Start Arrow Budowa domuArrow Projekt stropu

Projekt stropu

Budując dom powinniśmy znać się na wszystkim albo chociażby mieć pojęcie o każdym z etapów budowy. Ostateczne decyzje dotyczące technologii, wykonawstwa czy urządzenia domu spoczywają na nas. Nadzorując ekipę budowlaną, warto wiedzieć, czy wykonuje prace prawidłowo, z zachowaniem obowiązujących norm i właściwych rozwiązań.

Strop jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu, od którego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo budynku i mieszkających w nim ludzi. Bardzo istotny jest więc właściwy wybór stropu. Zamawiając projekt indywidualny sami podejmujemy decyzję, wspartą poradami fachowców, o wyborze. Jeżeli jednak zdecydujemy się na projekt gotowy domu, a zaproponowane przez architekta rozwiązanie z różnych względów nie do końca nam odpowiada, z pomocą nam przyjdzie architekt adaptujący, który na projekt gotowy naniesie poprawki odpowiadające naszym oczekiwaniom.

strop_stropodach

Co zawiera projekt stropu?

Projekt stropu zawiera zwykle informacje ogólne dotyczące technologii wykonania stropów, rodzaju użytych do produkcji materiałów – np. klasy betonu i gatunku stali, danych przyjętych do projektowania. Muszą być również zamieszczone wymagania dotyczące grubości stropu i punktów jego podparcia. Bardzo ważną rzeczą jest aby na etapie projektowania zwrócić szczególną uwagę na obliczenie wytrzymałości w taki sposób, aby panujące w nich naprężenia nie przekraczały dopuszczalnych.

Ekipa wykonująca strop, może zmienić jedynie średnicę prętów na większą i klasę betonów czy drewna na lepszą. Ważne jest jednak dokładne przemyślenie podjętych decyzji, bowiem zły dobór stropu czy wprowadzenie nieodpowiedzialnych zmian w jego projekcie, może grozić nawet zawaleniem się konstrukcji domu. Normy do projektowania konstrukcji drewnianych i stalowych ograniczają dopuszczalną strzałkę ugięcia, zaś normy żelbetowe ustalają najmniejszy możliwy stosunek wysokości żeber stropu do rozpiętości.

Co to jest strop?

Strop jest to poziomy element konstrukcyjny, oddzielający poszczególne kondygnacje budynku. Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga, natomiast dolną powierzchnię najczęściej pokrywa się tynkiem. Podstawowym zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń użytkowych, obciążeń własnych, a niekiedy również obciążeń od ścian działowych. Usztywnia on również budynek, a także spełnia rolę przegród ciepło- i dźwiękochłonnych.

Liczba stropów w budynku zależy od liczby jego kondygnacji. Nad każdą wykonany jest strop międzypiętrowy. Strop poddasza jest to strop wykonany w domach ze stromymi dachami, natomiast strop nad przestrzenią wentylowaną wykonuje się w niepodpiwniczonym budynku parterowym.

stropy_miedzykondygnacyjne

Strop międzykondygnacyjny fot. StudioAtrium

Przekrój stropu

Eksperci twierdzą, że przekrój stropu powinien być możliwie jak najmniejszy, aby można było przy ustalonych wysokościach pomieszczeń w świetle zaoszczędzić na wysokości budynku, a więc i na objętości muru. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać że zmniejszanie grubości stropu zawiązane jest ze zwiększeniem ilości stali w stropach i belkach.

Rodzaje stropów

Ze względu na zastosowany materiał konstrukcyjny dzieli się go na:
stropy drewniane
stropy żelbetowe
stropy ceramiczne (np. strop Ackermana)
stropy stalowo-ceramiczne (np. strop Kleina)

Najpopularniejsze w domach jednorodzinnych są stropy drewniane i żelbetowe. Stropów stalowych nie stosuje się, co najwyżej spotyka się stropy, w których belki stalowe są głównym elementem nośnym.

