Start Arrow OgródArrow Projekt ogrodu – od czego zacząć?

Projekt ogrodu – od czego zacząć?

Nasz ogród stanie się przyjemnym i pięknym miejscem tylko wtedy, gdy będzie prawidłowo zaprojektowany. Co to właściwie znaczy? Jest kilka zasad, których powinno się przestrzegać – postaramy się je dzisiaj przybliżyć.

Zobacz także:

Położenie ogrodu najlepiej zaplanować przed kupnem działki – wówczas możemy dokładnie zapoznać się z charakterystyką terenu. Na tym etapie warto też dowiedzieć się, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego – może się bowiem okazać, że zapisy w nim nie do końca odpowiadają naszym oczekiwaniom.

Jeśli jesteśmy już właścicielami działki, postarajmy się zoptymalizować rozmieszczenie na niej budynków, tak aby znalazło się na niej jak najwięcej miejsca na ogród. Pamiętajmy, że jeśli dom stanie na środku działki, pozostałe wąskie przestrzenie bardzo trudno będzie zagospodarować.

(Kupując działkę nie wycinajmy całej roślinności na jej terenie)

Przemyślmy też dobrze umiejscowienie tarasu – im większą część ogrodu będziemy mogli z niego zobaczyć, tym lepiej. Uszanujmy tez spokój sąsiadów – plac zabaw czy miejsc do grillowania umiejscowione tuż przy ogrodzeniu to nie najlepszy pomysł.

Osoby kupujące działkę razem z domem często popełniają ten sam błąd – wycinają wszystkie rosnące wcześniej na jej terenie rośliny. Warto jednak zostawić przynajmniej część z nich. Chodzi oczywiście o te, które nie rosną na planowanym terenie budowy i nie są chore, ani uszkodzone. Dzięki nim ogród nie będzie „świecił pustkami” zanim wyrosną te rośliny, których zasadzenie lub zasianie dopiero planujemy. Spójrzmy łaskawym okiem na stare drzewa – niektóre z nich (zwłaszcza owocowe) mogą być prawdziwą ozdobą.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Dagga Odpowiedz 2011-07-07 12:40:46

Posadzić rośliny na podstawie projektu to chyba jeszcze bym się odważyła, ale rozplanować ogród, szczególnie, jeśli chodziłoby o duży obszar wolałabym jednak zlecić komuś lepiej zorientowanemu w temacie. Oglądałam różne ciekawe przykłady i wiem z całą pewnością, że zaprojektowanie ogrodu to prawdziwa sztuka. Do takiego samego wniosku dochodzę, kiedy oglądam czasem różnego rodzaju ogródki, "ozdobione" krasnalkami i innymi dziwami, które mają urozmaicić nudny ogródek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty