Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów bez okien z jednej strony. Jakie korzyści daje „ślepa ściana”?

Projekty domów bez okien z jednej strony. Jakie korzyści daje „ślepa ściana”?

Niektóre projekty domów mają „ślepą ścianę”, czyli jedna – najczęściej – z bocznych elewacji jest całkowicie pozbawiona otworów okiennych czy drzwiowych. Nie jest do końca estetyczne rozwiązanie, niekiedy jednak tylko taki projekt domu można usytuować na działce.

Projekt domu ARX D102A CE

Projekt domu ARX D102A CE

Projekty domów bez okien na jednej ścianie

Domy jednorodzinne można budować na danej działce tylko z zachowaniem wymaganych odległości od granicy działki, które wynikają z Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Standardowo dom jednorodzinny powinien być oddalony min. 4 m od granicy działki. Na wąskich czy małych działkach te 4 metry często mają decydujący wpływ na wybór projektu domu. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli do jednej z granic ustawimy budynek ścianą bez okien i drzwi – minimalna odległość, którą będziemy musieli zachować, zmniejszy się do 3 metrów. Dlatego też nawet najbardziej nowoczesne, efektowne i komfortowe projekty domów mają niekiedy „ślepą ścianę”, by ułatwić inwestorowi uzyskanie zgody na budowę.

Istnieją sytuacje, kiedy projekty domów bez okien na jednej ścianie możemy ustawić jeszcze bliżej granicy działki, zachowując jedynie półtorametrowy odstęp lub wręcz ustawić je bezpośrednio na granicy. Takie rozwiązanie przewidziane jest jednak tylko dla bardzo wąskich działek, których szerokość nie przekracza 16 metrów. Co istotne, takie usytuowanie budynku na działce musi być również zgodne z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, obowiązującym w danej gminie lub – w przypadku braku planu – z uzyskaną przez inwestora decyzją o Warunkach Zabudowy. Dodatkowo, Projekty domów bez okien z jednej strony można postawić w granicy tylko wtedy, jeśli ich część znajdująca się w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy ma długość i wysokość nie większą niż istniejący bądź projektowany budynek sąsiada.

Projekt domu MT Brzoza CE

Projekt domu MT Brzoza CE

Projekt domu ARG Termini TERMO CE

Projekt domu ARG Termini TERMO CE

Zanim więc wybierzemy projekt domu koniecznie zapoznać się należy z wymienionymi wyżej przepisami gminy. To one bowiem w dużej mierze determinują wybór projektu, narzucając m.in. jego maksymalną powierzchnię zabudowy.

Czy można zlikwidować okna w projekcie domu?

Jeżeli wybrany przez nas projekt domu posiada okna lub drzwi na każdej elewacji, a wąska działka uniemożliwia jego posadowienie zgodne z przepisami, istnieje możliwość likwidacji otworów okiennych i drzwiowych na jednej ze ścian. Prace te wykonać może jedynie uprawniony architekt dokonujący adaptacji projektu.

Warto jednak pamiętać, że okna w domach mieszkalnych również muszą spełniać przepisy wynikające z warunków technicznych. Ich powierzchnia bowiem nie może być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi (np. w salonie czy w sypialni), natomiast w pomieszczeniach pomocniczych, w których oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na przeznaczenia, okna stanowić muszą przynajmniej 1/12 powierzchni podłogi. Zlecając więc architektowi likwidację otworów okiennych musimy liczyć się z tym, że być może konieczne będzie powiększenie istniejącego czy doprojektowanie nowego okna w danym pomieszczeniu.

Zmianę wielkości czy decyzję o likwidacji okna architekt może podjąć sam, dbając jednak o wygląd budynku i zachowanie jego stylu. Jednak zmiana szerokości okien wymaga już konsultacji z konstruktorem, gdyż modyfikacja taka niesie za sobą konieczność zmiany nadproża okna.

Projekt domu MT Słonka CE

Projekt domu MT Słonka CE

Projekt domu Mój dom Irga z garażem CE

Projekt domu Mój dom Irga z garażem CE

Uwaga!

Chcąc uatrakcyjnić „ślepą ścianę” budynku i dodatkowo doświetlić wnętrza, które się za nią kryją, warto postawić na pustaki szklane, które nie mają wpływu na zachowanie odległości od granicy.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl/mh
Zdjęcia projektów: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 9, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Plafon ISLA

  • Pinja lampka ze ściemniaczem dotykowym

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • TK Lighting Lampa Wisząca Harmony Black 3pł.

  • Lampa wisząca Luna Biała

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu