Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów 2019: jakie domy można budować bez pozwolenia?

Projekty domów 2019: jakie domy można budować bez pozwolenia?

Budowa domu jednorodzinnego w 2019 roku może być realizowana wyłącznie na podstawie uzyskanej zgody. Może mieć ona formę decyzji, wydawanej na wniosek o pozwolenie na budowę lub formę „milczącej zgody” – na podstawie zgłoszenia budowy. Zgłoszenie przyspiesza procedury budowlane, dzięki czemu budowę domu możemy rozpocząć wcześniej. Jakie projekty domów jednorodzinnych nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę?

Projekt domu ARP AJAKS MAX CE (DOM AP2-23)

Projekt domu ARP AJAKS MAX CE (DOM AP2-23)

Zgłoszenie budowy w 2019 roku

Na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę właściwy organ miał 65 dni od dnia złożenia wniosku. Do terminu 65 dni nie wliczało się m.in. terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony, albo z przyczyn niezależnych od organu. Pozwolenie na budowę po 14 dniach od dnia doręczenia stawało się prawomocne.

Niektóre projekty domów możemy budować wyłącznie na podstawie zgłoszenia budowy. Jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia budowy starosta nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć budowę domu. Co istotnie, zniesiony został również obowiązek zawiadomienia nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy na co najmniej 7 dni przed terminem.

Projekt domu ARP PETRA 2 CE (DOM AP2-34)

Projekt domu ARP PETRA 2 CE (DOM AP2-34)

Projekty domów bez pozwolenia

Budowa domu bez pozwolenia nie zawsze jest możliwa. Choć teoretycznie każdy gotowy projekt domu jednorodzinnego, dostępny w Pracowni DOM.pl, można realizować na podstawie zgłoszenia, to o finalnych procedurach zadecyduje architekt adaptujący, dokonując adaptacji projektu do warunków konkretnej działki. Ma on za zadanie nie tylko dostosować projekt do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub – w przypadku jego braku – do uzyskanej przez inwestora decyzji o Warunkach Zabudowy, ale także określić obszar oddziaływania budynku.

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia jest możliwa tylko wtedy, gdy obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza działkę, na której dom jest planowany. Nowy budynek nie może więc mieć wpływu na sąsiednie nieruchomości, np. zwiększając zanieczyszczenie powietrza, generując zapachy czy hałas, ograniczając światło dzienne itp.

Jeżeli z informacji o obszarze oddziaływania obiektu wynika, że wykracza on poza obszar działki, konieczne będzie złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Projekt domu TP Enes CE (DOM TP2-48)

Projekt domu TP Enes CE (DOM TP2-48)

Zgłoszenie budowy tylko dla domów jednorodzinnych

Jeżeli nasz planowany budynek „oddziałuje tylko na naszą działkę”, do nas należy decyzja, czy złożymy wniosek o pozwolenie na budowę czy budowę zgłosimy. Tu należy jednak pamiętać, że budowa na zgłoszenie dotyczy jedynie domów jednorodzinnych. Projekty domów w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej, projekty wielorodzinne lub z częścią usługową wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Projekt domu SPB Eco 15 bliźniak CE (DOM SB1-16)

Projekt domu SPB Eco 15 bliźniak CE (DOM SB1-16)

Porady w zakresie wyboru projektu na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/wiadomosci-172399-dom-parterowy-czy-pietrowy-ktory-dom-wybudowac.html

 

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 4, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu