) z garażem dwustanowiskowym

Projekt domu DN Lisandra 2M CE (DOM PC1-60) z garażem dwustanowiskowym

Za miejscem postojowym na dwa samochody znajduje się nie tylko kotłownia, ale i praktyczna wnęka na sprzęt sportowy czy ogrodowy.

Za miejscem postojowym znajduje się nie tylko kotłownia, ale i praktyczna wnęka.

Jeden projekt – kilka wariantów

Projekty domów DOM.pl dostępne są w szerokiej ofercie, spośród której łatwo wybrać projekt domu idealny do potrzeb konkretnej rodziny i warunków, jakie panują na działce. Warto jednak pamiętać, że gotowe projekty domów jednorodzinnych muszą być poddane obowiązkowej adaptacji, która dostosuje je do warunków lokalnych terenu i warunków zabudowy, wydanych przez konkretną gminę. Na etapie adaptacji można wprowadzić także dodatkowe zmiany w projekcie, dostosowujące dom do oczekiwań, np. powiększyć lub poszerzyć garaż.

Zanim jednak zdecydujemy się na wprowadzenie zmian, warto sprawdzić czy wybrany projekt nie występuje w wariancie bardziej dla nas korzystnym. Najpopularniejsze projekty domów oferowane są bowiem w wielu opcjach, różnicujących je pod kątem najczęściej wprowadzanych zmian. Projekt z garażem jednostanowiskowym i jego wersja z garażem na dwa samochody to najpopularniejsze warianty dostępnych dokumentacji.

Dodatkowe miejsce postojowe – wiata garażowa

Jeśli garaż jedno lub dwustanowiskowy nie spełnia całkowicie potrzeb rodziny dotyczących miejsc do parkowania, warto przyjrzeć się również ofercie na projekty domów z wiatą garażową. Wiata garażowa to atrakcyjna alternatywa dla standardowego garażu, polecana szczególnie inwestorom, zainteresowanym tanimi w budowie domami, a także tym, którzy są właścicielami małych i wąskich działek. Wiata garażowa jest tańsza od garażu, zajmuje również mniej miejsca na działce.

Warto jednak pamiętać, że wiata może stanowić nie tylko jedyne, ale także dodatkowe miejsce parkingowe. Pracownia DOM.pl oferuje projekty domów z garażem w bryle budynku i dodatkową wiatą, która zapewni również bezpieczne miejsce na samochód. Takie rozwiązanie sprawdzi się w rodzinach, gdzie jest więcej niż dwa samochody, a także u inwestorów, którzy przy domu prowadzą działalność gospodarczą, szczególnie tę związaną z motoryzacją.

Projekt domu ARC Monika II CE (DOM OG1-16) z garażem

Projekt domu ARC Monika II CE (DOM OG1-16) z garażem

Projekt domu ARC Monika II CE (DOM AR7-88) z garażem i z wiatą

Projekt domu ARC Monika II CE (DOM AR7-88) z garażem i z wiatą

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Zdjęcia: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 4, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon ISLA

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Puszka FOL kaszubska biała z niebieskim

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu