Start Arrow InstalacjeArrow Projekt oświetlenia ogrodu i posesji

Projekt oświetlenia ogrodu i posesji

O czym warto pamiętać planując oświetlenie zewnętrzne? Jakie elementy ogrodu i posesji warto podświetlić? Jakie urządzenia poprawią komfort i bezpieczeństwo mieszkańców? Odpowiedzi na te pytania w tym artykule.

Dekoracyjne i funkcjonalne oświetlenie zewnętrzne ułatwia nam poruszanie się po podwórku po zmroku, zapewnia bezpieczeństwo odstraszając ewentualnych złodziei czy podświetlając osoby, wchodzące na nasz teren. Dodatkowo stanowić może prawdziwą ozdobę przydomowych ogrodów. Zanim jednak zlecimy wykonanie instalacji zewnętrznej, sprawdźmy o czym warto pamiętać.


Projekt oświetlenia

Pamiętajmy, że projekt oświetlenia powinien wykonać uprawniony elektryk, my powinniśmy jedynie sugerować oczekiwane rozwiązania, polegając jednak na jego doświadczeniu i wiedzy.

Warto, by projekt oświetlenia zewnętrznego przemyśleć jak najwcześniej, by instalację zlecić już na etapie budowy domu. Dzięki temu unikniemy rozkopania już zagospodarowanego ogródka czy kosztownych przeróbek istniejących instalacji. Przewody powinny być poprowadzone w rurkach osłonowych, a w gruncie należy stosować specjalnie do tego przeznaczone kable.

Instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna być przeprowadzona jako minimum jeden oddzielny obwód, dzięki czemu jakakolwiek usterka w ogrodzie nie spowoduje braku światła w całym domu. Obwody zabezpieczone powinny być wyłącznikami przeciwprzeciążeniowymi i wyłącznikiem przeciwporażeniowym (różnicowo-prądowym).

Instalator dobierze napięcie pod względem mocy lamp oraz ewentualnego podłączenia dodatkowych urządzeń elektrycznych, np. narzędzi ogrodowych.

Oprawy oświetleniowe

Pamiętajmy, że oświetlenie zewnętrzne narażone jest na czynniki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Dlatego oprawy świetlne muszą być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Kupując lampy ogrodowe lub inne oświetlenie zewnętrzne, wybierajmy produkty opatrzone symbolem IP 44 – dla oświetlenia ściennego i IP 65 – dla oświetlenia montowanego w nawierzchni (pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga wodoszczelność).

Wybierając lampy zewnętrzne sprawdźmy na opakowaniu informacje o rodzajach izolacji. Elementy przeznaczone do podłączania na zewnątrz, powinny być gumowe i lepiej izolowane. Podwójny kwadrat na opakowaniu oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji, natomiast odwrócony trójkąt z literą F w środku oznacza, że produkt jest niepalny.

Zgodnie z prawem, na opakowaniu oświetlenia zewnętrznego powinniśmy również znaleźć symbole:

B – znak bezpieczeństwa, który oznacza, że produkt spełnia polską normę i ma aprobatę techniczną,

CE – lampki dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej

Dodatkowe urządzenia

Planując projekt instalacji oświetlenia zewnętrznego warto przemyśleć, jakie dodatkowe urządzenia poprawią komfort i bezpieczeństwo. Do wyboru mamy m.in.:

 • włącznik zmierzchowy – czujnik mierzący natężenie światła: uruchamia oświetlenie, gdy zapada zmrok i wyłącza je o świcie,
 • czujnik ruchu – włącza oświetlenie, gdy ktoś pojawia się w jego zasięgu;
 • włącznik z programatorem czasu – umożliwia nastawienie konkretnej godziny włączania i wyłączania oświetlenia

Co należy, a co warto podświetlić?

Liczba punktów świetlnych zależy w dużej mierze od projektu zagospodarowania działki i naszych planów względem aranżacji ogrodu. Lampy zewnętrzne warto zamontować, podświetlając:

 • podjazd
 • brama garażowa
 • brama wjazdowa i furtka (przy domofonie)
 • wejście do domu
 • stopnie schodów
 • elewacja domu
 • ścieżki ogrodowe
 • taras
Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 9, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty