Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Projekt kuchni funkcjonalnej

Projekt kuchni funkcjonalnej

Projekt kuchni w nowo budowanym domu to zadanie, któremu warto poświęcić więcej czasu. Nie ograniczają nas tu ani przeprowadzone instalacje, ani ograniczona powierzchnia, jak to jest w przypadku kuchni w kupowanym mieszkaniu. Na etapie adaptacji projektu możemy wprowadzić zmiany, które dostosują to jedno z ważniejszych pomieszczeń dokładnie do naszych potrzeb. Choć nie wszystkie funkcje kuchni trzeba określić w projekcie kierowanym do wniosku o pozwolenie na budowę, im wcześniej jednak określimy swoje oczekiwania, tym łatwiej w przyszłości urządzimy funkcjonalną kuchnię.

Przygotowuję właśnie adaptację projektu. Architekt pyta, jakie są moje oczekiwania względem kuchni. Na co powinienem zwrócić uwagę? Kuchnia nie jest za duża, a korzystać z niej będzie cała czteroosobowa rodzina.

Czytelnikowi doradza ekspert z firmy GROHE:

Kuchnia jest centralnym punktem każdego gospodarstwa domowego. Od śniadania poprzez relaks z przyjaciółmi, musi ona spełniać wymagania wszystkich użytkowników. Zanim zaczniesz robić projekt, rozważ wszystkie zadania jakie musi sprostać, stawiane przez każdego z domowników.

Układ kuchni

Zarówno wielkość jak i kształt kuchni określają sposób wykorzystania przestrzeni. Główne obszary robocze: zlew, kuchenka, miejsce przygotowania i serwowania posiłków, powinny znajdować się w granicach trójkąta, w którym trwa nieprzerwana akcja. Taki sposób aranżacji często określany jest jako praca w trójkącie i jest najbardziej skutecznym sposobem na zaplanowanie funkcjonalnej kuchni, skracając czas drogi między tymi obszarami. Nie wykluczone jest, że wystąpi potrzeba przeniesienia niektórych mediów – np. wody, energi elektrycznej czy kuchenki – w celu stworzenia najlepszego układu rozmieszczenia narzędzi pracy.

Najważniejsza lokalizacja

Idealnie jeżeli obszar roboczy i zlew stoja po przeciwnych stronach kuchni. Jeśli wolisz urządzenia do zabudowy, rozważ kupno wysokiego, pojedynczego lub podwójnego, pieca. Taka wysokość jest wygodniejsza do stosowania. Pamiętaj, że urządzenia, takie jak kuchenki i zmywarki, wymagają dodatkowego miejsca na otwarcie drzwi. Dodatkowo zaplanuj lokalizację zmywarki w pobliżu zlewu, pozwoli to na szybkie przemieszczenie wstępnie spłukanych naczyń do zmywarki.

Styl i konstrukcja

Rozważ ilość miejsca potrzebna do przechowania żywności, garnków, zastawa stołowej i innych elementów wyposarzenia. Znajdź szeroką przestrzeń na blacie zapewniającą miejsce na czajnik, toster i innych często używane sprzęty. Często niewielka kuchnia po zabudowaniu staje się jeszcze mniejsza. Dlatego też aby sprawić wrażenie lżejszej zastosuj oszklone drzwi, połącz je z otwartymi półkami. Aby zapewnić dodatkowe miejsce zastosuj, popularne obecnie, rozsuwane zabudowane półki.

Kuchnia z jadalnią

Bardzo popularne stają się otwarte kuchnie z jadalniami. Jeśli masz miejsce, wyodrębnij jadalnie od kuchni stosując wyspę lub barek. Aby odgraniczyć te dwa obszary zastosuj różne style. Tak stworzona strefa jest idealnym miejscem konsumpcji nieformalnych posiłków, jak również dodatkowym miejscem roboczym.

(Zanim zaczniesz robić projekt, rozważ wszystkie zadania jakie musi sprostać, stawiane przez każdego z domowników.)

(Zanim zaczniesz robić projekt, rozważ wszystkie zadania jakie musi sprostać, stawiane przez każdego z domowników.)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

toptrendymeble-pl Odpowiedz 2012-09-19 07:04:01

wyspy są genialne, polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa Sufitowa Rondo 61 Black

  • Forma do babek QUARTET GOLD

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wnętrza