Styl loftowy wywodzi się z adaptacji starych, opuszczonych fabryk na cele mieszkalne. Duże przestrzenie, chłodna kolorystyka, industrialne dodatki to podstawowe wyznaczniki loftowego wystroju. Dla potrzeb rodzinnej atmosfery styl loftowy ulega jednak modyfikacjom, które ocieplają jego zimny charakter. Przedstawiamy projekt salonu z kuchnią w domu jednorodzinnym, zaaranżowanym z modnymi elementami loftowego stylu.

Jasna aranżacja wnętrza urozmaicona została efektownymi elementami wykończenia: cegłą, betonem i drewnem.
Styl loftowy: materiały wykończeniowe
To, co charakteryzuje styl loftowy to wykorzystanie w aranżacji wnętrza materiałów, stosowanych zwykle w wykończeniu niemieszkalnych pomieszczeń. Ten projekt wnętrza domu jednorodzinnego przewiduje zastosowanie zarówno klasycznej cegły, modnie pomalowanej na biało, jak i płyt betonowych.
Odpornym i trwałym betonem efektownie została wykończona ściana z kominkiem w części wypoczynkowej wnętrza. Biała cegła urozmaica monochromatyczną aranżację kuchni z meblami na wysoki połysk. Dla zachowania spójności wystroju, wykończenie cegłą zostało powtórzone na ścianie przy schodach, które prowadzą do części prywatnej na poddaszu.

Zbyt duża powierzchnia w białym kolorze może wydawać się po prostu nudna. Aby nadać białej ścianie charakteru warto wykończyć ją cegłą.
W projekcie tym nie zrezygnowano również z uniwersalnego drewna. Jasne, drewniane blaty, znajdujące się zarówno w części kuchennej, jak i wypoczynkowej, ocieplają zimny charakter pozostałych materiałów wykończeniowych. Drewniana jest również podłoga oraz schody prowadzące na poddasze. Zabiegi nadające aranżacji harmonii i jednolitej kompozycji są niezwykle istotne, szczególnie we wnętrzu pełniącym kilka funkcji.

Otwarta na salon kuchnia pozwala zachować dużą przestrzeń, co jest cechą charakterystyczną dla wnętrz urządzonych w loftowym stylu.
Styl loftowy: kolory wnętrza
W stylu loftowym rządzi szarość, zarówno w kolorach ścian, jak i materiałów wykończeniowych, uzupełniona chłodną bielą. W tym projekcie zastosowano jasne odcienie szarości, by nie przytłoczyć wnętrza i nie zmniejszyć jego powierzchni optycznie.
Szary kolor skomponowano również z drewnianą podłogą, w części kuchennej stosując bardziej praktyczne płytki imitujące beton, a w salonie – prosty dywan w części wypoczynkowej.
Efekt przestrzeni, uzyskany przez połączenie kuchni z salonem, potęgują duże okna w części wypoczynkowej. Światło, odbijając się od białych i jasnoszarych ścian powiększa optycznie pomieszczenie. Chłodne odcienie sprawiają, że wnętrze wydaje się być większe niż w rzeczywistości. Kształt pomieszczenia urozmaica zastosowanie sufitów podwieszanych.
Styl loftowy: dodatki i meble
Styl loftowy pozbawiony jest zbędnych dekoracji i dodatków, które zaburzałyby otwartą przestrzeń. Zamiast standardowych zasłon i firan stosuje się raczej industrialne rolety lub żaluzje, które umożliwiają regulację natężenia światła.
Kluczową rolę w dekoracji wnętrza w stylu loftowym odgrywa także światło sztuczne. Klasyczne żyrandole zastąpione są tu przez minimalistyczne lampy, często cała instalacja jest wyeksponowana. Uzupełnieniem są stojące lampy o prostych abażurach oraz dodatkowe oświetlenie z oprawami ukazującymi żarówki. W tym projekcie w istotnych strefach efektownie zamontowano również oświetlenie punktowe, budujące nastrój i dekorujące wnętrze.
Meble w stylu loftowym charakteryzują się prostą, oszczędną formą o nowoczesnym designie. Fronty pozbawione są uchwytów, mają gładką, często połyskującą powierzchnię. Meble wypoczynkowe, szafki i komody posiadają stosunkowo wysokie nóżki, które nadają im lekkości i nie przytłaczają wnętrza.
Mimo prostoty, styl loftowy charakteryzuje wygoda i funkcjonalność. We wnętrzu nie może zabraknąć miękkiej sofy czy dużego stołu jadalnianego z krzesłami. Aby zaznaczyć funkcje konkretnych części wnętrza, stosuje się barek lub praktyczną wyspę, która stanowi umowną granicę między kuchnią a salonem.
Dodaj komentarz