Start Arrow Wiadomości Arrow Projekt łazienki 2011

Projekt łazienki 2011

XIII edycja konkursu Sanitec KOŁO „na projekt toalety publicznej”. Architekci zaprojektują nowe toalety dla Łodzi.

Tegoroczna, XIII edycja konkursu, odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Łodzi.

(Zobacz plakat konkursu)

Jej tematem jest koncepcja miejskiej toalety dla ulicy Piotrkowskiej. Partnerzy – Urząd Miasta Łodzi, Fundacja Ulicy Piotrkowskiej oraz Sanitec KOŁO deklarują pilną realizację zwycięskiej pracy.

Organizatorzy oczekują na projekty koncepcyjne obiektu, który może stać się powtarzalnym elementem wyposażenia ulicy i wpisze się w jej układ urbanistyczno-architektoniczny. Uczestnicy konkursu powinni umiejętnie zestawić eklektyczny i secesyjny charakter ulicy ze współczesnymi wymogami określonymi w regulaminie.

Koncepcja, która zdobędzie Grand Prix ma szanse realizacji. Jeżeli zapadnie decyzja o budowie toalety, to pierwszy obiekt powstanie po wschodniej stronie Pasażu Rubinsteina, przy ul. Piotrkowskiej. Przedstawiciele Miasta wskazali również 9 innych lokalizacji wzdłuż ul. Piotrkowskiej, gdzie mają szansę powstać nowoczesne toalety. Jest to jedna z pierwszych, na taka skalę, prób systemowego rozwiązania sanitariatów w historycznej przestrzeni zurbanizowanej w Polsce.

Obiekt ma być odpowiednio wyposażony i dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z zewnątrz będzie spełniał funkcję nośnika informacji miejskiej, turystycznej lub kulturalnej.

Jestem przekonany, że ścisła współpraca władz Łodzi i Sanitec KOŁO przyczyni się do realizacji najlepszego projektu. Już teraz deklarujemy pomoc w jego wyposażeniu – mówi Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Sanitec KOŁO. – Rozpoczął się proces realizacji trzech „konkursowych” toalet z lat ubiegłych. Do końca roku 2011 powstanie obiekt w Kazimierzu Dolnym. Toalety publiczne na Dworcu Centralnym w Warszawie będą zmodernizowane w ramach rewitalizacji dworca przed Euro 2012. Toaleta nad Wisłą w pobliżu Stadionu Narodowego także ma powstać przed rozpoczęciem sie tej największej imprezy piłkarskiej w Europie. – dodaje Powalacz.

Prace konkursowe nadesłane na planszach zostaną ocenione przez jury w składzie:

– Prof. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, APA Kuryłowicz & Associates

– Agnieszka Nowak – Wiceprezydent Miasta Łodzi

– dr arch. Włodzimierz Adamiak – Instytut Architektury Politechniki Łódzkiej

– Prof. PŁ Marek Janiak – Fundacja Ulicy Piotrkowskiej

– projektant Janusz Kaniewski – Kaniewski Haute Design

– arch. Wojciech Szygendowski – Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków

– Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Sanitec KOŁO

Konkurs ma charakter otwarty, jednak głównie kierowany jest do architektów, projektantów i studentów kierunków architektektonicznych. Laureaci konkursu zdobędą nagrody o łącznej wartości 45 000 zł.

– Grand Prix „Łazienka KOŁO 2011” 20 000 zł

– 1 wyróżnienie I stopnia 9 000 zł

– 2 wyróżniania II stopnia po 4 000 zł

– 3 wyróżnienia III stopnia po 2 000 zł

W konkursie internetowym zostanie przyznane jedno wyróżnienie w wysokości 2000 zł.

Termin nadsyłania projektów na planszach upływa 17.05.2011 r., a wyniki będą znane 16.06.2011 r.

Równolegle, w dniach 1-10 czerwca 2011, odbędzie się głosowanie internautów. Jego wyniki nie będą miały jednak wpływu na finalną decyzję jury.

O konkursie

Organizowany przez Sanitec KOŁO konkurs na projekt koncepcyjny toalety publicznej jest istotnym stymulatorem rozwoju firmy i jedną z bardziej rozpoznawalnych inicjatyw CSR w Polsce. Każdorazowo tematem przewodnim jest projekt toalety w miejscach często odwiedzanych przez turystów i gości. Uwzględnia również potrzeby społeczności lokalnej. Obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, a wybór lokalizacji jest niezmiernie ważny z perspektywy szerokiej grupy społecznej.

W ostatnich latach prace konkursowe związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym (Hel, Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, Dworzec Centralny w Warszawie oraz teren nad Wisłą w Warszawie). W tym roku tematem konkursu jest toaleta publiczna zlokalizowana przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. Piotrkowska jest nie tylko wizytówką miasta, ale i jedną z najpiękniejszych ulic wielkomiejskich w Polsce.

Lokalizując konkurs w Łodzi, firma Sanitec KOŁO chce przyczynić się do poprawy stanu sanitarnego ul. Piotrkowskiej i jej najbliższych okolic. Konkurs odbywa się pod Patronatem Prezydenta Miasta Łodzi, a jego partnerami jest Urząd Miasta Łodzi i Fundacja Ulicy Piotrkowskiej

O ulicy Piotrkowskiej

„Łódź to miasto o strukturze amerykańskiej, które, w ciągu ostatnich dwustu lat, rozwinęło się z maleńkiej osady w dużą aglomerację. W końcowych pięćdziesięciu latach XIX wieku w tempie rozwoju Łodzi dorównywało jedynie Chicago. Rocznie powstawało tu dwieście kamienic. Owa amerykańska struktura Łodzi to regularna siatka ulic i jednakowych działek budowlanych. Wszystko pod kątem prostym, jakby wymyślone od razu.

Piotrkowska decyduje o specyfice i tożsamości centrum Łodzi. Teraz ma jeden ogromny atut; patynę i dostojeństwo historii. XIX wieczna struktura daje się znakomicie adaptować dla współczesnych celów. W kamienicach powstają wielopiętrowe restauracje i puby, sklepy, salony mody, kina. W podwórkach tworzą się pasaże. Latem ulica zarasta ogródkami gastronomicznymi. To dawna promenada i wizytówka wielkiej, europejskiej Łodzi – rodzima „5. Avenue” nad Łódką i Jasieniem.

Łódź i ulica Piotrkowska to niemal jedno. Ta jedna ulica utożsamiana była, jest, i chyba będzie z całym miastem. Jego historią, współczesnością i przyszłością. Jego kulturowymi i estetycznymi wartościami. Ulica Piotrkowska to główna galeria Łodzi, jakby jej kręgosłup. Od zawsze, czyli od ponad półtora wieku”.

(za Fundacją Ulicy Piotrkowskiej. Tekst pochodzi ze strony www.piotrkowska.pl)

Autor: Materiały prasowe


Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 24, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wznoszenie ścian i stropów