Start Arrow WnętrzaArrowSypialniaArrow Projekt sypialni – strefa relaksu

Projekt sypialni – strefa relaksu

Sypialnia to miejsce wyjątkowe w naszym mieszkaniu. Jest jego integralną częścią, a zarazem miejscem prywatnym i intymnym, do którego osoby postronne rzadko mają wstęp.

Dlatego zastanawiając się nad doborem mebli należy uświadomić sobie sprawę najważniejszą – pomieszczenie to powinno być przeznaczone wyłącznie do wypoczynku i snu. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest uczynić z sypialni oazę ciszy i spokoju unikając zagracania jej tzw. „niezbędnymi rzeczami”.

(Kolekcja Mebli Klose)

(Kolekcja Mebli Klose)

O tym, że w sypialni nie powinien stać telewizor, czy komputer ze względu na promienie jonizujące i pole elektrostatyczne (stąd osiadający kurz) wytwarzane przez ich ekrany, mówi się od dawna. Jeśli tylko jest to możliwe  usuńmy je ze strefy snu, a jeżeli nie mamy takiej możliwości – oddzielmy miejsce pracy od wypoczynku wykorzystując w tym celu np. parawan.

Aby wstać rześkim i wypoczętym, powinniśmy przeznaczyć na sen około 8 godzin na dobę, sam proces zasypiania, czyli uspokajania organizmu po ciężkim dniu trwa około 10-20 minut. Oprócz regeneracji sił fizycznych sen służy przede wszystkim do regeneracji mózgu – to jak, gdzie i na czym śpimy ma zasadnicze znaczenie dla tego procesu.
Ważnym dla zdrowia jest, aby spać w ciemnym, cichym i dobrze przewietrzonym pokoju.

Dodatkowo jakość naszego snu poprawi się, jeśli będziemy się relaksować i wypoczywać w otoczeniu wysokiej jakości materiałów o delikatnym wykończeniu i fakturze.

(Kolekcja Mebli Klose)

(Kolekcja Mebli Klose)

Dla naszego kręgosłupa niezwykle istotny jest odpowiedni dobór materaca. Nie powinien być zbyt miękki, wbrew pozorom nawet w czasie snu, nasz kręgosłup potrzebuje solidnego oparcia w części piersiowej oraz lędźwiowej. Nie popadajmy jednak w skrajności – spanie na twardym jak deska materacu musi być bolesne przez niepotrzebną koncentrację i napięcie mięśni –  z całą pewnością nie jest to wygodne. Materac powinien być również wykonany z odpowiedniego tworzywa, najlepiej z warstwą końskiego włosia, które jest silnie higroskopijne i chłonie pot, nie dopuszczając jednak do przedostania się go do wewnętrznych części materaca.

Drugim ważnym elementem naszego łóżka jest poduszka. Ten prosty przedmiot może decydować o całym komforcie snu. Biologicznie, ciało leżąc na boku dąży do podparcia kręgosłupa w odcinku szyjnym, gdy śpimy  na brzuchu czy plecach, często podświadomie odrzucamy poduszkę jako podparcie, co jest związane z jej zbyt dużymi rozmiarami. Wybierzmy lekką, w miarę miękką i najlepiej niezbyt dużą.

Trzecia sprawa – kołdra. Aby zadbać o odpowiedni komfort termiczny powinniśmy mieć dwie – lekką i cienką na lato oraz ciepłą, puchową na zimę.

Warto także zadbać o własną głowę – w pobliżu zagłówka lubimy stawiać stoliki  nocne – są one niezwykle użyteczne jednak nie każde będą dla nas równie bezpieczne. Wybierzmy te modele, które będą  miały  kanty poniżej linii materaca lub te o zaokrąglonych brzegach – eliminując ryzyko urazu.

Pamiętajmy aby dobrze się wyspać potrzebujemy „spokoju” również estetycznego – nie każda propozycja sprawdzi się w strefie wydzielonej dla nocnego odpoczynku.

Autor: Klose

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Martah Odpowiedz 2010-07-01 13:56:47

meble są z buku, zarówno fronty jak i korpus

PABO Odpowiedz 2010-06-28 19:13:43

sypialnia z pierwszego zdjecia piekne loze z jakiego drewna bo nie wyraznie widac szkoda ....

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa sufitowa Cubus 4pł. TK Lighting + gratis...

 • Plafon Various Biało-szaro-biały Kolor apli: ...

 • Promocja

  Calyx listwa 2 pł. Black

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Lampa wisząca TWIST 6W LED

 • Promocja

  Zwis Burn Black 1 pł.