Start Arrow Budowa domuArrow Projekt poświadcza architekt, nie notariusz

Projekt poświadcza architekt, nie notariusz

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Minister Robert Dziwiński przychylił się do opinii wydanej przez Krajową Radę Izby Architektów, która zarzuciła niektórym organom administracji publicznej pozbawione podstawy prawnej działanie. Chodzi o żądanie umieszczania w projekcie budowlanym uwierzytelnionych notarialnych kopii dokumentów, stanowiących część projektu.

Krajowa Rada Izby Architektów zareagowała na niepokojące informacje dotyczące nieprawidłowej praktyki w zakresie analogicznego stosowania przez niektóre organy administracji publicznej przepisu art. 76a z kodeksu postępowania administracyjnego do zasad sporządzania przez architektów kopii dokumentów (uwierzytelniania) stanowiących część projektu budowlanego.

Przypomnijmy, że projekt budowlany dostarcza się do urzędu w czterech jednakowych egzemplarzach, a każdy egzemplarz zawiera:

  • projekt zagospodarowania działki i terenu
  • projekt architektoniczno-budowlany
  • stosownie do potrzeb, uzgodnienia i opinie od właściwych jednostek

Uzgodnienia i opinie są dołączane do projektu budowlanego jako kopie uzyskanych dokumentów, a niektóre organy administracji publicznej żądają, by każda kopia była potwierdzona notarialnie za zgodność z oryginałem, podobne żądania kieruje do oświadczenia architekta o posiadanych uprawnieniach, zgodnie z art. 76a kodeksu postępowania administracyjnego.

W Stanowisku Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP z dnia 18 stycznia 2011 r. architekci zaznaczają, iż projekt budowlany, jego zakres i forma, są wyraźnie określone w ustawie Prawo Budowlane i w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.

Z powyższych przepisów wynika, że projekt budowlany jest szczególnym rodzajem dokumentu, sporządzonym przez osobę uprawnioną, w formie określonej przez przepisy ustawy, a wszystkie jego elementy stanowią jego integralną część. Tylko zgodnie z Prawem Budowlanym i ww rozporządzeniem, projekt budowlany może stanowić załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Nie dotyczą więc go zapisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Architekci zaznaczają także, że uzyskanie poświadczeń notarialnych powoduje powiększenie kosztów przygotowania projektu budowlanego o opłaty notarialne.

W ogłoszonym Stanowisku KRIA czytamy również o bezpodstawnym żądaniu przez organy administracji architektoniczno-budowlanej dołączania do wniosku o pozwolenie na budowę kopii uprawnień budowlanych architektów i o ich notarialnym uwierzytelnianiu. Według Prezydium Rady jest to zabieg zupełnie zbędny i nie wynikający z żadnych przepisów prawa. Architekci zaznaczają, iż w izbie architektów zrzeszone są wyłącznie osoby posiadające jeden typ uprawnień do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Ta informacja dla organów publicznych powinna być w zupełności wystarczająca.

Z opinią architektów zgadza się Minister Robert Dziwiński. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, że organy administracji publicznej nie mają podstawy prawnej żądania notarialnego uwierzytelniania kopii dokumentacji stanowiącej część projektu budowlanego.

Ponadto w swoim oświadczeniu stwierdza, że zgodnie z Prawem Budowlanym za każdy projekt budowlany jest odpowiedzialny projektant konkretnego obiektu. Jego oryginalny podpis na stronie tytułowej każdego projektu jest dla wiarygodności zawartych w nim dokumentów wystarczający.

(Projekt poświadcza architekt, nie notariusz)

Autor: martah

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Luty 24, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jakub Odpowiedz 2011-11-14 19:52:44

mam nadzieję że to rozwieje wątpliwości :) http://www.gunb.gov.pl/dziala/pliki/uwierz_dok.pdf

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-11-08 13:13:08

Witam, Artykuł był dla mnie bardzo pomocny jednak chciałabym wiedzieć czy jest jakaś podstawa prawna, która dotyczy ostatniej części artykułu. Czy składając na zgłoszenie zamiaru budowy 4 egzemplarze projektu muszę każdą kopię w nich zawartą potwierdzać za zgodność z oryginałem. Dziękuję za pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty