Budowa domu jednorodzinnego w 2019 roku może być realizowana wyłącznie na podstawie uzyskanej zgody. Może mieć ona formę decyzji, wydawanej na wniosek o pozwolenie na budowę lub formę „milczącej zgody” – na podstawie zgłoszenia budowy. Zgłoszenie przyspiesza procedury budowlane, dzięki czemu budowę domu możemy rozpocząć wcześniej. Jakie projekty domów jednorodzinnych nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę?
Zgłoszenie budowy w 2019 roku
Na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ miał 65 dni od dnia złożenia wniosku. Do terminu 65 dni nie wliczało się m.in. terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organu. Pozwolenie na budowę po 14 dniach od dnia doręczenia stawało się prawomocne.
Niektóre projekty domów możemy budować wyłącznie na podstawie zgłoszenia budowy. Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia budowy starosta nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć budowę domu. Co istotnie, zniesiony został również obowiązek zawiadomienia nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy na co najmniej 7 dni przed terminem.
Projekty domów bez pozwolenia
Budowa domu bez pozwolenia nie zawsze jest możliwa. Choć teoretycznie każdy gotowy projekt domu jednorodzinnego, dostępny w Pracowni DOM.pl, można realizować na podstawie zgłoszenia, to o finalnych procedurach zadecyduje architekt adaptujący, dokonując adaptacji projektu do warunków konkretnej działki. Ma on za zadanie nie tylko dostosować projekt do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku jego braku – do uzyskanej przez inwestora decyzji o Warunkach Zabudowy, ale także określić obszar oddziaływania budynku.
Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia jest możliwa tylko wtedy, gdy obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza działkę, na której dom jest planowany. Nowy budynek nie może więc mieć wpływu na sąsiednie nieruchomości, np. zwiększając zanieczyszczenie powietrza, generując zapachy czy hałas, ograniczając światło dzienne itp.
Jeżeli z informacji o obszarze oddziaływania obiektu wynika, że wykracza on poza obszar działki, konieczne będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.
Zgłoszenie budowy tylko dla domów jednorodzinnych
Jeżeli nasz planowany budynek „oddziałuje tylko na naszą działkę”, do nas należy decyzja, czy złożymy wniosek o pozwolenie na budowę czy budowę zgłosimy. Tu należy jednak pamiętać, że budowa na zgłoszenie dotyczy jedynie domów jednorodzinnych. Projekty domów w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, projekty wielorodzinne lub z częścią usługową wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Porady w zakresie wyboru projektu na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172399-dom-parterowy-czy-pietrowy-ktory-dom-wybudowac.html
Dodaj komentarz