Garaż jednostanowiskowy w bryle budynku to standard. Coraz częściej wybierane są także projekty domów z garażem dwustanowiskowym, który lepiej spełnia potrzeby dzisiejszej rodziny. Powiększenie garażu można przeprowadzić na etapie adaptacji projektu. Poszukując wymarzonego domu, warto jednak pamiętać, że nasze najlepsze projekty domów dostępne są w kilku wersjach, np. z garażem jedno lub dwustanowiskowym.
Garaż w projekcie może być wkomponowany w bryłę budynku lub dostawiony i połączony z nią jednym bokiem. To drugie rozwiązanie daje niekiedy bardzo ciekawe możliwości wykończenia przestrzeni nad garażem. Na dachu płaskim zaaranżować można dodatkowy taras na piętrze, pod dachem skośnym udaje się niekiedy wydzielić pomieszczenie, które w razie potrzeby można zaadaptować na pracownię czy pokój nastolatka.
Planując usytuowanie domu z garażem na działce, warto, by garaż znajdował się na najchłodniejszej i najciemniejszej stronie, czyli stronie północnej. Ma to duże znaczenie dla efektywności energetycznej naszego domu – garaż nie tylko nie wymaga doświetlenia czy dogrzania promieniami słonecznymi, ale dodatkowo stanowi bufor termiczny, chroniący wnętrza przed północnym wiatrem.
Projekty domów z garażem jednostanowiskowym
Jednostanowiskowy garaż to popularne rozwiązanie w domach jednorodzinnych o niewielkiej powierzchni użytkowej bądź tych, przeznaczonych na wąskie lub małe działki. Oprócz miejsca postojowego na auto, dobre projekty domów przewidują w nim dodatkowe miejsce na szafę magazynową czy przestrzeń na organizację niewielkiego chociażby warsztatu.
Częstym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest kotłownia za garażem. Całość tworzy praktyczną część gospodarczą, oddzieloną od strefy mieszkalnej. Kotłownia połączona jest z garażem drzwiami, zwykle też posiada oddzielne wyjście na zewnątrz, dzięki czemu konserwacja pieca czy wymiana opału może odbywać się bez wchodzenia do części mieszkalnej domu.
Projekty domów z garażem dwustanowiskowym
Projekty domów z garażem dwustanowiskowym cieszą się dużym zainteresowaniem. Współczesne rodziny często bowiem posiadają więcej niż jedno auto i większy garaż rozwiązuje ich problem z parkowaniem na działce.
Dwustanowiskowe garaże gwarantują komfortową przestrzeń nie tylko jednak do parkowania. Szeroki i długi garaż to nie tylko miejsce na samochód, ale także dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, składziki czy wnęki, w których przechowywać można np. drewno opałowe lub dodatkowe pojazdy jednośladowe.
Jeden projekt – kilka wariantów
Projekty domów DOM.pl dostępne są w szerokiej ofercie, spośród której łatwo wybrać projekt domu idealny do potrzeb konkretnej rodziny i warunków, jakie panują na działce. Warto jednak pamiętać, że gotowe projekty domów jednorodzinnych muszą być poddane obowiązkowej adaptacji, która dostosuje je do warunków lokalnych terenu i warunków zabudowy, wydanych przez konkretną gminę. Na etapie adaptacji można wprowadzić także dodatkowe zmiany w projekcie, dostosowujące dom do oczekiwań, np. powiększyć lub poszerzyć garaż.
Zanim jednak zdecydujemy się na wprowadzenie zmian, warto sprawdzić czy wybrany projekt nie występuje w wariancie bardziej dla nas korzystnym. Najpopularniejsze projekty domów oferowane są bowiem w wielu opcjach, różnicujących je pod kątem najczęściej wprowadzanych zmian. Projekt z garażem jednostanowiskowym i jego wersja z garażem na dwa samochody to najpopularniejsze warianty dostępnych dokumentacji.
Dodatkowe miejsce postojowe – wiata garażowa
Jeśli garaż jedno lub dwustanowiskowy nie spełnia całkowicie potrzeb rodziny dotyczących miejsc do parkowania, warto przyjrzeć się również ofercie na projekty domów z wiatą garażową. Wiata garażowa to atrakcyjna alternatywa dla standardowego garażu, polecana szczególnie inwestorom, zainteresowanym tanimi w budowie domami, a także tym, którzy są właścicielami małych i wąskich działek. Wiata garażowa jest tańsza od garażu, zajmuje również mniej miejsca na działce.
Warto jednak pamiętać, że wiata może stanowić nie tylko jedyne, ale także dodatkowe miejsce parkingowe. Pracownia DOM.pl oferuje projekty domów z garażem w bryle budynku i dodatkową wiatą, która zapewni również bezpieczne miejsce na samochód. Takie rozwiązanie sprawdzi się w rodzinach, gdzie jest więcej niż dwa samochody, a także u inwestorów, którzy przy domu prowadzą działalność gospodarczą, szczególnie tę związaną z motoryzacją.
Dodaj komentarz