Start Arrow Bez kategoriiArrow Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny? Oto jest pytanie, które warto postawić sobie na początkowym etapie wyboru wymarzonego domu.Inwestorze, jeśli masz unikalne pragnienia i chcesz by Twój dom był jeden, jedyny w swoim rodzaju to wybór jest jeden – projekt indywidualny.

Jeśli jednak nie masz dużego doświadczenia w budowie domów, nie masz jeszcze dokładnie sprecyzowanych potrzeb to warto nad tematem przysiąść, zastanowić się poczytać. Poznać plusy i minusy każdego rozwiązania.

Depositphotos -projekt domu

Projekt gotowy – zalety projektu gotowego.

Dlaczego warto wybrać projekt gotowy?

Zaleta nr 1. Szeroki wybór sprawdzonych projektów.To podstawowa zaleta, już od razu mamy ponad 20 tys projektów, które są sprawdzone, które możemy obejrzeć i możemy kupić jeszcze dziś. Nie musimy czekać. Przy okazji analizy i poznawania oferty projektów gotowych uczymy się co można wybudować, za ile, co obecnie się buduje.

Zaleta nr 2. Przykładowe zdjęcia z realizacji, wysokiej jakości wizualizacje projektu domu w 3D , przykładowe rozplanowanie wnętrz, propozycje aranżacji wnętrz.Dzięki projektom gotowym każdy inwestor zostaje wprowadzony w tajniki wyboru projektu. Może z łatwością wyobrazić sobie jak jego wymarzony dom może wyglądać. W tym celu projekty gotowe mają mnóstwo materiałów graficznych prezentujących wygląd zewnętrzny każdej elewacji, wygląd całej bryły, przykładowe rozmieszczenie budynku na działce, oraz wiele innych materiałów graficznych i wideo pokazujących przykładowe wnętrza. Z łatwością możemy zobaczyć gdzie w danym domu mamy zaprojektowane miejsce na wyposażenie domu, jak można wykorzystać i zaaranżować przestrzenie. Czasami mamy możliwość spaceru po wnętrzu. Zanim wybudujemy nasz dom możemy się po nim przejść, wyobrazić sobie i poczuć jak tam może być w środku.

Zaleta nr 3. Doświadczenia osób które już budowały dany projekt. Popularne projekty, które zostały już wybudowane doczekały się wielu komentarzy. Zostały sprawdzone podczas budowy. Dzięki tym doświadczeniom, powstają nowe wersje projektu, a autorzy starają się tworzyć nowe wersje, bardziej dopasowane do potrzeb użytkowników. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy zapytać o doświadczenia inwestorów, którzy już dom budowali. Te doświadczenia pozwalają nam uniknąć błędów podczas budowy i wybudować dom taniej.  Często też możemy sami poprawić pewne rozwiązania na etapie adaptacji projektu.

Zaleta nr 4. Warianty projektów. Projekty gotowe są wielowariantowe, oznacza to projekt gotowy się zmienia i wraz ze zmieniającymi się potrzebami inwestorów, powstają kolejne wersje. Zamiast więc w procesie adaptacji zmieniać projekt można poszukać innego wariantu. Bardziej dopasowanego do naszych potrzeb.

Zaleta nr 5. Sprawdzona dokumentacja, nawet podczas budowy. Plus doświadczenia inwestorów, którzy już budowli projekt. To duży atut. Nic tak nie weryfikuje poprawności projektu jak jego wybudowanie. Sprawdzony projekt na budowie, zweryfikowany przez budowlańców, który często posiadają inną wiedzę, bardziej praktyczną od architektów. Dlatego kupując projekt, które jest na rynku dłużej niż rok kupujemy projekt sprawdzony. Trudności w budowie mogę nie wynikać z błędów w dokumentacji, ale z braku znajomości danych technologi i metod budowy przez wybrane ekipy.

Zaleta nr 6. Niska cena i krótki czas realizacji – zakupu. Projekt już jest, więc wystarczy złożyć zamówienie i od razu wiemy za ile i kiedy projekt będzie u nas. Wiemy co kupujemy i wiemy kiedy to będzie. Całkiem przeciwnie do projektów indywidualnych, gdzie tworzenie naszego domu trwa dłużej. Czasami może okazać się że pomysły indywidualne inwestora są sprzeczne i nie da się pogodzić ich w jednej bryle. Tu już wiadomo.

Zaleta nr 7. Dostępne orientacyjne koszty budowy. Bardzo często dostępny kosztorys w cenie lub za dodatkową opłatą. Do projektów gotowych są sprzedawane  kosztorysy wykonawcze. Jest to bardzo przydatne w przypadki ograniczonego budżetu. Jeśli budujemy dom na kredyt  i mamy określonej wysokości budżet, to możemy sprawdzić orientacyjne koszty budowy przed zakupem, a podczas budowy trzymać się założonych kosztów.  Orientacyjne koszty budowy przed rozpoczęciem inwestycji są znane.

Minusy projektu gotowego. Co nie powinno nas zaskoczyć, że już istnieje drugi taki sam dom wybudowany z tego projektu. Projekty powtarzalne, jak sama nazwa wskazuje może nabyć każdy. Więc każdy może mieć taki sam dom jak nasz. Przy tak szerokiej ofercie dostępnych projektów i dodatkowo przy dużych możliwościach personalizacji w trakcie adaptacji lub budowy projekt w 100% identyczny w naszej okolicy praktycznie się nie zdarzy. Chyba, że kupujemy dom od dewelopera, na osiedlu gdzie wszystkie domy są takie same. Ale to już całkiem inna sytuacja.

Minusy projektu gotowego. Konieczność adaptacji. W procesie uzyskania pozwolenia na budowę jednym z kolejnych etapów po zakupie projektu  gotowego jest jego adaptacja. Proces adaptacji polega na wpisaniu danego budynku do konkretnej działki, oraz doprowadzenie do budynku  przyłączy mediów. To jest dodatkowy koszt. W zależności od regionu i zakresu adaptacji ceny są różne. W tym procesie adaptacji możemy wprowadzić zmiany w projekcie, które dopasują go bardziej do naszych potrzeb. Minusem jest jednak to że są dodatkowo płatne.

Minusy projektu gotowego. Brak idealnie dopasowanego do nas rozwiązania. Jeśli przejrzeliśmy wszystkie projekty  gotowe i nie znaleźliśmy , a tak się czasami dzieję, to musimy sięgnąć po projekt indywidualny lub zlecić zmiany w gotowym, które mogą być kosztowne.

szkic projektu domu

Projekt indywidualny na zamówienie.

Plusy tego rozwiązania.

Zaleta nr 1. Idealnie dopasowany do działki. Działki budowlane mają ograniczenia wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub wynikające z nadanych Warunków Zabudowy (WZ). Czasami ze względu na ukształtowanie terenu, np. duży spadek terenu warto wykorzystać potencjał jaki daje dana działka. Szukając optymalnej wielkości zabudowy, dopasowania do ukształtowania terenu warto optymalniej wykorzystać jej potencjał poprzez dopasowanie planowego budynku. Najtrudniej dopasować projekt gotowy na skarpę. Ale często jest jeszcze wiele innych przyczyn, które skłaniają inwestora do projektu indywidualnego

Zaleta nr 2. Idealnie dopasowany do innych warunków, np krajobrazowych. Dopasowanie projektu może również wynikać z innej sprawy. Na terenach parków krajobrazowych może obowiązywać określony styl zabudowy, najłatwiej wspomnieć o stylu zakopiańskim. Bardzo mała ilość projektów gotowych w tym stylu zmusza  inwestorów do sięgnięcia po projekt indywidualny.

Zaleta nr 3. Stworzony wg naszych potrzeb i pod nasze potrzeby. Najczęściej 80-90 procent potrzeb inwestorów da się przewidzieć. Jeśli inwestor marzy o czymś wyjątkowym niepowtarzalnym to na pewno musi sięgnąć po projekt indywidualny. To samo gdy w domu potrzebuje zrealizować indywidualne pasje, np . Pokój do prezentacji własnych prac, własnych kolekcji czy garaż na kilkanaście wyjątkowych samochodów. Tak , najlepszym wówczas wyborem jest wybór projektu indywidualnego.

Minusy tego rozwiązania.

1. Dłuższy czas tworzenia koncepcji i samego projektu. Czas, które poświęcamy na przekazanie naszych marzeń architektowi to czas tworzenia koncepcji. A po jej stworzeniu dopiero wiemy czy dało się pogodzić architekturę, funkcję i bryłę i wpisać to na działkę która ma swoje ograniczenia. Na pewno ten proces trwa kilka tygodni, A są i tacy inwestorzy, którzy potrafią długo dopracowywać swoją koncepcje z architektem, przez wiele miesięcy.

2. Większa możliwość wystąpienia błędów – projekt nie był jeszcze sprawdzony na budowie. Nowatorskie pomysły i rozwiązania to większe ryzyko wstąpienia niespodzianek na budowie. Wystąpienie takich sytuacji wynika z różnic w rozumieniu technologi i wykonawstwa przez architektów i przez ekipy budowlane.

3. Duże zaangażowanie na etapie projektowym, prace razem z architektem. Tak, trzeba mieć świadomość, czego się chce. To jest istotne. Podczas tworzenia projektu indywidualnego w pewnym sensie sami stajemy się architektami, musimy przekazać nasze wizje. Czasami nie jest to łatwe. Osoby które nigdy nie budowały i nie mieszkały w domu  mają kłopot z określeniem wielkości pomieszczeń ich funkcji , zalet komunikacji i znajdowaniem kompromisów pomiędzy kosztem a oczekiwaną korzyścią z danego rozwiązania. Często nie da się pogodzić bryły zewnętrznej z oczekiwaną funkcjonalnością.

4.Poznanie orientacyjnych kosztów budowy dopiero po stworzeniu projektu, ponieważ kosztorys powstaje na bazie przygotowanego projektu.

14609_wizualizacje1583927415_kr_kr_venus_ce

Powyższe streszczenie pozwala bardziej racjonalnie podjąć decyzje jaki projekt wybrać. Często w praktyce inwestorzy szukają wymarzonego domu w ofercie gotowych projektów domów, a jeśli nie znajdują to sięgają po projekt indywidualny.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 10, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: bez kategorii