Konstrukcja stropu może być różna, z tego względu wyróżniamy:
– stropy belkowe – elementem nośnym są belki ułożone równolegle do siebie
stropy płytowe – elementem nośnym jest płyta oparta bezpośrednio na ścianach
stropy płytowo-belkowe – elementem nośnym jest płyta oparta na belkach równoległych do siebie i opartych na ścianach lub płyta oparta na ruszcie z belek
stropy gęstożebrowe – elementem nośnym są lekkie belki (żebra) oparte na ścianach, pomiędzy nimi umieszcza się pustaki ceramiczne lub betonowe (np. strop Teriva)

We współczesnym budownictwie spotkać można również stropy prefabrykowane,  które między innymi dają możliwość osiągania coraz większych wymiarów, pozwalając tym samym na przykrycie całych pomieszczeń jednym elementem.

Izolacja stropów

Wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej, ogniowej i akustycznej zależą od wymagań stawianych przez funkcje poszczególnych pomieszczeń rozdzielanych stropami. Wymagana dźwiękoszczelność jest możliwa, gdy konstrukcja stropu cechuje się dużą sztywnością eliminującą drgania, brakiem szczelin i porów. Strop powinien posiadać również odpowiedniej grubości warstwę tłumiącą dźwięki.

MIWO –  Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej i Szklanej zaznacza, że większość stropów stosowanych w budownictwie nie tłumi w wystarczającym stopniu dźwięków uderzeniowych i dlatego stosuje się na nich dodatkowe warstwy izolacyjne np. z wełny mineralnej.

W domach jednorodzinnych normowy wskaźnik poziomu uderzeniowego stropu nie może przekraczać wartości L’n,w = 63 dB, a zalecane jest L’n,w = 53 dB (wskaźnik ten określa ile decybeli może przeniknąć przez przegrodę – im jego wartość jest niższa tym lepiej – ciszej).

izolacja_stropu

Izolacja stropów fot. MIWO

Eksperci MIWO dodają, że w klasycznym budynku mieszkalnym można przedstawić kilka charakterystycznych sytuacji, gdzie wymagana jest różnorodna izolacja stropów.
I tak:

strop pomiędzy dwiema kondygnacjami mieszkalnymi
W tym wypadku duże znaczenie mają wymogi akustyczności pomieszczeń, przenoszenia drgań i ogniochronności. Wykorzystanie wełny mineralnej ogranicza przenikalność dźwięków i je tłumi. Kroki na górze nie muszą być słyszalne w mieszkaniu piętro niżej. Izolację tę można uzyskać wykorzystując wełnę w postaci płyt ułożonych na podłodze zaś z drugiej strony w konstrukcji sufitu podwieszonego, z wykorzystaniem wełny mineralnej.
– strop pomiędzy kondygnacją mieszkalną a piwnicą
Szczególnego znaczenia nabiera w tym momencie izolacja cieplna. W pomieszczeniach występuje różnica temperatur: piwnica nie jest tak ogrzewana jak pomieszczenia mieszkalne. Wykorzystanie wełny mineralnej pozwala na zmniejszenie utraty ciepła i oszczędności dla użytkownika.

strop pomiędzy kondygnacją mieszkalną a pomieszczeniem garażowym
Podobnie jak w pomieszczeniach piwnicznych różnica temperatur może niekorzystnie wpływać na temperaturę pomieszczeń stale ogrzanych. Utraty ciepła mogą być tym większe, iż otwieranie drzwi garażowych powoduje znaczne nagłe spadki temperatury.

strop pomiędzy pomieszczeniem mieszkalnym a strychem
Z reguły konstrukcje więźby dachowej wykonywane są z drewna. Szczególnego znaczenia nabiera zagadnienie bezpieczeństwa pożarowego i izolacyjności ogniowej. Właściwe zastosowanie wełny mineralnej zabezpiecza przed szybkim rozprzestrzenianiem się ogania w wypadku pożaru, ochronę konstrukcji więźby dachowej, jak też, o ile strych nie jest ogrzewany, zmniejszy utratę ciepła przez strop z kondygnacji mieszkalnej.


Autor: Marta Hawrylak - DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Promocja

    Lampa wisząca Minelli Beżowo-Biała, Apla: Z...

  • Kinkiet zewnętrzny SQUER K Grafit/Ciemny popiel

  • Plafon Nature Berlin

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...