Start Arrow Budowa domuArrow Projekty domów bez podpiwniczenia

Projekty domów bez podpiwniczenia

Gotowe projekty domów wymagają adaptacji do lokalnych warunków terenu. Oznacza to, że oprócz zmian, które dostosują projekt domu do indywidualnych potrzeb inwestora, architekt adaptujący w pierwszej kolejności powinien opracować projekt zgodnie z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz obowiązującymi przepisami prawa. Niezbędna jest również adaptacja fundamentów do lokalnych warunków gruntowych i sposobu ich izolacji.

  • Zmiany w projekcie domu

Na standardowe zmiany w projekcie, wymagane do przeprowadzenia adaptacji, zwykle nie jest konieczna zgoda autora projektu. Wraz z zakupem dokumentacji architektonicznej inwestor zwykle otrzymuje wykaz dopuszczalnych zmian, które nie wymagają zgody Jedną z głównych i najczęściej stosowanych zmian w projekcie gotowym jest zmiana podpiwniczenia.

(Zgoda na zmiany w projekcie domu)

(Zgoda na zmiany w projekcie domu)

Na dokumencie znajdziemy np. taki zapis:

Projektant adaptujący projekt może bez zgody autora wprowadzić zmiany dotyczące:

  • wprowadzenia całkowitego lub częściowego podpiwniczenia budynku pod warunkiem nie wynoszenia poziomu parteru w stosunku do poziomu terenu – (projekty domów z podpiwniczeniem)

Co to oznacza?

Gotowe projekty domów są dostępne w obu opcjach: z podpiwniczeniem i bez podpiwniczenia. Zgoda na zmiany w projekcie przewiduje odpowiednio rezygnację bądź informację o możliwości podpiwniczenia, a także o możliwości częściowego podpiwniczenia wybranego fragmentu budynku.

Inwestorzy zwykle rezygnują z podpiwniczenia budynku, mimo iż posiadanie piwnicy wiąże się u nas z długowieczną tradycją. Powód zwykle jest ten sam – szukanie oszczędności. Architekci szacują, że wybudowanie piwnicy podnosi koszty budowy domu o ok. 10-20%. Są jednak sytuacje, które wymuszają na inwestorze decyzję o rezygnacji z podpiwniczenia, bez względu na warunki finansowe.

  • Kiedy należy zrezygnować z piwnicy w projekcie domu?

Wysoki poziom wód gruntowych to podstawowa przeszkoda w budowie domu z podpiwniczeniem. Dlatego wybierając działkę budowlaną warto się jej przyjrzeć na wiosnę, kiedy poziom wód gruntowych jest najwyższy.

Co świadczy o wysokim poziomie wód gruntowych na działce?

Jeżeli działka znajduje się w pobliżu rzek, jezior czy stawów istnieje zagrożenie, że po ulewnych deszczach czy roztopach znacznie podniesie się poziom wód gruntowych. Również dziko rosnąca roślinność może być dla nas cenną wskazówką. Drzewa liściaste, jak wierzby czy olchy, oraz rośliny takie jak np. skrzyp polny czy sitowie świadczą o tym, że poziom wód gruntowych jest blisko powierzchni terenu.

(Nie każde warunki gruntowe pozwalają na podpiwniczenie budynku)

(Nie każde warunki gruntowe pozwalają na podpiwniczenie budynku)

W przypadku zakupu działki zagrożonej podnoszeniem się poziomu wód gruntowych, konieczne będą badania geotechniczne i wiercenia gruntu. To pomoże nam określić, na jakiej głębokości znajdują się wody gruntowe.

  • Kiedy warto zlecić badania geotechniczne?

Badania geotechniczne nie są jednoznacznie nakazane przez Prawo Budowlane. Jeżeli jednak mamy wątpliwości co do rodzaju gruntu, warto je zlecić nie tylko zanim kupimy projekt domu, ale również zanim zdecydujemy się na zakup działki.

Znajomość warunków gruntowych pomoże architektowi adaptującemu podjąć decyzje dotyczące posadowienia domu, sposobu odprowadzania wód opadowych z terenu, ewentualnego ułożenia drenażu, a także podjąć decyzję co do podpiwniczenia budynku.

  • Wysoki poziom wód gruntowych – jak budować?

Jeżeli poziom wód gruntowych znajduje się na równi bądź powyżej poziomu podłogi planowanej piwnicy, należy raczej zrezygnować z podpiwniczenia.

Można oczywiście wykonać izolację wodoodporną, która ochroni ściany piwnic przed zalaniem. W adaptacji projektu architekt określa sposób prawidłowego wykonania i ułożenia poszczególnych warstw hydroizolacji. Zwykle warstwy układa się na ławie fundamentowej, na ścianach fundamentowych i piwnicznych, na styku ściany fundamentowej ze ścianą piwnicy, na styku ścian i stropu piwnicy. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że hydroizolacja znacznie podniesie koszty budowy domu i wydłuży czas jej realizacji.

(Projekt piwnicy to dodatkowych koszt budowy stropu nad piwnicą, schodów, ścian działowych, izolacji cieplnych i przeciwwilgociowych)

(Projekt piwnicy to dodatkowych koszt budowy stropu nad piwnicą, schodów, ścian działowych, izolacji cieplnych i przeciwwilgociowych)

Izolacja wodoodporną, mimo dobrego projektu, bywa zawodna. Dlatego jeżeli warunki zabudowy na naszej działce świadczą o wysokim poziomie wód gruntowych, warto zrezygnować z budowy piwnicy i nie narażać się na dodatkowe koszty. W trudnej sytuacji są inwestorzy, którzy wybrali projekt domu na wąską działkę bądź są w posiadaniu terenu, na którym trudno znaleźć dodatkowe miejsce na budowę pomieszczenia gospodarczego czy garażu, a nie każdy projekt domu pomieszczenie gospodarcze posiada. Można je oczywiście doprojektować podczas adaptacji projektu, wiąże się to jednak z pozbyciem się części powierzchni mieszkalnej.

Decyzję o podpiwniczeniu czy braku piwnicy należy podjąć na etapie wyboru projektu domu. Jest to niezwykle ważne, dlatego pamiętajmy o badaniach geotechnicznych, które pomogą nam uniknąć bardzo bolesnych błędów.

Autor: Marta Hawrylak

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu